Megérkeztek a tavasz első hírnökei: kinyílt a magyarok népszerű virága

Megérkeztek a tavasz első hírnökei: kinyílt a magyarok népszerű virága

agrarszektor.hu
A tavasz első hírnökei már megjelentek hazánkban, a téltemetők és hóvirágok kibújtak a fagyos hetek után. A vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert közösségi oldalán osztott meg képeket a virágzó növényekről.  

A vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert közösségi oldalán közzétett felvételeken már virágba borult növények láthatók, miközben a követők hozzászólásaikban főként még bimbós állapotban lévő téltemetőket és hóvirágokat mutattak be. A csillagos vagy kikeletnyitó téltemető (Eranthis hyemalis) a boglárkafélék családjába tartozó, Magyarországon védett évelő növény. Hazai állományai feltehetően kastélyparkokból kivadulva honosodtak meg - közölte a Sokszínű Vidék.

A téltemető a hóvirággal, tőzikével, fekete hunyorral és szellőrózsával együtt a geofiton életformájú növények közé tartozik. E fajok evolúciós előnye, hogy a lombhullató erdőkben az első tavaszi napsugarak hatására, a talaj felmelegedésével egyidejűleg hajtanak ki, megelőzve más növényeket - olvasható az Agrofórum beszámolójában. A vácrátóti arborétum Magyarország egyik leggazdagabb élőnövény-gyűjteménye, 27 hektáros területén több ezer növényfaj található, és egész évben kínál látnivalókat a látogatóknak. Érdekesség, hogy tavaly már január első hetében virágzó téltemetőket figyeltek meg kirándulók. Az alcsúti hóvirágtenger márciusra bontakozik ki teljes pompájában, míg a Hanságban, a lébényi erdőben február végétől csodálható meg egy jelentős kiterjedésű hóvirágmező.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Portfolio Agrárium 2025
A tavasz meghatározó agrárgazdasági eseménye
EZT OLVASTAD MÁR?