Fontos agráriumot érintő intézkedések kerültek a gazdaságvédelmi akciótervbe

Agro Napló
A koronavírus-járvány okozta helyzet kezelése érdekben bejelentett kormányzati intézkedéseket üdvözli a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK),  hozzátéve: ennek a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart érintő részleteit a NAK és az Agrárminisztérium (AM) összehangolt javaslatai alapján dolgozták ki.

A javaslatokat a NAK az agrártárcával egyeztetve dolgozta ki a javaslatokat, amelyek a koronavírus hatásainak csökkentése érdekében szükségesek a magyar agráriumban.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az operatív törzs sajtótájékoztatóján jelentette be a kormány legújabb gazdasági csomagját, melyekben az agrárgazdasági kamara javaslatai is jelentős súllyal szerepelnek. A gazdasági csomag számos területen érinti a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban tevékenykedő vállalkozásokat. Ezek közül közül az egyik legfontosabb az élelmiszergazdasági támogatási programok elindítása. Ennek keretében kezdődik meg a Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő program, aminek keretein belül a válsággal leginkább érintett területek (például: a bor, a sör, a pálinka, a dísznövény, a hal, valamint a szezonális zöldség-gyümölcs termékpálya ) részére támogatási forrást biztosítanak. Emellett kedvezőbbé válik az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitelhez való hozzájutás is.

Beruházási programok indításával szintén segítséget kapnak az agrár- és élelmiszeripari vállalkozók. Így elkezdődik a Mezőgazdasági stratégiai beruházási program; a Mezőgazdasági mikro- és kisvállalati beruházási program és a Élelmiszeripar stratégiai beruházási programja. Lesznek továbbá támogatott kutatás-fejlesztési és innovációs projektek a modern adatalapú technológiák és eljárások bevezetésének és alkalmazásának ösztönzésére. Indul a Digitális Agrár Rezsicsökkentési program, amivel mérsékelhetőek a gazdák kiadásai 2021-től; a Munkahelyvédelmi bértámogatás, és a munkaidőkeret maximális időtartamának meghosszabbítása is napirendre került.

Az ágazati vállalkozások tevékenységét hivatottak egyszerűsíteni az adókönnyítések. Ennek keretében kiterjesztik a munkáltatói és munkavállalói tehercsökkentést a díszkertész-ágazat egy részére, a bortermelőkre, a pálinka-előállítókra és a kisüzemi sörfőzdékre június 30-ig. Két százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó július 1-től; elhalasztják az éves beszámolók és adóbevallások határidejét szeptember 30-ra. Felgyorsítják az áfa-visszaigényléseket (normál adózónak 75 napról 30-ra, megbízható adózónak 30-ról 20 napra).

Ösztönözni kívánják a hazai termékek nagyobb arányú megjelenésének a hazai közétkeztetésben és boltokban. Ennek érdekében módosítják a szabályozási környezet, így elvégzik a konyhák közösségi beszerzéseinek promotálását, optimalizálását, központosított beszerzéssel rövidítik ellátási láncot a hazai élelmiszer-gazdasági szereplők megerősítése érdekében. Ehhez kapcsolódik az egységes védjegyrendszer bevezetése, valamint 2021-től az  élelmiszer nyomonkövetési rendszer kerül bevezetése.

Továbbá az intézkedéscsomag része a kistelepülések ellátásbiztonságának erősítés is, ehhez kapcsolódóan a szükséges logisztikai rendszer kialakítása, illetve megerősítése, munkahelymegtartó támogatások biztosítása van napirenden.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara bízik benne, hogy a fenti intézkedések segítséget jelentenek a nehéz helyzetbe került tagjainak ebben a kritikus időszakban. Az egyes intézkedések részleteit várhatóan a következő napokban ismertetik, melyekről folyamatosan tájékoztatjuk olvasóinkat.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Bővül és erősödik az élelmiszeripar

Bővül és erősödik az élelmiszeripar

A következő időszakban bővül és erősödik az élelmiszeripar, a cégek növelik a hozzáadott értéket, hogy még több jó minőségű magyar élelmiszer kerüljön...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. szeptember 11. 11:25