ZEAL, a kukorica élettani aktivátora

Agro Napló
Új taggal bovül idén az algaalapú biostimulátoraink családja. A PAT (Physio Activator Technology) technológián alapuló Arysta-készítmények közül már bizonyított a termelőknek a Multoleo (napraforgó, repce, szója), a Forthial (kalászosok) és a Tonivit (régebbi nevén Rooter, őszi vetésű kultúrák). A Zeal a legújabb testvér a sorban, amelyet kifejezetten a kukorica igényeihez igazodva fejlesztettünk: a GA 142 alga-krémen kívül cinket, molibdént és foszfort is tartalmaz.

Ahhoz, hogy megértsük a Zeal muködését, meg kell néznünk, hogy melyek a kukorica hozamának legfontosabb összetevői élettani szempontból. A kultúra indításakor elsődleges cél, hogy a korai fejlődés, növekedés megfelelő legyen. Ez elősegítheti a korai virágzást, hogy a kukorica a lehető leghosszabb szemképződési időhöz jusson a vegetáció folyamán. Mindezekhez a növény egész életciklusa alatt jó ásványianyag-ellátást és optimális fotoszintetikus aktivitást kell biztosítanunk.

Azonban sokszor ütköznek a kukoricatermesztők korlátba a növény 5–8 leveles korában, ugyanis ebben a fenofázisban a növekedés stagnálni kezd. Ez a fejlődésbeli megtorpanás viszont későbbi virágzást eredményez, amely így lerövidíti a szemképződési időintervallumot. A megtorpanás oka főként abban keresendő, hogy gyenge gyökereknek kell felszívni az ásványi anyagokat, főként a foszfort a talajból (amely a korai virágzás egyik fontos faktora). Ha ebben az időszakban magukra hagyjuk a növényeket és nem támogatjuk meg a gyökér- és a zöldtömegképzodést, könnyen egy erőtlen állománnyal találhatjuk szemben magunkat, amely a későbbiekben már nem tudja utolérni magát, következésképpen a terméseredmények is csökkeni fognak.

Ennek a folyamatnak az ellensúlyozására javasoljuk a Zeal alkalmazását. A készítményt a kukorica 4–6 leveles állapotában (tehát közvetlenül a leendő hozam szempontjából kritikus stádiumban, a virágrügyek differenciálódása előtt, amely a 7–10 leveles korban következik be), 2–3 l/ha dózisban javasoljuk kijuttatni. A készítményben található anyagok aktiválják néhány olyan létfontosságú enzim működését, melyek segítségével megnő a talajból történő víz- és tápanyagfelvétel hatásfoka. Ezáltal magasabb lesz a fotoszintetikus aktivitás, növekszik a növény tápanyag-ellátottsága és megnő a biomassza felhalmozódása mind a gyökérben, mind a föld feletti részekben.

 

Általánosságban elmondható, hogy növényvédő szerekkel és lombtrágyákkal egy menetben kijuttatható. Alkalmazásának ideje éppen a posztemergens gyomirtó szerek permetezésével esik egybe: itt mindenképpen figyelni kell, hogy bromoxinilt és dikambát tartalmazó herbicidekkel nem minden esetben keverhető, a kijuttatás előtt érdemes keverhetőségi próbát végezni.

 

Valovics Attila
fejlesztőmérnök
Arysta LifeScience Magyarország Kft.

A cikk szerzője: Valovics Attila

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ki lesz a Kukoricagóré?

Ki lesz a Kukoricagóré?

2021-ben szervezte meg első ízben a Natur Agro Hungária Kft. a „Ki lesz a Kukoricagóré?” című kukorica termésversenyt. A hazai tulajdonban álló, talaj...

Kezelésből ötös!

Kezelésből ötös!

Az FMC optimista hangulatban tartotta meg évindító növényvédelmi fórumát, amely méltán az egyik legszínvonalasabb online rendezvénnyé nőtte ki magát a...

Teszt nélkül győzött meg

Teszt nélkül győzött meg

Sokszor hallani termelőktől, egy adott termesztéstechnológiával szinte már elérték a termelés maximumát, és ahhoz, hogy növekedni tudjanak, valami töb...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!