2024. március 29. péntek Auguszta

Enyhült a tejpiaci válság

Agro Napló
Eredményesnek bizonyulnak az európai uniós tejpiaci intézkedések, a termelés az idén egymilliárd literrel csökkent – írta a Magyar Idők. A hazai piacon novembertől tíz százalékkal magasabb összeget fizet a kereskedelem a magyar tejtermékekért.

Úgy tűnik, eredményre vezetett az Európai Bizottság kezdeményezése: az előzetes várakozásokhoz képest több gazdálkodó élt a tejtermelés visszafogását célzó támogatással. Az unió tejtermelése egymilliárd literrel csökkent az idén, ennek nagy részét a legnagyobb piaci szereplőknek számító francia és német tejpiaci szereplők vállalták. Brüsszel a nyár elején készítette el a tejpiacon kialakult válság megoldását célzó intézkedéscsomagját. A mintegy 500 millió forintos kerettel elindított program része a termeléscsökkentést támogató konstrukció is. Erre a célra a teljes összeg közel harmadát, 150 millió eurót szánt a bizottság.

Az intézkedés lényege, hogy a termelők literenként 14 eurócentet kapnak, ha vállalják, hogy csökkentik a feldolgozóknak beszállított tej mennyiségét. Az érdeklődést azonban minden bizonnyal alulbecsülte a testület, jelen állás szerint a keret a tervezettnél jóval korábban kiürülhet.

– A januári vállalásokat még vélhetően ki tudja fizetni a bizottság, a februári és a márciusi támogatás finanszírozása azonban nem biztosított – mondta a Magyar Időknek Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács elnöke. Szerinte a termelés csökkenése mellett a növekvő export is segíti az uniós tejpiaci szereplőket. A Kínába szállított tejpor mennyisége jelentősen emelkedett az idén, ha marad az intenzív kereslet, az árak továbbra is jól alakulhatnak. Az EU-ban a tejpor termelése 5 százalékkal nőtt az év első hét hónapjában, az éves export 2 százalékkal bővülhet.

Bár ma még valóban felfelé ívelnek az európai uniós piacon a tejárak, a kereskedők várakozásai szerint a drágulás a jövő év elején megállhat. Az úgynevezett azonnali piacon most 34-37 eurócentes áron (105-114 forint) kötnek szerződést a tej literenkénti átvételére a kereskedők, ez az ár a jövő év elején 28-29 centre (87-89 forint) mérséklődhet.

– Ma senki sem tudja, hogy az európai uniós tejpiacon milyen változások következnek be a jövőben. A kereskedők többsége ezért kizárólag novemberre hajlandó a mostani áron szerződést kötni – tette hozzá Mélykuti Tibor.

A legfrissebb statisztikai adatok szerint a hazai felvásárlási árak is nőttek az elmúlt hónapban, a literenkénti 72 forint körüli szint azonban még mindig jelentősen elmarad az uniós átlagtól. Sőt, régiós szinten is sereghajtók vagyunk, a szomszédos Szlovákiában például átlagosan 26 eurócent (80 forint) a termelői ár.

A hazai kiskereskedők és a tejipar közti tárgyalások nemrég fordulóponthoz érkeztek, több bolthálózat is vállalta, hogy emelni fogja a tejtermékek átvételi árát. A feldolgozók ennek köszönhetően november elsejétől tíz forinttal magasabb árat kapnak a kész termékekért, így a termelőknek fizetett magasabb felvásárlási árat is emelni tudják.

Azt egyelőre nem látni, hogy a boltokban lesz-e áremelés, Mélykuti Tibor szerint azonban nagyobb drágulásra nem kell számítani.

– Az elmúlt időszakban hozzávetőlegesen 40 százalékkal csökkentek a felvásárlási árak, a boltok pedig 25-28 százalékkal olcsóbban jutottak a termékekhez, a fogyasztói árakban azonban ilyen mértékű csökkenést nem tapaszaltunk – emelte ki. Véleménye szerint a tej bolti árát akkor lehetne tartósan alacsonyan tartani – ami egyébként a fogyasztásra is ösztönzőleg hatna –, ha a jövő év elejétől nemcsak a friss tej, hanem az ultrahőkezelt és más kategóriába tartozó folyadéktej is az ötszázalékos adókulcs alá kerülne. Ezzel az intézkedéssel mindenki jól járna: a lakosság olcsóbban jutna az éves tejtermékfogyasztás felét kitevő áruhoz, a tejipar pedig magasabb áron adhatná át a kereskedelemnek az árut.

Forrás: Magyar Idők/nak.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A Trappista sajt becsülete a tét!

A Trappista sajt becsülete a tét!

A fogyasztói tudatosság emelkedésével nagyobb társadalmi igény mutatkozik a jó minőségű élelmiszerek iránt, így a Magyar Élelmiszerkönyv (MÉ) kibővülh...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!