2024. május 19. vasárnap Ivó, Milán
Itt a hollandok receptje: különleges növekedésserkentőt fejlesztettek a növényeknek

Itt a hollandok receptje: különleges növekedésserkentőt fejlesztettek a növényeknek

agrarszektor.hu
Napjaink egyik leghangsúlyosabb témája a fenntarthatóság, az egyre növekvő igények miatt azonban a növények esetében is szükség van a környezetbarát és gyors megoldásokra, amire egy különleges módszert talált fel egy holland tervező. Megalkotta az úgynevezett "táncoló fényeket", melynek segítségével hatékonyabbá tudja tenni a növekedést és a peszticidek mennyiségét is jelentősen képes csökkenteni.

A fenntarthatóság már a mindennapjaink részévé vált, nem meglepő, hogy egyre több kreatív módszerrel próbálják meg zöldebbé tenni a bolygót - írja az euronews. Daan Roosegaarde városi környezetben egyesítette a művészetet és a technológiát, az eredmény pedig rendkívül látványos és hatékony lett. A holland városban, Lelystadban mintegy 20 ezer négyzetméteres termőföld ragyog különböző színekben, ahol a kék, a vörös és az UV-fény keveréke egy hatalmas műalkotásként jelenik meg a szem előtt, ezáltal jönnek létre a "táncoló fények". Roosegaarde a nem mindennapi terve kipróbáláshoz egy zöldséget, méghozzá a póréhagymát választotta: a hatalmas mező napközben teljesen átlagos formát ölt, semmiféle szokatlanság sem fedezhető fel rajta, ám este már az egész terület különböző színekben pompázik.

Ennek a technológiának a segítségével növelni tudják a növények fejlődését, sőt, akár a peszticidek iránti igényt is csökkenthetik mintegy 50 százalékkal - árulta el Roosegaarde. Ez pedig azért is lényeges, mert a fenntartható fejlődés érdekében a hollandok igyekeznek csökkenteni a növényvédőszerek használatát.

De hogyan is működik mindez? A válasz a meghosszabbított napfény óráiban rejlik. A növények számára elengedhetetlen a fény, a művész növény- és fotobiológusokkal együttműködve kitalálta, hogy egy bizonyos fényrecept elősegítheti a növények hatékonyabb növekedését azáltál, hogy meghosszabbítják azoknak az óráknak a számát, mely során napfénynek vannak kitéve. A projektnek a "GROW" nevet adták, Roosegaarde pedig egy filmet is készített, ami szintén ugyanezt a nevet kapta. A film bemutatja a különleges fényvilágot, és azt is, hogy mindez hogyan segít az embereknek és a növényeknek egyaránt.

 

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?