Syngenta új szerek 2013

Agro Napló
2013-tól kerül kereskedelmi forgalomba a Syngenta új gyomirtószere – a Calaris kifejezetten magyar viszonyokra kifejlesztett utódja –, a CalarisPro. Ebben a szerben a hatóanyagok arányát változtattuk meg, így 2,3 l/ha dózisban a maximálisan megengedett terbutilazin lesz kijuttatva. A szerben lévő másik hatóanyag a mezotrion, e kettő együtt igen erőteljes szinergista hatással rendelkezik, így nem meglepő hogy a CalarisPro az egyik legjobb tartamhatással is rendelkező, nagyon gyorsan ható – elsősorban kétszikû irtó − szer.

Hatásspektrumában valamennyi magról kelő kétszikû gyom ott van, valamint az évelő kétszikû gyomokat is leperzseli, egyszikû gyomok közül a már kinn levő magról kelő egyszikûeket elviszi (kakaslábfû, muhar félék) de ezekre nincs tartamhatása. A CalarisPro méltó utódja lesz a Calarisnak, a rendkívül rugalmas felhasználási periódus miatt pedig alkalmas a megkésett kezelések elvégzésére is a fitotoxicitás kockázata nélkül.

A fungicidek fejlesztési stratégiája új irányvonalat vett az elmúlt időszakban. Az ismert triazolok és strobilurinok mellett egy új hatóanyagcsoport fejlesztésére nagy hangsúlyt fektet a Syngenta. A sukcinát-dehidrogenáz (SDHI) enzimgátlók hatásmechanizmusa eltér az eddig ismert fungicidektől. A hatóanyag a kórokozók energiaellátását blokkolja.

A Syngenta izopirazam hatóanyaga ebbe a csoportba tartozik, és a Seguris nevû új kalászos fungicid nagy mennyiségben tartalmazza. A kezelt növények viaszrétegéhez szorosan kötődik a pirazolgyûrûnek köszönhetően, mint egy elsődleges védőbástyát képezve a felszínen, ami meggátolja a kórokozó növénybe jutását. A benzonorbornen gyûrûnek köszönhetően kapcsolódik a gomba lipidrétegéhez is, ezzel a „kettős kötődéssel” biztosítja a védelmet. Az esőállóságának és UV-stabilitásának köszönhetően sokáig magas koncentrációban fejti ki hatását. Az új hatóanyag hatását kiegészíti egy szisztémikus triazol, amely a növény szöveteibe felszívódva a gomba ergoszterol bioszintézisét gátolja. Az epoxikonazol megfelelő kuratív hatást is biztosít a készítménynek. A gombaölőszeres védekezés ma már elengedhetetlen része az intenzív termesztési technológiának, a Seguris pedig a legjobb alapot adja ennek. Elsősorban preventív jelleggel kell kijuttatni, az első tünetek megjelenésekor. A készítmény dózisa 0,8–1 l/ha, 250–300 liter permetlével hektáronként. A Seguris elsősorban levélszárító betegségek ellen ajánlott, kalászvédelemre a Syngenta a Cherokeet javasolja.

 


Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. május 14. 05:58