2025. február 11. kedd Bertold, Marietta
Olyan tilalom jöhet, amivel rengeteg gazda veszíthet komoly pénzeket

Olyan tilalom jöhet, amivel rengeteg gazda veszíthet komoly pénzeket

agrarszektor.hu
Az Egyesült Államok legnagyobb csirketermelő államában, Georgiában kitört madárinfluenza-járvány várhatóan jelentős hatással lesz az amerikai baromfiexportra. Az iparági szakértők szerint a nagy húsimportőr országok kereskedelmi korlátozásokat vezethetnek be, ami komoly pénzügyi veszteségeket okozhat az amerikai gazdáknak és feldolgozóknak - írja a Reuters.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) tájékoztatása szerint a múlt héten Georgia állam Elbert megyéjében, egy 45 500 tenyészcsirkéből álló állományban mutatták ki a madárinfluenza vírusát. Ez az első megerősített eset az államban egy kereskedelmi baromfiüzemben. A járvány kitörése különösen aggasztó az élelmiszergyártók számára, akik már amúgy is tartanak Donald Trump elnök kereskedelmi partnerekel szembeni vámemelési fenyegetéseinek esetleges következményeitől. Az iparági szakértők szerint a georgiai baromfira várható korlátozások veszélyeztethetik olyan nagy termelőket és feldolgozókat, mint például a Pilgrim's Pride.

Az USA Baromfi és Tojás Exporttanácsa becslése szerint az export kezdeti veszteségei mintegy 34 millió dollárra tehetők. A tanács előrejelzése alapján Mexikó, az amerikai baromfitermékek legnagyobb importőre, valószínűleg két-négy hétre leállítja a vásárlásokat Georgiából. Tajvan, a harmadik legnagyobb importőr, akár hat-nyolc hónapra is blokkolhatja a georgiai baromfibehozatalt.

Ez komoly veszélyt jelent Georgia első számú iparágára

- nyilatkozta Tyler Harper georgiai mezőgazdasági biztos. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy 2022 óta több mint 138 millió amerikai csirke, pulyka és más szárnyas pusztult el madárinfluenzában, vagy selejtezték ki őket a betegség megfékezése érdekében. Emellett körülbelül 930 tejtermelő állomány és 67 ember, főként mezőgazdasági dolgozók tesztje lett pozitív 2024 óta.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?