Az OTP Bank szerződést kötött a SambaNova Systems-szel, hogy megépítsék Európa leggyorsabb, mesterséges intelligencia fejlesztésére alkalmas szuperszámítógépét (x)

Agro Napló
Eddig példátlan együttműködési megállapodást kötött a Sambanova Systems-szel az OTP Csoport. A szerződés célja, hogy a lehető legrövidebb idő alatt létrejöjjön az a szuperszámítógép, amely a mesterséges intelligencia segítségével teszi fejlettebbé a pénzügyi szolgáltatásokat. A megoldás az Innovációs és Technológiai Minisztérium segítségével elérhető válik majd a köz- és a magánszféra, valamint a felsőoktatás intézményei számára is.

A SambaNova Systems, a mesterséges intelligenciával (MI) működő alkalmazások futtatásához a legfejlettebb szoftverek és hardverek megalkotásában élen járó vállalat, valamint az OTP Csoport, Kelet-Közép -Európa (KKE) vezető bankcsoportja a mai napon bejelentette, hogy stratégiai együttműködésre lép Európa leggyorsabb szuperszámítógépének megépítése céljából. A rendszer segítségével a világ egyik legfejlettebb nyelvi modelljének megalkotása a cél. Ehhez több, ún. rack szerverre és a SambaNova Dataflow-as-a-Service GPT-jére támaszkodó MI-rendszert helyeznek majd üzembe. A megoldás az Innovációs és Technológiai Minisztérium segítségével elérhetővé válik majd a köz- és a magánszféra, valamint a felsőoktatás intézményei számára is.

 „Egyedülálló együttműködésnek lehetünk tanúi az OTP Csoport, az ITM és a SambaNova Systems között, amelynek révén Magyarország és a kelet-közép-európai régió rendkívüli erőforráshoz jut. A szuperszámítógép eddig nem elérhető képességekkel támogatja a GPT-3 szintű nyelvi modul megalkotását a régióban” - nyilatkozta az aláírás kapcsán Csányi Péter vezérigazgató-helyettes, az OTP Bank Digitális Divíziójának vezetője.

A partnerségnek köszönhetően az OTP Csoport egyedi szerepbe kerül az MI technológiával kapcsolatos kutatás és fejlesztés területén. A hitelintézet a megoldásnak köszönhetően képes lesz nagy mennyiségű szöveges információ gyors feldolgozására, ezzel rövidülnek a munkafolyamatok, a monoton, ismétlődő feladatokat a mesterséges intelligencia végzi el a jövőben. A szolgáltatásnak köszönhetően még nagyobb szerep jut az emberi kreativitásnak az innovációk területén. A bank ügyfelei a korábbiaknál gyorsabb, személyre szabottabb pénzügyi szolgáltatásban részesülnek majd. 

„Az OTP Csoport elismerésre méltó tervet dolgozott ki arra, hogy a következő évtizedben az MI váljon a fejlesztések központi hajtóerejévé. Az ITM támogatásának köszönhetően a bankcsoport által kialakított MI-környezet elérhető és élvonalbeli infrastruktúrát kínál majd az egyetemek, kutatóközpontok, a köz- és magánszféra szervezetei számára egész Magyarországon” – közölte Prof. Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.

Az OTP Csoport és a SambaNova Systems több évre szóló partnerségi megállapodást kötött, amelynek köszönhetően üzembe helyezik a SambaNova Dataflow-as-a-Service GPT megoldását, és egyedülálló magyar nyelvi modul jön létre. Ezt követik majd azon országok egyedi nyelvei, ahol az OTP Csoport jelen van. A fejlesztés nyomán az OTP működésének számos területén jelentős változások indulhatnak el, az ügyfélszolgálattól kezdve a háttérfeladatokat ellátó back-office-ig.

„A nagy nyelvi modellek folyamatosan veszik át az elsődleges interfész szerepét a vállalatokon belül, az MI pedig az ágazatok átalakulásának egyik mozgatórugója. Az OTP Csoportnál bevezetett fejlesztés példaként szolgál majd arra, hogy mire képes az MI az olyan, erőteljesen dokumentum-alapú ágazatokban, mint a banki és pénzügyi szolgáltatási szektor” – fejtette ki Rodrigo Liang, a SambaNova Systems társalapítója és vezérigazgatója.

A hitelintézet számára az együttműködés nélkül hosszú évekbe és jelentős emberi erőforrás felhasználásba került volna házon belül megalkotni ezt a fejlesztést, míg a SambaNova segítségével az indulás csak napok vagy hetek kérdése. A bevezetést követően az MI szuperszámítógép segítségével az OTP Bank további fejlesztéseket hajt majd végre a pénzügyi szolgáltatások több területén.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Miért aggódik 100-ból 98 magyar gazda?

Miért aggódik 100-ból 98 magyar gazda?

A Vodafone Group megbízásából felmérés készült Európa és Afrika 13 országában, köztük Magyarországon a helyi gazdák digitalizációs elképzeléseiről, ki...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!