2024. május 10. péntek Ármin, Pálma

Magyarországon szinte nincsenek is TBC-s marhák

agrarszektor.hu
Évente mindössze egy-két szarvasmarha-telepen merül fel a tuberkulózis (TBC) fertőzés veszélye Magyarországon. Az elmúlt években a hazai állatállomány több mint 99 százaléka mentes volt a fertőzéstől. Az Egyesült Királyságban ugyanakkor tavaly több tízezer szarvasmarhát kellett levágni az egyre nagyobb mértékben terjedő, emberre is veszélyes betegség miatt.

Magyarországon a szarvasmarha-állományok 99,5 százaléka mentes volt a tuberkulózis fertőzéstől az elmúlt években - tájékoztatta az agrárszektor.hu-t a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hazai szarvasmarha telepeken csak szórványosan, évente egy-két állományban merült fel a TBC fertőzés lehetősége az utóbbi években.

EZ IS ÉRDEKELHET

Sokkal nagyobb gondot okoz ugyanakkor a TBC például az Egyesült Királyságban, ahol egy év alatt a 40 ezret is átlépte az emberre is veszélyes fertőzés miatt levágott szarvasmarhák száma. A megbetegedések száma ráadásul folyamatosan növekszik, és a 2017-ben leölt állatok száma 10 százalékkal több volt az egy évvel korábbi adatnál.

2016-ban összesen több mint 830 ezer úgynevezett intradermális tuberkulin próbát végeztek el a magyarországi szarvasmarha-állományban - közölte a Nébih. A próbákon reakciót mutatott egyedek, illetve a vágóhídi húsvizsgálatokkal vett minták közül 106 esetben került sor további laboratóriumi (szövettani, bakteriológiai) ellenőrzésekre. A vizsgálatok alapján azonban mindössze egy állományban három szarvasmarhában igazolták a gümőkór kórokozójának jelenlétét.

Magyarország 2014 óta az Európai Unió által is elismerten mentes a szarvasmarhák gümőkórjától. A hatályos rendelkezések szerint az állatorvosok minden hat hétnél idősebb szarvasmarhát megvizsgálnak évenként egyszer. Emellett folyamatosan végeznek vizsgálatokat az állatmozgatásoknál és -szállításoknál, illetve a vágóhídi húsvizsgálatoknál is ellenőrzik a gümőkór esetleges jelenlétét.

Amennyiben egy állományban felmerül a TBC lehetősége, a Nébih szerint megkezdődik az esetlegesen fertőzött állatok felderítése és ezek leölése. A mentesítés befejezéséig az érintett állományban korlátozzák az állatok mozgatását és szállítását.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. május 9. 16:02