Magyarként árulják a külföldi dinnyét: ezzel a trükkel sózzák ránk az árut

Magyarként árulják a külföldi dinnyét: ezzel a trükkel sózzák ránk az árut

Agro Napló
Hamarosan megjelenik a piacokon és az üzletekben a kiváló minőségű hazai, szabadföldi görögdinnye. Bár a termőterület kis mértékben zsugorodott, a várhatóan mintegy 160 ezer tonnás termés bőségesen fedezi a belföldi keresletet, sőt jelentős exportot is lehetővé tesz. A szakmai szervezetek ugyanakkor óvatosságra intik a vásárlókat, mivel továbbra is előfordul, hogy a külföldről behozott importdinnyét hazai termékként próbálják értékesíteni - írta meg az Agrárszektor.

A fólia alatt nevelt dinnyék már június végén, a szabadföldiek pedig július elsejétől jelennek meg a kínálatban, július első harmadára pedig már országszerte kaphatók lesznek. Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke egy visszatérő problémára hívta fel a figyelmet, miszerint sok esetben külföldi dinnyét próbálnak meg magyar termékként eladni a vásárlóknak. A hatóságok folyamatosan dolgoznak az ilyen visszaélések visszaszorításán, míg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a FruitVeB arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy tudatosan a hazai árut keressék.

Bár a klímaváltozás és az aszály továbbra is komoly kihívást jelent, az idei időjárás alapvetően kedvezett a termesztőknek, így a tavalyinál jobb minőségre számítanak. Göcző Mátyás tájékoztatása szerint idén mintegy 3480 hektáron termesztenek görögdinnyét hazánkban – a legnagyobb területen továbbra is Békés vármegyében –, ám a területek egynegyede még mindig nem öntözhető. Bár a csapadékhiány még befolyásolhatja a hozamokat, a termelők így is jó évet zárhatnak. A görögdinnye mellett ráadásul egyre népszerűbb a sárgadinnye is, amelyet már 500 hektáron termesztenek, és idén várhatóan 16 500 tonnás termést hoz majd.

Süle Katalin, a NAK általános agrárgazdasági ügyekért felelős országos alelnöke kifejtette, hogy a dinnyetermesztés mintegy 1500 család megélhetését biztosítja. Mivel rendkívül munkaigényes, nehezen automatizálható ágazatról van szó, kiemelten fontos szerepet tölt be a vidéki foglalkoztatásban. A magyarok évente átlagosan 10-12 kilogramm görögdinnyét és másfél kilogramm sárgadinnyét fogyasztanak, ezt a mennyiséget pedig a hazai termés maradéktalanul képes biztosítani.

A megtermelt görögdinnye egyharmadát, mintegy 40-50 ezer tonnát külföldön értékesítik, főként a visegrádi és a skandináv országokban, valamint Németországban és a balti államokban. Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke kiemelte, hogy a friss zöldség-gyümölcs szektorban egyedülállónak számít ez a magas kiviteli arány. Magyarország ugyanis háromszor-négyszer annyi görögdinnyét exportál, mint amennyit behoz. Molnár János, az Agrár- és Élelmiszergazdasági Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára szerint ez a mutató is egyértelműen bizonyítja a magyar termékek nemzetközi népszerűségét és versenyképességét.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Jól indul az idei dinnyeszezon!

Jól indul az idei dinnyeszezon!

Hivatalosan is elindul a héten a 2022-es dinnyeszezon. Habár hazai hajtatott termesztésből származó sárgadinnyét már találhatunk a polcokon, a szabadf...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2026. június 24. 13:33