Az elmúlt héten csak hétfőn délnyugaton, szerdán pedig északkeleten fordult elő kisebb zápor hazánkban, de a csapadék mennyisége sehol sem haladta meg a 2 mm-t - olvasható a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai jelentésében. Az elmúlt 30 nap során nagy területen még 20 mm eső sem esett az országban, ez 20-60 mm-rel marad el a sokéves átlagtól. A 90 napos hiány pedig már 20-90 mm között jár hazánkban.



A talaj felső 50 cm-es rétege gyakorlatilag az egész országban kritikusan száraz (4. ábra), a fölső egy méteres talajrétegből 80-120 mm csapadék hiányzik (5. ábra). Az aszály tovább fokozódott, jelenleg hazánk túlnyomó részén közepes vagy nagyfokú mezőgazdasági aszály tapasztalható (6. ábra).



A hőmérséklet jelentősen visszaesett múlt hétfőre, országszerte csak 20-24 fokot mérhettünk a legmelegebb órákban. A hét végéig lassan erősödött a nappali felmelegedés, vasárnap már 30 fok körüli értékek voltak a jellemzőek.
Az őszi vetések is megsínylették a májusi, június eleji csapadékhiányt, a szokásosnál hamarabb, már az érési fázisba léptek, a csapadék már nem segítene az állományokon. A repce a magképződés, a búza a tejes- ill. a viaszérés fenológiai fázisában jár. A kukorica és a napraforgó szereti a nyári meleget, de a csapadékhiány ezeket a kultúrákat is nagyon megviseli. Ilyen időben a kukorica mélyebbre hatoló gyökérzetet fejleszt, de a mélyebb talajrétegekben is egyre kevesebb nedvességet talál. Miskolc térségében még bírják a növények, de már nem sokáig, égető szükség lenne a csapadékra.
Az elmúlt héten csak nagyon kis területen és igen rövid időre volt vizes a növények levélének felülete az országban, a gombás megbetegedések kialakulásához ez nem volt kedvező. Párás időszak sem volt jellemző.
A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink a május végére, június elejére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke hazánk nagyobb részén csökken a csapadékhiány miatt. Az egész tavaszt jellemző jelentős pozitív anomália, azaz az átlagosnál fejlettebb vegetáció, immár csak a Dunántúlra jellemző, a keleti országrészben már elmaradás van, ami az aszály hatása.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 430 és 510 foknap között alakul, a magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. Az aktuális értékek a tavalyiaktól mintegy 40-100 foknappal vannak elmaradva, a sokéves átlagnak viszont nagyjából megfelelnek. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció jelenlegi fejlettsége a tavalyitól jelentősen elmarad, de átlagosnak mondható.
A következő 8-10 napban folytatódik az aszályos időjárás. A mai hidegfront csak kis területre hoz, hozott számottevő csapadékot és a csütörtökre várható sem fog. A talajok tehát tovább száradnak, az aszály egyre inkább fokozódik. Kedden, illetve csütörtökön és pénteken az északias szél napközben nagy területen lesz élénk, helyenként erős. Keddre pár fokot keleten is visszaesik a hőmérséklet, majd egy újabb kisebb lehűlés érkezik péntekre, a hullámvölgyek között azonban melegedő, alapvetően nyári meleg valószínű.