Végleg leszámoltak! - Ez a lánc elsőként lépett a világon

agrarszektor.hu
Elsőként vonja ki a világon a genetikailag módosított (GMO) élelmiszereket kínálatából egy amerikai gyorsétterem lánc. A Chipotle elnevezésű hálózat azzal indokolja a döntést, hogy a GMO-k hosszú távú hatásai vitatottak és termesztésük súlyosan károsíthatja a környezetet. Az étteremlánc viszont a csirke- és a disznóhúsoknál várhatóan ezután sem tudja kiküszöbölni a GMO-hatást.

Kivonja a GMO-tartalmú ételeket - chipseket, tortillákat, salátákat és szószokat - éttermeiből az amerikai tőzsdén is szereplő Chipotle, amely mexikói ételeket forgalmaz. Emellett az étteremlánc lecseréli az összes GMO-tartalmú alapanyagot (például a szójaolajat) GMO-mentes napraforgó olajra és rizsolajra.

Az étterem vezetősége azért veszi ki a GMO-tartalmú élelmiszereket a kínálatból, mert kétségeik támadtak a genetikailag módosított alapanyagok minőségével és megbízhatóságával szemben. Úgy vélik, a GMO-k hosszú távú hatásai megkérdőjelezhetők, ráadásul termesztésük súlyosan károsíthatja a környezetet is.

A gyorsételeket nem kötelező olcsó, tartósítószerekkel és mesterséges színezékekkel kezelt alapanyagokból készíteni - nyilatkozta Steve Ells, a gyorsétterem lánc vezérigazgatója. Szerinte a GMO-s élelmiszerek egyelőre beváltatlan ígéretek csupán, így az étteremlánc a tradicionális megoldásokat szeretné megőrizni. Az étteremlánc - amely a 2013-as adatok szerint 1500 éttermével az USA tizenhatodik leglátogatottabb ilyen hálózata - már korábban is tett lépéseket a GMO-mentes étlap kialakításáért, de csak mostanra sikerült száműznie a kérdéses élelmiszereket.

Az újítások ellenére egyes források szerint a Chipotle csirke-és disznóhúsból készült ételei továbbra is olyan állatokból készülhetnek, amelyek GMO takarmányt esznek. Az USA-ban ugyanis általánosan elterjedt a GMO-növények termesztése és takarmányozási felhasználása - írja a newyorktimes.com

NEKED AJÁNLJUK
Tisztázzuk a fogalmakat: GMO és precíziós nemesítés

Tisztázzuk a fogalmakat: GMO és precíziós nemesítés

Az első transzgénikus növény, GMO (Genetically Modified Organisms, genetikailag módosított élőlény), a dohány volt 1983-ban, ahol agrobaktérium segítségével baktériumokból származó antibiotikumrezisztencia géneket építettek be.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?