2024. április 19. péntek Emma

Danuba-stratégia: gazdálkodni pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen (x)

Agro Napló
Precíziós növénytermesztési bemutató rendezvényt tartottak környékbeli gazdáknak a Baranya megyei Újpetrén. A szakmai napot Kohlmann József családi gazdaságában szervezte a Danuba, amely ezúttal a Tomelilla, a Valkon, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Debreceni Egyetem szakértőivel erősítette meg a programot.
Zajácz István, a Danuba ügyvezetője beszélt a talajismeret és a helyes tápanyaggazdálkodás gyakorlatáról

Az újpetrei házigazda, Kohlmann József köszöntőjében József Attila: Ne légy szeles című versének egy részletét használta fel az adatalapú termelés jellemzésére: „gazdálkodni pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes” – mondta. Ehhez pedig a Danuba közreműködésével immár 4. éve minden lehetőség adott a családi gazdaságukban. A helyspecifikus gazdálkodás megvalósításának alapja az okszerű tápanyaggazdálkodás és a talajminták olyan módon történő vétele, hogy azok alkalmasak legyenek a megfelelő technológiai döntések meghozatalára és a hatékonyság növelésére. Ebben fő szövetségese a fia, Ferenc, aki idén végzi el Mosonmagyaróváron a precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzést az 5-ös csoport tagjaként.

A felvezetés után elsőként Zajácz István, a Danuba ügyvezetője tartott interaktív előadást a közel 50 fős hallgatóságnak. A többek között Mosonmagyaróváron, a precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzésen tudást szerző szakember ismertette a talajvizsgálati eredmények helyes elemzésének fontosságát, majd több gyakorlati esetet is hozott, ami nagyon tanulságos volt a termelők számára. Ezekben például a foszfor és kálium kijuttatásának optimalizálására, összességében a termelés költséghatékonyságának növekedésére bevált módszereket mutatott be.

Az egyre dráguló nitrogén műtrágyák kiváltására több terméket is javasolt. Elsőnek az Ino Bact N-Cell baktérium terméket, ami fokozza a talaj mikrobiológiai aktivitását, így megduplázódik a szármaradványok lebontásának sebessége, ami csökkenti az az azokon áttelelő káros gombák, mint például a fuzárium és a szklerotínia életterét. Mellette a termék közel 30 kilogramm nitrogént is megköt a levegőből, hogy elkerüljük a káros pentozán hatást.

A Tricho márkanevű, Trichoderma hiperparazita gombát tartalmazó készítménnyel kombinálva 20 ezer forint alatti hektárköltséggel a szárbontási sebességet tovább növeli. Ennek költsége legalább 3-szorosan megtérül a humuszképződés segítségével. Az alkalmazása növeli a terméshozamot, valamint erősíti a növény természetes immunrendszerét.

István kiemelte a Danuba Talajtakaró Mix jelentőségét, ami nagyjából 30 ezer forintos hektárköltséggel nem csak a zöldítéshez megfelelő, de a benne lévő Mikorrhiza gombák felszaporodnak a talajban és jelentősen növelik a következő kultúrnövény víz- és tápanyagfelvevő képességét. A Danuba Takarónövény vetőmag keverékek nagy részben pillangósokat tartalmaznak, melyek képesek 50-150 kg/ha nitrogén megkötésére.

A Búza Bakter készítmény 10 ezer forint alatti hektáronkénti költségéért cserébe rengeteget tesz a foszfor mobilizálás területén, nitrogént köt meg a levegőből, növényi hormonok termelésével fokozza a növény gyökér- és hajtásnövekedését, 20-40 százalékkal kevesebb műtrágya kijuttatás mellett is legalább azonos termésszintet biztosít, valamint azonos műtrágya dózis mellett 5-10 százaléknyi plusz terméshozamot tesz lehetővé.

A BlackJak humuszképző termék a szivacshoz hasonlóan működik, akár 100-szoros mennyiségű vizet képes megkötni. Mivel pozitív és negatív töltései is vannak, ezért képes a talajból gyorsan kimosódó nitrogént és ként is raktározni, és átadni a növény gyökerének. A kijuttatást követően képes a környezetében ideális talajállapotot biztosítani a kultúrnövény gyökerének még akkor is, ha az egyébként szervesanyaggal, tápanyaggal rosszul ellátott, vagy a körülötte lévő közeg rossz pH-val rendelkezik. Így használata rosszabb minőségű talajokon szinte kötelező – fogalmazott a cég ügyvezetője.

A gazdákat támogatva végzik a mezőgazdaság digitális átállását támogató pályázat szolgáltató feladatait

Jávorka Dénes okleveles növényorvos, növényvédelmi szaktanácsadó, a Danuba precíziós szolgáltatásainak szakmai vezetője a precíziós gazdálkodásra való átállás lépéseit, buktatóit és lehetőségeit foglalta össze. Fontos, hogy a modern technológiákkal felszerelt gépeket használni is kell, ezt pedig tanítani is szükséges – mondta az újpetrei szakember, aki szintén az óvári 3-as szakmérnöki csoport oszlopos tagja. Az agrárdigitalizációt támogató pályázat megvalósításakor nagyon lényeges a fokozatosság, ezért érdemes szépen, lassan, észszerűen levenni a technológiai elemeket a precíziós mezőgazdaság svédasztaláról – mondta. A szolgáltató szerepe itt különösen fontos, mert az adminisztráció, az informatika és a technikai háttér feladatait szükség esetén át kell vennie a gazdálkodótól.

Jávorka Dénes, a Danuba precíziós szolgáltatásainak szakmai vezetője a helyspecifikus gazdálkodásra való átállás lépéseit, buktatóit és lehetőségeit foglalta össze.

Ezt a Danuba teljesen magára vállalja, az adatfeldolgozás, a kijuttatási terv és az adott feladatban illetékes munkatársak eligazítását elvégzik a termelőknek. Kiemelte, hogy az előzetes tervek és a valóság mindig eltérnek, a cél az, hogy ezek az eltérések minél kisebbek legyenek. A megvalósulásnál gyűjtött adatokat ezért újra feldolgozzák és ezekből is következtetéseket vonnak le, majd a betakarítás után újra adatgyűjtés következik, a hozamtérkép elemzése nagyon sok támogatást ad a következő szezon tervezéséhez.

Az adatok szűrése és tisztítása is rendkívül fontos, ezt a gyakorlatban tapasztaltak alapján többször is elvégzik a Danuba precíziós szakemberei, hogy minél pontosabban és jobban tudják támogatni a gazdák döntéseit. Összességében 2-5 év rámegy a rendszer kiépítésére azoknak, akik most kezdik el az átállást. Utána lehet látni, hogy az adott gazdaságban az adatok alapján mire van szükség, és mire nincs a helyspecifikus megoldásokból. A türelem pedig itt nem rózsát, hanem hatékonyságnövelést, költségcsökkenést és extra hozamot terem – mondta Jávorka Dénes.

Dr. Milics Gábor, az első 4 (és fél) óvári szakmérnök csoport szakvezetője – jelenleg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi docense – a távérzékeléssel támogatott növénytermesztési technológiákról beszélt bővebben. Ezeknek sok lehetősége és változata van a helyspecifikus gazdálkodás területén belül, a cél a hatékonyság növelése oly módon, hogy a hozamok és a jövedelmek is nőjenek. Ehhez az eszközrendszer már rendelkezésre áll a gazdák számára, fejben dől el, hogy milyen minőségben valósítják meg a kitűzött célokat. A bevezetés egyik legfontosabb része a termőhely részletes megismerése akár a táblaszinten belül is a különbségeket, a talajtulajdonságokat lehatárolva. Meg kell tudni, milyen növény hogyan reagál a beavatkozásokra. Ehhez térinformatikai megoldásokra van szükség, mert „aki fölérepül, annak térkép e táj” – fogalmazott Radnóti Miklós: Nem tudhatom... című költeményére utalva.

Dr. Milics Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi docense a távérzékeléssel támogatott növénytermesztési technológiákról beszélt bővebben

A szakember szerint lényeges, hogy az álmok reális szinteken maradjanak, a jó gyakorlatok érdekében minden termelőnek a saját feltételeihez, környezetéhez és lehetőségeihez optimalizált megoldásokat kell alkalmaznia, mert az összes gazdaság más, ezért nincs egységes, örök megoldás. A már említett svédasztalról azt az eszközt kell felhasználni, ami helyben előnyt ad, így lehet jól fejleszteni. Amikor pedig valami nem működik, arról ki kell deríteni, mi lehet az oka – mondta.

Következőként Kvakic Elmir, a Valkon Kft. Somogy és Baranya megyei területi képviselője mutatta be a kecskeméti székhelyű gépkereskedő cég kínálatát, valamint a traktorok felokosításának egyszerű és gyakorlatban jól bevált megoldásáról beszélt a gazdáknak. A teljesen gyárfüggetlen, Android alapú vezérléssel ellátott FJDynamics automata kormányzás, nem csak egy egyszerű robotkormányzás. A bármilyen korú és típusú traktorba beépíthető rendszer térképeket is kezel, valamint munkafolyamatokat rögzít.

A technológia a gazdaság méretétől és az időtől függően hasznot fog hozni, mindenképp megtérül – mondta. Szóba kerültek a Krone, a Kramer, a Valtra, a Samson, a Wielton, a Rauch és a Lucas gépek, amelyek az ország dél-nyugati részében a sárbogárdi telephely közreműködésével jutnak el a környékbeli termelőkhöz.

Vetőgép, talajvizsgáló terepjáró, kijuttató drón, erőgép és rakodógép a Baranya megyei Újpetrén

„Precíziós vetéstechnológia a gyakorlatban” címmel tartott életviteli tanácsadással egybekötött emlékezetes előadást Dr. Borsiczky István, aki a Baranya megye nyugati feléből, a Szentlőrinci járásból, Boda településről érkezett a szakmai rendezvényre. A munkagépekkel kereskedő Tomelilla Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a vetés eredményességétől függ minden, ezért nem szabad leegyszerűsíteni és gyorsítani a folyamatokat, időt és figyelmet kell szánni azokra. A szakember 2007-ben tette meg az első lépéseket a precíziós gazdálkodás irányába, az elmúlt évtizedekben látott több rossz és jó tapasztalatról, valamint tanulságról is beszámolt a jelenlévő gazdáknak.

Dr. Borsiczky István, a munkagépekkel kereskedő Tomelilla Kft. ügyvezetője mutatja be a precíz vetés legjobb megoldásait

Kiemelte a jó magágykészítés jelentőségét, amely során a talajállapotot kell alakítani a vetőgép lehetőségeihez, majd az egyenletes mélységű magágy elkészítésének megoldásairól is beszélt. A magágy bemutatásánál a hajszálcsövesség, a művelési mélység és a frakciók fontosságát is hangsúlyozta, amihez hozzá jön még a vízmegőrzés, mint a termelést korlátozó tényező. A vetési sebesség fontosságáról is szólt, ehhez azt tanácsolta: „amilyen lassan csak tudsz!”

A Kohlmann család Kverneland vetőgépe az Újpetre szélén található gazdaságban

A precíziós vetőgépekkel kapcsolatos elvárásokról elmondta: fontos, hogy az eszköz képes legyen változtatni az inputanyagok mennyiségét menet közben (terv, vagy kezelői beavatkozás eredményeként), valamint akár különböző gyártók (ISOBUS-)termináljaival is használható legyen, továbbá lehessen rá helyspecifikus kijuttatási tervet írni és képes is legyen értelmezni azt.

Ezután a Debreceni Egyetem Újfehértói Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa, dr. Kovács Csilla a Trichoderma termékek használatának előnyéről beszélt. A gombatörzsek felépítését és hatásait vizsgálva törekszenek új kísérleti eredmények meghatározására többek között a Tokaji borvidék szőlőtőkéin. Az általuk kutatott Trichoderma gombatörzsek (TR04 és TR05) peszticid érzékenységének tesztelése során az új kísérleti eredmények azt is bizonyították, hogy a legnépszerűbb 3 gombaölő szer használata sem gátolta a Tricho Immun gomba növekedését. A gomba növényi probiotikumként működik, az ellenállóképesség növelését a belső szövetek kolonizálásával éri el, továbbá biostimuláns hatással is rendelkezik.

A Debreceni Egyetem Újfehértói Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa, dr. Kovács Csilla a Trichoderma termékek használatának előnyéről beszélt

A Tricho Immun készítmény leírásánál olvasható részletek szerint a törzsek szabadföldi kísérletekben, különböző alkalmazásokkal képesek voltak kolonizálni szőlő esetében az idősebb növények kordonkarját, az oltványokat (alany és nemes részt egyaránt), a gyökereket, valamint a gyökérkezelést követően a teljes fás/lágy növényi szöveteket. In vivo kísérletekben igazolták, hogy a törzsek képesek számos kultúrában (alma, szőlő, szántóföldi növények) fennmaradni, és később is visszaizolálhatók. Dr. Kovács Csilla és társai kimutatták, hogy a törzsekkel kezelt, tőkebetegség (Grapevine Trunk Disease – GTD) tüneteit mutató szőlőnövényeken a kezelés hatására a vegetatív szerveken a betegség jellegzetes tünetei csökkentek, tehát a kezelés hatása kuratív volt. Ezt a hatást támasztja alá az a vizsgálatuk is, amelyben a kezelt, eltérő fajtájú szőlőnövények kórokozó gombákat is tartalmazó, nekrotikus fás szövetéből is kimutatták a kezelés során alkalmazott törzseket. Törzseik nem csupán a felszínen, a metszési sebek felületén képesek kiszorítani a kórokozó gombákat, hanem a fás szövet belsejében is. A Trichoderma kezelés hosszú távon képes biztosítani a tünetek kezelését, a kórokozó fajok pusztítását és ellenőrzés alatt tartását. A Tricho Immun esetében fontos, hogy a fejlesztése egy hazai sikertörténet része: a termék egy magyar kutatás eredménye és a gyártás is Magyarországon történik.

A remek újpetrei sertéspörkölt és a kiváló házi rétesek elfogyasztását megelőző záró előadáson Gál József okleveles növényorvos, növényvédelmi szaktanácsadó, a Danuba Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyei képviselője beszélt az aktualitásokról. Gyakorlati példákon mutatta be a Danuba készítmények és szolgáltatások együttes eredményeit, amik a kezelések előtti és utáni állapotáról készített képeken jól látszottak.

Gál József okleveles növényorvos, növényvédelmi szaktanácsadó beszélt a termesztéstechnológiai aktualitásokról

Az intenzív növekedést segítő Nutrino Azo Up + készítmény használatával a termésnövelés 4 biostimulátorral történik, 20 liter/ha kijuttatásával 100-150 kg/ha 27 százalékos szilárd nitrogén váltható ki. Fontos, hogy nitrátérzékeny területeken is optimális, kijuttatáskor növényvédőszerekkel keverhető, valamint a nitrogént a levélen keresztül legkönnyebben felvehető karbamid és karbamid formaldehid formában tartalmazza, így az gyorsan kifejti hatását. A Nutrino Turbo+ teljes tápelemsoros prémium lombtrágya 5 féle biostimulánssal kiegészítve támogatja a növények életfolyamatait. A makrotápelemek (N, P, K) mellett magnéziumot és az összes fontos mikroelemet (B, Zn, Cu, Mn, Mo) tartalmazza, így a hiánybetegségek megelőzhetőek és a növény optimálisan tud fejlődni. Fontos, hogy a Nutrino Turbo+ kiválóan alkalmazható kedvezőtlen abiotikus hatások enyhítésére, például a nagy szárazság, a gyors növekedés, a gyomirtó szer okozta stresszhatás, illetve sérült levél vagy gyökér esetén.

Drónos bemutatót is tartott a Danuba-csapat Újpetrén

A program zárásaként a gyakorlati bemutatón a szakemberek segítségével egy Valtra traktor, egy Kramer rakodógép, egy Kverneland Optima SX vetőgép, a Danuba DJI drónok, valamint a precíziós talajvizsgálati eszközök működésével és hasznosságával ismerkedtek meg mélyebben a gazdák.

Csurja Zsolt
Gödöllői gazdász 2009
precíziós mezőgazdasági szakmérnök, Óvár 3-as csoport

www.facebook.com/danubaHU

www.instagram.com/danuba.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!