LUCZA KERTÉSZ PRAKTIKUM – Zajlik a kertészek továbbképzése a határban

Agro Napló
Március 13-án rajtolt a gyümölcstermelők és a szőlészek számára meghirdetett, Lucza Zoltán kertészeti szaktanácsadóról elnevezett továbbképzés sorozat.

Az átfogó szakmai program a MATE gyümölcs- és szőlészeti kutató intézetei, a Magyar Talajtani Társaság, a Miskolci Egyetem, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, az Agrárminisztérium, az AGRO.bio Hungary Kft. és a Pro-Feed Kft. szervezésében a következő témaköröket mutatja be - terepi szemléltetéssel:

  • kutatási eredmények a gyakorlat számára
  • talajszelvény feltárás, majd a földrajzi környezet és a helyi talajtípus leírása
  • talajbiológia, szervesanyag-gazdálkodás
  • a növényvédelem aktualitásai
  • növény- és stressz élettan, a növényegészség ápolása
  • a támogatási rendszer és a jogi környezet változásai

A szakmai tájékoztatóknak a klímaváltozás, a tavalyi aszályos időjárás, az elmúlt években tapasztalt tavaszi fagykárok, a növényvédő szer hatóanyagok kivonása, az AÖP lista megjelenése és az ágazatot érintő problémák adnak aktualitást.

Cegléden kajszi ültetvényben köszöntötte a vendégek népes csoportját Dr. Nádosy Ferenc, a kutató állomás vezetője. A feltárt talajszelvény leírásával a löszön képződött mészlepedékes csernozjom talaj működésébe engedett betekintést Kovács Károly, a Miskolci Egyetem tudományos munkatársa, a Magyar Talajtani Társaság Oktatási- és Ismeretterjesztési Szakosztályának titkára. Szemléletes előadásában hangsúlyos szerep jutott a víznek, a talajtípus egyensúlyi vízgazdálkodásának.

A növényorvosi kamara részéről Kujáni Lászlóné Olga tartott lényegre törő és tartalmas előadást a gyümölcsös kultúrák növényvédelméről. Ismertetőjében kitért a fás részek megbetegedésére, és felhívta a figyelmet a talaj megfelelő állapotára, az ott fennmaradó és onnan fertőző kórokozók veszélyeire.

A kutató intézet kajszi munkacsoportjának vezetője, Merkel Ákos bemutatta a kajszi alany kísérletet, és a különböző alanyok hatását a fák növekedési erélyére, habitusára és vízgazdálkodására.

A következő állomásunk Érden volt, ahol intenzív cseresznye ültetvényben látott vendégül minket Dr. Lakatos Tamás, a kutatóközpont vezetője. Szemléletes bemutatójában megismertük az itt folyó kutatási munkát és az alanyok értékelésének szempontjait.

Az Agrárminisztérium Agrárstratégiai Koordinációs Osztályának vezetője, Madarász István betekintést engedett a jogszabály alkotás folyamatába, és ismertette a frissen megjelent támogatási rendszer kialakításának módját és célkitűzéseit.

Az érdi mészlepedékes csernozjom talajtani leírása után Daoda Zoltán szakmai igazgató (AGRO.bio Hungary Kft.) a talajélet jelentőségére és a klímavédelemben betöltött szerepére, a szerves anyag „tőke” karbantartásának fontosságára, lényegében a talaj termőképességének értékmérő tulajdonságaira hívta fel a figyelmet. „A talaj nem celeb, nemcsak beszélni kell róla és emlegetni, hanem ésszerű módon működtetni!”

Az első szakasz záró eseményére Fertő-tó történelmi környezetében, Esterházy Miklós és Esterházy Miklósné gróf Cziráky Margit sírkertjének szomszédságában, a MATE GYKI Fertődi Állomásán került sor. Házigazdánk, Dr. Varga Jenő kalauzolása mellett tekintettünk be az itt folyó nemesítési és kutatási munkába. Láttunk vektorhálós termesztő berendezést, megismertük az árnyékkedvelő málna és az agrár-erdészet kapcsolatát, illetve szó esett egy új károsító, a pettyeszárnyú muslica elleni technológiai fejlesztésekről.

A bogyós gyümölcsűek növényélettani sajátosságai és stressztűrése volt a témája Szabó István (Pro-Feed Kft.) előadásának. A résztvevők a kiosztott nagyítók segítségével tanulmányozhatták a kipattant rügyek és a friss hajtások állapotát.  Megtudtuk, hogy az évjáratok és a környezet káros hatásai elleni védekezés nem drága eszközök megvásárlásával és mindent (is) tudó termékek felhasználásával kezdődik, hanem a tudás bővítésével, a kutatás eredményeinek alkalmazásával és a rendszeres szakmai konzultációkkal.

Ennek szellemében március végén folytatódik a sorozat, amelynek időpontjai és helyszínei a következők:

  • március 27. 10.00 óra Badacsonytomaj, Római út 181. GPS: 46o47'49”N 17o29'49”E
  • március 28. 10.00 óra Kecskemét, Katona Zsigmond u. 5. GPS: 46°58'08.4"N 19°43'35.0"E
  • március 29. 10.00 óra Tarcal Szarvas dűlő GPS: 48°06'10.4"N 21°22'26.0"E
  • március 30. 10.00 óra Újfehértó, Vadastag 2. GPS: 47°49'25.2"N 21°40'15.9"E
  • április 12. 10.00 óra Pécs Szentmiklós dűlő 1. GPS: 46°04'16.6"N 18°09'23.8"E

A továbbképzésen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a következő linken lehet:

https://forms.gle/yMiR5CWneAULiXcE8

NAK szaktanácsadók (2 pont) és talajvédelmi szakértők (5 pont) továbbképzésére regisztrált rendezvény!

További tájékoztatás kérhető:

Szabó István (+36 30 641 5276); sz.istvan@profeed.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!