Hármat egy csapásra: rendkívül széles spektrumú rovarirtószer (x)

Agro Napló
Molykártevők (gyümölcs- , sodró- és levélaknázó molyok imágói és lárvái) Tetvek (levéltetvek és pajzstetvek), Bogár kártevők (bimbólikasztó- és cserebogarak, stb.) és amerikai szőlőkabóca Markáns taglózó és gázosodó hatás: a lombon és a fürtön belül lévő kártevőket is elpusztítja Meleg időben is hatékony

Hatásmechanizmus

A klórpirifosz-metil az organofoszfátok (IRAC 1B) közé tartozva a acetilkolin-észteráz gátlást okoz a rovarokban. Kontakt-, gyomor és légzési méreg jelentős gázhatással rendelkezve. Kezelést követően bejut a növényi szövetekbe, de nem szállítódik az edénynyalábokon keresztül. Gázhatása révén eléri az olyan kártevőket, amelyek rejtett vagy védett helyen, szövedékben tartózkodnak (raktári kártevők, sodrómolyok, tarka szőlőmoly). A kártevők minden mozgékony alakja (lárva, imágó) ellen hatásos, jelentős pete és báb elleni hatással. A klórpirifosz-etillel szemben kevésbé toxikus a méhekre és az emlősökre, köztük az emberre, ugyanakkor magas hőmérsékleten jobb gázosodó hatással rendelkezik. A kezelést követően pár órán belül a kártevő pusztulását tapasztaljuk.

Javasolt növényvédelmi technológia

Szőlőben szőlőmolyok és szőlőilonca ellen a védekezéseket előrejelzésre alapozva, a tömeges lárvakeléskor kell elkezdeni, nemzedékenként egy, vagy elhúzódó rajzás esetén 7-10 nap múlva ismételt kezelés szükséges. A védekezések hatásosságát jelentősen növeli az időben végzett zöldmunka. Egy tenyészidőszakban max. 2 alkalommal
használható fel 7 naponta.

Almatermésűekben, cseresznyében és meggyben a korai zöldbimbós állapottól a teljes sziromhullás utáni állapotig nem használható a szer. Almában almamoly és levélaknázó molyok ellen a tömeges lárvakelés időszakában célszerű a védekezéseket elkezdeni. A levéltetvek ellen a kolónia képzés kialakulása előtt ajánlott először védekezni. Elhúzódó rajzások esetén a kezelést más hatásmechanizmusú készítményekkel kell folytatni. Cseresznyében, meggyben a levéltetvek ellen a kezeléseket az első össze nem függő kolóniák kialakulásakor kell elkezdeni. A pajzstetvek elleni védekezéseket nemzedékenként a tömeges lárvakelés idején célszerű elvégezni. Idősebb fejlettségű pajzstetű alakok jelenléte esetén a készítményt hatásfokozás céljából célszerű könnyű nyári olajkészítményekkel kombinációban kijuttatni. AKG programokban (horizontális ültetvény) szőlő, almatermésű, cseresznye, meggy termelése esetén növényvédelmi képesítéssel rendelkező szaktanácsadó, növényvédelmi mérnök, növényorvos írásbeli javaslatára használható.

Tárolt termények (gabonafélék) kezelésére 300 ml/t vízmennyiséggel kell az előírt szermennyiséget a magvak felületére felvinni, amelyhez CFG terményfertőtlenítő gép használata javasolt. A magasabb dózissal 6 hónapnál hosszabb fertőzésmentesség biztosítható.

Üres termény raktárak fertőtlenítéséhez a tárolótér kiürítése és kitakarítása után 50-100 ml/m² víz felhasználásával kell a szert kijuttatni, az előírt védőruházat használatával. A tárolót a kezelés után 24 órára le kell zárni, majd ezt követően alaposan ki kell szellőztetni. Azokban a tárolókban, ahol jól szigetelt zárás nem oldható meg, a magasabb dózist kell alkalmazni. Megfelelően szigetelt tárolókban (fém-, betonsilók, stb.) az alacsonyabb dózis is hatékony.

Repcében repcedarázs és repcebolha ellen a készítményt a növény 5-6 leveles állapotában célszerű kijuttatni. Repcebolha esetén a károsított levélfelület ismeretében kell dönteni a védekezések szükségességéről. A védekezést tavasszal repcefénybogár, repceszár-ormányos és repcebecő-ormányos ellen a kártevők táblára történő betelepedési időszakában, az imágó létszám figyelemmel kísérése mellett javasolt elvégezni. A kezelést legkésőbb rejtett bimbós állapotban lehet elkezdeni és a zöldbimbós állapot kezdetéig be kell fejezni. AKG programokban (horizontális, aszály-érzékeny, belvíz-érzékeny, erózió-érzékeny, túzokvédelmi és alföldi madrávédelmi szántó) ősszel 1 alkalommal növényvédelmi képesítéssel rendelkező szaktanácsadó, növényvédelmi mérnök, növényorvos írásbeli javaslatára használható. A szer nem alkalmazható, ha szórványosan sárgabimbós vagy virágzó növények már megjelentek a zömében rejtett bimbós állományban. A méhek és egyéb beporzást végző rovarok védelme érdekében virágzási időszakban nem alkalmazható! Mézharmat vagy virágzó gyomnövények jelenléte esetén nem alkalmazható!

Hatóanyag: 225 g/l klórpirifosz-metil

Formuláció: emulzióképző koncentrátum (EC)

Forgalmazási kategória: I. (felsőfokú növényvédelmi képesítéshez kötött)

Munka-egészségügyi várakozási idő: 0 nap

Kiszerelés: 1 és 5 literes műanyag palack illetve kanna

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!