A felderítő munkát segítették a készítmények hazai engedélytulajdonosai is, akik a minták és a csomagolások ismertető jegyei alapján igazolták, hogy a termékeket nem ők gyártották és nem is járultak hozzá azok előállításához. Az akció eredményeként a hatóság csaknem 12 000 hektárnyi termőterület növényvédő szeres kezelésére elegendő illegális terméket vont ki a forgalomból. Ezt az eredményes, felderítő csapatmunkát jutalmazta elismerő oklevéllel az ügy egyik legnagyobb kárvallottja, a Sumi Agro Hungary Kft. A szűk körben megrendezett sajtótájékoztatón megtudtuk, hogy egy európai uniós előírásoknak megfelelő, hivatalos paralel importban engedélyezett készítményük volt érintett az ügyben.
A hazánkban forgalmazott növényvédő szerek 1-4%-a hamisított termék, míg az EU-ban 5-7%-os piaci jelenlétről tanúskodnak az adatok. A hamisított termékek alkalmazásának számos kockázata van, az alkalmazókra káros egészségügyi hatással lehetnek. Hamis növényvédő szer esetében nem ismert az ellenszer sem, ha mérgezés történik. A készítmény hatása kiszámíthatatlan, előfordulhat, hogy hatástalan, de az is, hogy a megvédendő termés károsodhat, vagy akár meg is semmisülhet. A betakarított termény ismeretlen és kivizsgálatlan szermaradékokat, bomlástermékeket tartalmazhat és veszélyeztetheti a vásárlók egészségét.
A japán háttérrel és japán identitással rendelkező 25 éves vállalat ügyvezető igazgatója Wirth László lapunknak elmondta, a cég üzletpolitikájának, szakmai stratégiájának egyik kulcseleme a partnerekkel, az egyetemekkel, a hatóság intézményeivel való hosszú távú együttgondolkodás. Éppen ezért nem a beláthatatlan mértékű erkölcsi és anyagi veszteség megakadályozását kívánta most megköszönni a NÉBIH munkatársainak, hanem azt a komplex gondolkodást és tudást alkalmazó eredményes munkát, valamint emberi hozzáállást, amely az eset felderítése során példaértékűnek bizonyult.
Wirth László, a Sumi Agro Hungary Kft. ügyvezető igazgatója |
Megilletődöttségüket látva a hivatali dolgozók nincsenek hozzászokva az ilyen elismerésekhez, hiszen a nagyközönség irányába név nélkül, a háttérben végzik munkájukat, s mindössze a sajtóban megjelent ügyek számokkal alátámasztott eredményei bizonyítják jelenlétüket.
Dr. Oravecz Márton a NÉBIH elnöke köszönetét tartalmazó beszédében elmondta, egy ilyen hamisítási ügyben nemcsak az abban hátrányosan érintett cégek érdekeit, hanem az élelmiszerlánc minden egyes szereplőjét meg kell védeni a káros folyamatoktól és a hamis illúzióktól. A bürokrácia leépítését sürgeti a vállalkozások életének megkönnyítése céljából, úgy, hogy mindeközben kézben tartható és szankcionálható legyen az illegális fekete- és szürkekereskedelem. Az új felderítési módszerek és az elkötelezett felderítő csapat mellett a mindennapokban a felkészült, tájékozott termelők döntése a leghatékonyabb eszköz ezek visszaszorítására- hangsúlyozta az elnök.
A „repülő osztag”, vagyis a NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatósága 2012 őszén alakult. Az országos hatáskörrel bíró szerv a teljes élelmiszerláncot lefedő hamisítási ügyek és illegális kereskedelem visszaszorítására hivatott létrejönni. A 29 szakemberből álló speciális összetételű csoport 90%-os hatékonysággal végzi munkáját, vezetőjük, Dr. Helik Ferenc hangsúlyozta, a tájékozott vásárló megelőző szerepe elengedhetetlen ebben a folyamatban: Ha valami irreálisan olcsó, éljen a gyanúval, hogy az minden bizonnyal nem eredeti termék!