Készül az első magyar rágcsálótérkép (x)

Agro Napló
Már több ezren töltötték ki azt a kérdőívet a „Sokk a rovar” elnevezésű Facebook-oldalon, aminek adataiból elkészítik az első magyar rágcsálótérképet; az egerek és a patkányok nemcsak a ház körül okozhatnak kellemetlenséget, hanem veszélyes betegségeket is terjeszthetnek, és akár jelentős a gazdasági kárt is képesek okozni az agráriumban.

Ez év októberében 14 ezren töltötték ki azt a kérdőívet, amelyből a „Sokk a rovar” Facebook-oldalt működtető Bábolna Bio Kft. megrajzolhatta az országos poloskatérképet – emlékeztet a cég, hozzátéve: Magyarországon különösen az elmúlt években elterjedt invazív címeres poloskák már a haszonnövényekben is mérhető kárt okozhatnak. Ezért gazdasági szempontból sem mindegy, hol és mennyire szaporodtak el.

Vannak azonban olyan kártevők is, amikkel kényszerűségből már évszázadok óta együtt kell élnek a magyar emberek, mégsem mérte fel az országos elterjedtségüket még senki. Magyarország legrégebbi rágcsálóirtó és irtószergyártó cége, a Bábolna Bio most arra vállalkozott, hogy a „Sokk a rovar” Facebook közösség segítségével létrehozza az egerekről és patkányokról az országos rágcsálótérképet.

Eddig idehaza csak a patkányok elterjedtségéről gyűjtöttek részlegesen adatokat, rendszeresen és hosszabb ideje jellemzően csupán néhány nagyobb településen. Évtizedes, részletes idősorok egyedül Budapestről állnak rendelkezésre.

A mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók tudják, hogy az egerek és patkányok amellett, hogy közegészségügyi veszélyt is jelentenek, akár komoly károkat is tudnak okozni. Így ellenük még akkor is folyamatosan védekezni kell, ha jelenlétük éppen nem kimutatható. A felmérésben való részvétellel most mindenki segíthet abban, hogy pontos kép rajzolódhasson ki arról, hogy a patkányok és egerek hol és mennyire terjedtek el Magyarországon. Ez az ellenük való szakszerű, szisztematikus védekezést is segítheti. A kérdőív elérhető és kitölthető a „Sokk a rovar” Facebook-oldalon – olvasható az összefoglalóban.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A fülesbaglyok a gazdákkal vannak

A fülesbaglyok a gazdákkal vannak

Csaknem 10 ezer erdei fülesbagoly telelt Magyarországon a Magyar Madártani és Természetvédelmi Intézet (MME) január végén indított országos felmérésén...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!