Az Axiál Kft. mindig nagy figyelmet fordított arra, hogy összekösse a kellemest a hasznossal, azaz szakmát a szórakozással. Ez az idén sem történt másképp.
Így a szakmai kérdések iránt érdeklődők szemezgetve a 80 ezer négyzetméteres kiállítótéren több száz új mezőgazdasági gépet tekinthettek meg. A mintegy 12.000 látogató 20 különböző típust elsőként láthatott Magyarországon. Az új gépek mellett az Axiál használtgép kínálatát is bemutatta, de az alkatrész- és szerviz üzletággal is megismerkedhettek az érdeklődők.
A kiállítás első napján Harsányi Zsolt, tulajdonos-ügyvezető és Pintér Zsolt, ügyvezető átadta a cég által értékesített 19.999., 20.000. és 20.001. gép kulcsait a tulajdonosoknak.
A gépek tulajdonosai: az 19.999. gép MANITOU MLT 940, Kocsolai Mg. Szövetkezet; a 20.000. gép HYUNDAI R140W-7A/2PC, Emel-Mg. 2000 Kf.t; a 20 001. gép CLAAS ROLLANT 350 R, Dráva-Frucht Kft., (Halász István) Bélavár.
A rendezvény ideje alatt több szakmai előadás is elhangzott: például Popp Józsefé (AKI), Michael Horsch-é (Horsch Mascinen GmbH), Simon Revell-é (Simba International) vagy Pierre-Arnaud Noiret-é (Berthoud).
A naponta két alkalommal sorra kerülő mozgógép bemutató mellett, a korábbi évek gyakorlatára alapozva - leszámítva a tavalyi évet – az idei programokat is színesítette az úgynevezett „gépshow”. A napi háromszor felvonuló gépeket, gépkapcsolatokat egy-egy látványos szórakoztató produkció is kísérte: például Kovács Kati és zenekara, brazil táncosok, artistacsoportok, valamint break táncosok. A második napon a gépshow-t megelőzve Harsányiné Dr. Fodor Gyöngyi, tulajdonos és Torma Tamás, a szerviz üzletág igazgató a cég három partnerének adta át az Axiál Kft. „Kiváló Átalánydíjas Partner” elismerést.
A díjazottak: Nagykun 2000 MgZRt, Kisújszállás; Csele-Delta Kft, Görcsönydoboka; Béke Agrárszövetkezet, Hajdúböszörmény.
Megragadva az alkalmat, az Agro Napló megkérdezte a gépgyártókat és forgalmazókat, mondják el véleményüket az idei, illetve tavalyi évről és a bevezetett fejlesztésekről.
WALTER NEGRI, értékesítési vezető, ARGO TRACTORS S.p.A
A.N.: Úgy tudjuk, a Landini traktorokat átalakítják. Mi ennek az oka?
W.N.: Az alapgondolat az, hogy egy egységes külső megjelenést biztosítsunk, így a gazdák már első ránézésre felismerik a LANDINI traktorokat. Rövidesen a legkisebbtől a legnagyobb traktorig egységes lesz a megjelenés, emellett pedig szinte minden típusnál technikai fejlesztéseket is végrehajtunk. Tehát külső-belső megújulásról van szó. A technikai fejlesztések a modelltől függnek. A cél, hogy minden típus esetében ugyanazt a minőséget biztosítsuk; a fejlesztéseket, tapasztalatokat az egyik gépből a másikba átültessük.
Ezek mellett a motorok fejlesztésén, illetve azok lekövetésén dolgozunk, az új károsanyag-kibocsátási szabályozás miatt. A TIER 3B-s motorokra történő áttérés folyamatos, ezek viszont teljesen különböznek a korábbi TIER 3A változatoktól. Ez nem könnyű feladat, hiszen mindent újra kell tervezni. A néhány éve megkezdett irányt mindenesetre folytatni kívánjuk, miszerint kizárólag a 4 hengeres Perkins és a 6 hengeres NEF (CUMMINS-IVECO) motorokat használjuk.
A.N.: Mi a véleménye a magyar piacról?
W.N.: Számunkra a magyar piac nagyon fontos, a LANDININEK jó neve van és magas a piaci részesedése. Remélem, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően ezt tovább növelhetjük.
A.N.: Mire számít az idei évben?
W.N.: Kitűzött cél, hogy az ARGO TRACTORS Magyarországon az idei év rosszabb lesz, mint 2009, de Európa más országaiban már növekedés tapasztalható. A kitűzött cél, hogy Magyarországon minimum a 2009-es szintet elérjük a piaci részesedés terén. A terményárakat, tehát a gazdák várható bevételeit még homály fedi, de a következő 1-2 hónapban kiderül ez is. Bízunk benne, hogy a magyar forgalmazó szívós, kitartó munkája meghozza idén is a gyümölcsét.
WALTER NEGRI, Export Sales Manager, ARGO TRACTORS
A.N.: As far as I know You are going to redesign some of the tractors. What is the reason?
W.N.: It will be a common family style, which means if a customer sees a tractor, he will know immediately that this is a LANDINI. Because the image, the styling will be the same from the small one up to the big one. Some tractors will have some technical improvement also.
So it is not only about redesign the machines outside, also inside. What we do inside depends of the model. We try to have the same quality in each model. We try to take the good developments and experiences from one model to the other.
A.N.: Do You have now S&D projects?
W.N.: Yes, mainly on the engine, because of the regulation. We are making new TIER 3B engines. It is completely different from the TIER 3 A, it has to be completely redesigned also because of the installation and the exhaust pipes. It is a really big job. We have a policy where we decided to general use the 4 cylinder PERKINS and the 6 cylinder NEF (CUMMINS-IVECO).
A.N.: How is the Hungarian market for You?
W.N.: For us it is very important, LANDINI has a good and strong market share. I hope that with the improvements we will be able to grow in Hungary.
A.N.: How will be this Year for You?
W.N.: I would like to give a positive answer, but I cannot say anything now. It is up to your government, what they going to do, will be some supports or not. Because you know, farmers are waiting for the supports in Hungary. But this Year won’t be easy. I think it will worse than 2009 in Hungary but other parts of Europe are growing, it is good for us. But it is early to say, my goal is in Hungary to have the same minimum level like in 2009.
PIERRE-ARNAUD NOIRET, regionális képviselő, BERTHOUD AGRICOLE
P-A.N.: A BERTHOUD RAPTOR önjáró permetezőt tavaly hoztuk forgalomba és az első darabot még az Axiál 18. Születésnapja előtt értékesítettük. Ezt a kiállításra is elhoztuk.
A.N.: Milyen tapasztalatok vannak a gépekkel kapcsolatban?
P-A.N.: Ez a gép a jövője a magyar piacnak.
A.N.: Elégedettek a magyar gazdák a géppel?
P-A.N.: Igen, és a cél továbbra is az, hogy folytassuk az értékesítést és növeljük az eladott darabszámot.
A.N.: Mennyi gépet értékesítettek ebből a típusból?
P-A.N.: Emlékeim szerint nagyjából 10 darabot értékesítettünk Magyarországon, és több mint 100 darabot a teljes piacon, ami nagyon jónak mondható.
A.N.: Egy új gép is feltűnt a termékpalettájukon, névszerit az ALTO. Mit kell tudni erről a gépről?
P-A.N.: Az ALTO egy kis tartálykapacitású permetező, elsősorban kisebb gazdaságok számára. Természetesen kínáljuk az itteni piacra is, de Magyarországra a nagyobb BERTHOUD gépek jellemzők. Az ALTO azért lett kifejlesztve, hogy tovább növeljük kínálatunkat.
A.N.: Hogyan sikerült az elmúlt évük?
P-A.N.: A tavalyi évünk nagyon jó volt. Az elmúlt években a gazdáknak volt kellő mennyiségű pénze, hogy leváltsák meglévő gépeiket, és új permetezőket vásároljanak.
A.N.: Melyik volt a slágertermékük?
P-A.N.: A RACER DPA, ami egy roppant egyszerű, ám már 18 éves fejlesztés. Ami viszont új, az a TENOR. Az Axiál Szakmai Napokon nem tudtuk bemutatni, mert nem volt készleten.
Jellemzően minden évben megpróbálunk egy új gépet fejleszteni. Két évvel ezelőtt született meg a TENOR, tavaly pedig a RAPTOR, míg idén az ALTO-t mutattuk be. Remélhetőleg a jövő évi Axiál Szakmai Napokon egy újabb típust lesz szerencsém bemutatni.
A.N.: Jelenleg milyen fejlesztésen dolgoznak?
P-A.N.: Ez még titok, de annyit mondhatok, hogy a RACER egy öreg gép…
A.N.: Nem is olyan régen egy új, a traktor elejére rögzíthető tartályt is bemutatott a Berthoud. Mit kell tudnunk erről a kiegészítőről?
P-A.N.: Előfordul, hogy egy gazda a gépvásárlástól számított 2-3 év után úgy érzi, hogy a meglévő permetezője tartálykapacitása nem elegendő, és ahelyett, hogy vásárolnia kellene egy másikat, befektethet például egy 1000 literes front-tartályba. Ez a permetlétartály jó kiegészítője lehet egy vontatott, vagy függesztett permetezőnek egyaránt.
A.N.: Mi a véleménye az idei évről?
P-A.N.: Rosszabb lesz, mint 2009. Úgy gondolom, mindenhol hasonlóan alakulnak majd az eladások, mint 2-3 évnek ezelőtt, hiszen a gabona árak továbbra is csökkennek és az elmúlt két évben számos gazda vásárolt új gépet, így most nem lesz rá szükségük.
PIERRE-ARNAUD NOIRET, BERTHOUD AGRICOLE, Responsible marketing
P-A.N.: We’ve launched RAPTOR last year. We sold the first self-propelled RAPTOR just before the Axial days, and we delivered it to Axial days.
A.N.: What are your experiences about selling these kinds of sprayers?
P-A.N.: This machine is the future of the Hungarian market.
A.N.: Are the Hungarian farmers satisfied with it?
P-A.N.: Yes and the objective is to continue the selling and to develop the sales of this product.
A.N.: How many machines did you sell in the last year?
P-A.N.: I think we’ve sold around 10 Raptors in Hungary and on the total market more than 100. It’s very good for our market.
A.N.: What in information could You tell us about ALTO?
P-A.N.: ALTO is a very small machine with small tank capacity and it is for very small farms. We can also sell it on the Hungarian market, but mainly in Hungary Berthoud known from big machines. We made ALTO to widen our product range.
A.N.: How was the last year for You?
P-A.N.: Last year was a very good for us. In the last years farmers had money to change machines and buy new sprayers.
A.N.: Which was the top machine?
P-A.N.: Racer DPA. It is around 18 years old, and a very simple machine. What is new now, the TENOR. We do not have it on Axiál Days, because we do not have it on stock.
Usually we try to develop a new machine every year. 2 years ago it was the TENOR, last year it was the RAPTOR, now it is the ALTO and I hope I will be able to show a new machine on the next Axiál Days.
A.N.: What kind of development are You working on?
P-A.N.: It is a secret, but RACER is a very old machine…
A.N.: You have a new sprayer-system which can be integrated on the frontside of the tractor. What information could You tell us about this equipment?
P-A.N.: We have. Sometimes farmers buy a machine, and after 2-3 years they find out that the tank capacity is too small, and instead of buying a new machine ha can buy an additional front tank with 1000 liters capacity. It can be after a trailed- or also for a mounted sprayer.
A.N.: What do You think about this Year?
P-A.N.: It will be worse than 2009. I think this year will be everywhere similar like 2-3 years before. Because the price of the cereals are going down and the last 2 years a lot of farmers bought new machines, so they do not need it now.
HANSKARL METZGER, országfelelős, CLAAS GmbH
A.N.: A CLAAS részéről Ön Magyarország új országfelelőse, vagyis innentől kezdve Ön felel a hazai piacért a CLAAS termékek vonatkozásában. Mi a véleménye a Magyar piacról?
H.M.: Nem mondanám, hogy ez egy új keletű munka. Évek óta ezzel foglalkozom, vagyis vannak tapasztalataim más piacokról. Jelenleg én vagyok a kapocs a CLAAS és az AXIÁL Kft, vagyis Trunk Mihály és csapata között, akikkel együttesen próbáljuk kiszolgálni a gazdákat CLAAS termékekkel.
Magyarország – ahogy már a kollégáim mesélték korábban – egy gyönyörű ország, kedves emberekkel és nagyon figyelemre méltó piaccal. Innentől kezdve én felelek a CLAAS részéről a Magyar piacért, ezért úgy gondolom, legközelebbi látogatásomkor már többet fogok tudni az itteni viszonyokról.
A.N.: Magyarországon melyik a legtöbbet értékesített termékük?
H.M.:Úgy gondolom a legsikeresebb termékünk, amiről a CLAAS cég amúgy is a legismertebb, az a kombájn. Ugyanakkor széles a termékkínálatunk nem csak a kombájnok, de az új traktorok terén is, amelyeket elsőként szeretnénk bemutatni itt. Ezek mellett itt megtalálható a traktor választékunk, a zöldsor gépei, a bálázók, egyszóval minden, ami az AXÁL KFT-n keresztül elérhető.
A.N.: Hogyan értékeli a gyártó tavalyi évét?
H.M.: Általánosan azt mondhatom, a tavalyi évünk volt az eddigi legjobb itt Magyarországon, köszönhetően a géptámogatásoknak. Sajnos ezzel ellentétben az idei év nem lesz ehhez hasonló. Kívánhatnánk, hogy a forgalmazók ismételjék meg, de nem hiszem, hogy ez sikerülne.
A.N.: Egy új XERION széria került a piacra. Milyen újdonságokat fedezhetünk fel benne?
H.M.: Ami már korábban is megvolt az a XERION 3300-as és a 3800-as széria. Most elindítottunk egy új szériát, a XERION 4500-at, ami már nagyobb teljesítménnyel bír, mint egy standard traktor. A 7000-¬¬¬8000 hektáron gazdálkodó partnerek elmondták, hogy szükségük volt egy nagytraktorra, amivel el tudták végezni a munkálatokat a földön, el tudták húzni a nehéz talajművelő gépeket.
A.N.: Kigurult a gyártósorról az 1000. XERION? Hogyan ünnepelték meg ezt a darabszámot?
H.M.: Egy speciális gyártást terveztünk Harsewinkelben, ahol a XERION típusok készülnek.
A.N.: Tehát egy jó piaci pozíciója van ennek a gépnek?
H.M.: Az emberek manapság keresik a nagy kapacitású traktorokat. Egyik oldalról vannak, akik a standard traktorokat keresik, másik oldalról viszont keresik a 300-400 Le felötti erőgépeket és ez az, amit mi különösen keresünk a magyar és természetesen más nagyobb piacokon, mint Franciaország, vagy Németország.
A.N.: A weblapjukon olvasható volt, hogy forgalmazó váltás történt Törökországban.
H.M.: Felfüggesztettük együttműködésünket a korábbi forgalmazóval és új kooperációt kezdeményeztünk egy másik forgalmazóval, aki kizárólagosan forgalmazza a CLAAS gépeket Törökországban.
A.N.: Ezzel is próbálnak közelebb kerülni a vásárlókhoz?
H.M.: A stratégiánk az, hogy olyan kizárólagos forgalmazókat keresünk akik, a CLAAS teljes termékpalettáját értékesítik és képesek kiszolgálni a piacot azokkal a termékekkel, amelyeket a CLAAS biztosít.
HANSKARL METZGER, Regional Export Manager, CLAAS GmbH
A.N.: From this time You are responsible for Hungary from CLAAS side. Is it a new kind of job?
H.M.: For me it’s not a new job because I’m doing this since many-many years, so I have experiences from other markets. Now I will be the connection from CLAAS Company directly to Axiál, to Mr. Trunk and his whole team, trying to serve the CLAAS products.
A.N.: What do you think about the Hungarian market?
H.M.: Hungary, as my colleagues told me before, is first of all a beautiful country, with very nice people and very interesting market. For sure every market is different, and I am responsible for the Hungarian market, so I think the next time I will learn a little bit more about what’s happening here. It seems to be very interesting to me.
A.N.: What is your top product here in Hungary?
H.M.: I think the top product as in the most of the market what is Company CLAAS well known, the combine, but on the other hand you see we have a wide range not only of combines but there we have a new tractor which we’d like to present very early here in the market. We have tractor range, green harvest equipment, balers, everything in our group what is available through company AXIÁL.
A.N.: And which types of machines are popular here in Hungary?
H.M.: We have a wide range. Also smaller type, for the smaller farms, and on the other hand we’ve talked to farmers who told me, they have 20 thousand hectares which is for me so unbelievable. Very big and they need also high capacity machines, this means the high end range of our products. So there is everything here in the Hungarian market.
A.N.: How was your last year?
H.M.: Generally, last year I think was one of the best years we ever had in Hungary. Because for surely the business was pushed on the other side by the investigation, the investment that have been made. So it was a very-very good year, and I think this year will not be the same range. The last year was perfect. We would wish to make the same this year but I can’t believe we can repeat that. That’s the taste point of view.
A.N.: You launched a new XERION range. What’s new in it?
H.M.: What we have here is range 3300 XERION, we had here a range 3800 and we have now ranged a 4500 and what is also a top machine. So we go in the class lot of horsepower for working in fields. Like these customers told, lot of hectares in one field (7-800 hectares) and they need this big machine to do the job and to pull heavy soil preparation equipment behind. This machine is for the higher capacity than a standard tractor.
A.N.: One thousand XERION. How did you “celebrate” this amount?
H.M.: A special production planed in Harsewinkel where we only produce XERION type.
A.N.: Does it have a good market position?
H.M.: The possibility today is that people are asking for higher capacity. You have on the one side a standard tractor, and then people would like to have tractors 300 plus, then 400 plus HP. And that’s what we’re also looking for especially in your market, in Hungary and also in big markets like France and Germany for sure.
A.N.: I’ve also read on your website that you changed importer in Turkey.
H.M.: We have finished our cooperation with our old importer and started cooperation with a new one who will exclusively sell CLAAS machines in Turkey.
A.N.: Do you plan to be closer to the customers?
H.M.: All the strategy is that we are looking for to have exclusive partners who sell our whole range of products and that we get competent and partners who are able to serve on the market completely with all the range of products come from the CLAAS Company.
Nagy Róbert, Fendt termékmenedzser, Axiál Kft.
A.N.: Az új 200-as széria VARIO váltóval szerelt, így már az összes szériában megtalálható ez a fokozatmentes váltó. Miért volt indokolt ez a fajta módosítás?
N.R.: Mint ismeretes, a Fendt volt az úttörője a fokozatmentes váltónak. 1995 óta gyártják szériában ezt a váltót, ami a Fendt szabadalma. A gyártó mára ott tart, hogy 70-től 360 lóerőig az összes gépe, - keskeny nyomtávú kertészeti traktorok is -, illetve ez az új kompakt 200-as széria is már ezzel rendelkezik. 20 m/h-tól 50 km/h-ig fokozatmentes a váltó, aminek a lényege, hogy a motorfordulattól teljesen független a haladási sebesség, tehát szállításban egy 1600-as fordulaton tudunk 50 km/h sebességgel haladni, és talajmunkában is mindig az ideális motorfordulatot tudja tartani. Nincs az, hogy hiányzik egy fokozat, hogy mindig a kettő közé kellene egy ideális, mint egy hagyományos váltónál.
A.N.: Hogy kezdődött ez a fejlesztés?
N.R.: A FENDT-et mindig kicsit furcsának tartották, hogy miért kell fokozatmentes hajtás egy traktorba. Ez 30 év fejlesztői munkája, tehát ez nem egy új keletű dolog. Mint említettem, 1995-ben hoztuk ki a legelsőt és onnantól kezdve a piactársaknak is van valamiféle megoldása a fokozatmentes váltásra. De a VARIO az, ami igazán fokozatmentes, vagyis egyetlen egy kuplung sincs a hajtásban. Tehát jóval egyszerűbb ez a szerkezet, mint egy hagyományos váltó, illetve sokkal jobban szabályozható és az élettartama is hosszabb, hiszen nincs benne annyi kopóalkatrész, mint egy hagyományos váltóban.
A.N.: Magyarországon melyik széria a legkelendőbb?
N.R.: Magyarországon sajátosan a nagy traktor, tehát a 900-as széria, de mellette a futó kertészeti támogatás segített a 300-as széria nagyszámú értékesítésében is. Tehát 30-30%-os arányban a 900-as nagy traktor és a 300-as széria, ami egy 100-105 lóerős erőgép. Ez az arány a több mint 200 db eladott traktoron belül.
A.N.: Előreláthatólag milyen lesz az idei évük?
N.R.: Az idei évet fogja érinteni a válság igazán. A tavalyi évet mindenki szépen kihúzta, illetve a támogatás is közrejátszott. Én azt mondom, az idei év lesz a szűkebb a mezőgazdaságban. A piacon van mozgolódás, mindenkinek szüksége van gépre, csak a gazdák kivárnak. Úgy gondolom fogunk eladni gépet, adtunk is már el idén is mindenféle támogatás nélkül. Tavaly is mikor még nem írták ki a támogatást, addig is 50 FENDT traktort értékesítettünk.
NYÁRÁDI ATTILA, ügyvezető igazgató, FRAMEST Kft.
A.N.: A 2008-as Agro+MashExpo után idén is díjazta a bírálóbizottság a FRAMEST legújabb, egyben legkisebb munkagépét, a REPTILLT. Mit kell tudnunk a FRAMEST paletta legfiatalabb tagjáról?
NY.A.: Nemrég volt itt egy gazda, aki a 240 lóerős traktorja után vett egy eszközt, ami kb. 13 millió forint, 4 méter munkaszélességű. Nagyon sok gazdának nincs 13 millió forintja, másrészt pedig nincs 240 lóerős traktora. Azt a munkát, amit az említett gazda el tud végezni azzal a géppel, a REPTILLEL és egy 150-160 lóerős erőgéppel is elvégezhetné. Az volt a cél, hogy a kisebb 200-400 hektáron gazdálkodó, 160-200 lóerős erőgéppel rendelkező gazdáknak is a csökkentett menetszámú talajművelésre alkalmas gépet tudjunk kifejleszteni. Elég bátortalanul kezdtük el a gépet a piacra bevezetni, mert nagyon új volt a koncepció. Mi sem nagyon ismertük, és ezért megvártuk még az AXIÁL bemutatókon keresztül különböző talajokon, szármaradványos területeken, illetve 12-13 helyen egyedi kisbemutatók alkalmával kipróbáljuk. Ott aztán tényleg nyúzópróba alá lett véve a gép, sőt már idén tavasszal ilyen nedves, vizes időben is dolgoztunk vele. Meglepőek az eredmények, amiket a gép produkál.
Az Agro+MashExpon is sokan kérték a bemutatókat. Ennek a gépnek véleményem szerint szeptember végéig minden második napja be van táblázva. A tavalyi őszi bemutatók után 3-4 gép lett értékesítve. Tavaly már kettő gépet eladtunk, úgyhogy már az őszi szezonban is dolgozott. Most tavasszal ezeknek az eredményeit végig fogjuk nézni, hogy milyenek a kelések, milyenek a tapasztalatok és akkor a júniusi demó után várható ebből komolyabb eladás.
A.N.: Várhatók fejlesztések?
NY.A.: A tervezőasztalom tele van, de talán még korai erről beszélni. A nyári, nyár végi bemutatókon remélem, hogy egy-két újdonsággal elő tudunk rukkolni. Kicsit a tempót visszafogtuk, mert 3 év alatt 21 új gépet fejlesztettünk. Most arra szeretnénk törekedni, hogy a meglévő gépek műszaki tartalmát finomra hangoljuk, csiszoljuk. Azokat a már 800 eladott gépből jött visszacsatolásokat beleintegráljuk a gépekbe, hogy javítsunk a minőségen, apróbb fejlesztéseket, esetleg moduláris bővítéseket hajtsunk végre. Ez a cél.
A REPTILL esetében is vannak elgondolások. Ennek a továbbfejlesztése úgy nézne ki, hogy egy vető adaptert is tennénk rá, hasonlóan más gépgyártókhoz. Itt nagyon nagy szakmai odafigyelés kell ahhoz, hogy a magot hová tegyük. Ez a módosítás alkalmassá teszi a gépet arra, hogy esetleg aprómagot, repcét is lehessen vele vetni, már a talajműveléssel egy időben.
A.N.: Milyen volt a tavalyi évük?
NY.A.: Mivel a 2008-as évről elég komoly mennyiségű készletek voltak felhalmozva mind nálunk, mind a kereskedőknél, ezért a 2009-es évnek egy nagyon magas készlettel indultunk neki. A gyár 2008 végén 50%-kal csökkentette a létszámot. Időben tettük meg ezt a lépést. Ez hozzásegített ahhoz, hogy a tartalékok gyenge felélése mellett lehetőségünk legyen a folytatásra. Ami nagyon fontos volt 2009-ben, hogy az év elején minden energiánkat az eladásra, marketingre fordítottuk. A támogatásnak is köszönhetően az induló készletekhez hasonló mértékben a gyárat is le tudtuk terhelni.
A.N.: Úgy gondolja, hogy van egy olyan ár-érték aránya ezeknek a gépeknek, hogy támogatás nélkül is megvásárolják, vagy a támogatás nagymértékben hozzájárul az eladásokhoz?
NY.A.: A támogatás hozzájárult ezekhez a gépekhez, de tudomásul kell venni, ezek a gépek 10 millió forint alatti gépek. Nem egy nagy pénz egy 4-600 hektáros üzemben, de én nem is erre alapozom a gondolatomat, hanem arra, hogy amikor ezt a gépet elkezdi húzni, már az első 10 méterben spórol. Van olyan gép, aminek az árát 1-2 ezer hektár alatt vissza lehet keresni. Most ha valaki számol, - mert most már a gazdáknak elő kell venni a kalkulátort is - , akkor ezek a számok kihozzák, hogy érdemes megvenni. A mostani tavaszi megrendelőinket felhívva egyet-kettőt megkérdeztem: nincsen támogatás mégis miért veszik meg a gépet? A válasz: egyrészt mert kell, másrészt mert nem egy nagy áru gép, harmadrészt pedig ezzel a géppel tudnak pénzt spórolni.
URBÁN CSABA, GRÉGOIRE BESSON vevőszolgálat
A.N.: Magyarországon a gyártónak milyen tervei vannak az ekék tekintetében?
U.CS.: Magyarország vonatkozásában próbáltuk elhozni ide a kiállításra azokat az újdonságokat, amik egyrészt Hannoverben is ott voltak, s nyilván ezt is szeretnénk, ha a magyar gazdák nem csak megnéznék, hanem használnák is a gyakorlatban. Úgy, mint ezt a SPSF B 9 típusú szántáselmunkálóval egybekötött ízelt ekét, ami az egyik újdonság, a másik pedig a nagy lóerő kategóriájú traktorok függesztett RWB 9 típusú ekéje. Ezt szeretnénk megmutatni, illetve ajánlani az ügyfeleinknek. A harmadik dolog, amit szeretnénk preferálni ebben az évben, az a GRÉGOIRE BESSON LINE PRIMA, amelyet kis lóerő kategóriájú traktorokkal rendelkező ügyfeleinknek ajánljuk 2, 3 vagy 4 fejes kivitelben.
A.N.: Magyarország is hozzájárul a GRÉGOIRE BESSON ekék sikeréhez. Hogyan kapcsolódunk a francia ekegyártáshoz?
U.CS.: Az utóbbiként említett eke Debrecenben készül, a Debreceni Mechanikai Műveknél, amely cég a gyártónak segít be az ekék elkészítésében. Ebben a gyárban idén lesz két éve, hogy elkezdtük a gyártást. Tulajdonképpen azt kell tudni, hogy teljesen francia alapanyagokból készülnek az ekék, és csak is kifejezetten ez az egy típus. A GRÉGOIRE BESSON LINE PRIMA Lajosmizsén debütált, legelőször 2008-ban, azóta közel 50 dolgozik a hazai földeken ebből a típusból.
A.N.: Hogyan alakult a tavalyi évük?
U.CS.: A GRÉGOIRE BESSON - hasonlóan 1-2 gyártóhoz - bevétel tekintetében tovább növekedett 2008-hoz képest, vagyis úgy gondolom ismét egy sikeres évet zártunk magunk mögött. Ez annak is köszönhető, hogy Magyarországon sikerült egy picit az eladásainkat növelni, és többek között annak is, hogy a külföldi országok, például Afrika vagy a francia belső piac, Bulgária, Lengyelország vagy akár Románia is jól teljesítettek 2009-ben.
A.N.: A tortából Magyarországon mekkora szeletet sikerült megcsípni?
U.CS.: A darabszámokat tekintve Közép-Európában mi igen előkelő helyet foglalunk el köszönhetően az Axiál Kft-nek is, hiszen Ők a gépek hazai forgalmazói. Megelőzzük a szlovák, a csehországi, a román vagy a déli országok eladásait, és olyan országok mögött mint Lengyelország foglalunk helyet az eladások tekintetében.
A.N.: Több kereskedő véleményére alapozva mondhatjuk, 2010 felemás évnek ígérkezik. Mi a véleménye, hogyan alakul a GRÉGOIRE BESSON idei éve Magyarországon?
U.CS.: Optimistán tekintek előre, és úgy gondolom, hogy a GRÉGOIRE BESSON az AXIÁL Kft-vel közösen fog tudni egy hasonló évet teljesíteni, mint az elmúlt esztendőben. Véleményem szerint, idén el tudunk mozdulni még jobban a nagyobb lóerő kategóriájú traktorok irányába, hiszen a gyár nagyobb testű ekéket is kínál. Mint köztudott, az elmúlt évi pályázatokban sok nagy kategóriájú traktor kikerült az ügyfelekhez és bízok benne, hogy ezen a traktorok mögé fognak, akarnak a gazdák vásárolni eszközöket. Természetesen a kisebb teljesítményű traktorok tekintetében is szeretnénk ott lenni a GRÉGOIRE BESSON gyár termékeivel.
SZÁSZ ZOLTÁN, a HORSCH MASCHINEN GmbH termékmenedzsere
A.N.: Mit terveznek behozni Magyarországra a megújult HORSCH termékpalettáról?
SZ.Z.: Egyik újdonság, amit már be is hoztunk, az a TERRANO 5FX kultivátor, de e mellett az Axiál show-ban látható volt a 3 méteres, 3-pont függesztett kombi vetőgép, az EXPRESS 3 TD is, valamint a mozgógép bemutatón a nézők megismerkedhettek a HORSCH TITAN 34 UW 34 m3-es átrakókocsival is. A kiállításon bemutattuk az AXIÁL Kft. által kínált teljes termékpalettát, mint például a 4–6 méter munkaszélességben elérhető TERRANO KULTIVÁTOROKAT, az OPTIPACK-KAL szerelt MT TIGERT, a PRONTO és SPRINTER vetőgépeket és a JOKER függesztett, félig-függesztett tárcsákat.
A.N.: Hogyan fog alakulni az idei évük?
SZ.Z.: Sokan erőn felül is beruháztak. Az idén nagy valószínűséggel pályázat nem lesz kiírva. A cukorrépás pályázatról nem hallani semmit, annyit tudunk, hogy 8-10 szeres túljelentkezés van rá. Természetesen pályázat nélkül úgy szokott lenni, hogy a kisebb értékű gépeket vásárolják. A nagy motorú traktorokat, kombájnokat pályázatban szokták inkább megvásárolni. Amint most hallani a terményárak sem mozdulnak fölfelé. Elég érdekes év elé nézünk. Csak azt tudom mondani, amit Hannoverben is említettem, hogy reméljük a technika és a szaktudás meg fogja hozni a gyümölcsét.
A.N.: Készletek a mai napig nincsenek. Tavaly leállt a készletre történő gyártás, most csak megrendelésre dolgozik a gyár?
SZ.Z.: Így van. Most jelenleg megrendelésre termel a gyár. Van kapacitás is. Valamennyit azért előre termelnek, van előrendelés különböző országokból, még Magyarországról is, amit remélünk, hogy el fogunk tudni adni. Alul terveztünk, ha ennél magasabb vásárlási igény lesz, akkor rendelünk újabb gépeket.
JEAN ROUAULT, területi vezető, MANITOU BF
A.N.:Az Agritechnica kiállításon több újdonság is bemutatásra került. Hogyan fogadta ezeket a Magyar vásárlóközönség?
J.R.: A magyar piac egy nagyszerű és erősen bővülő piac. El kell ismernünk, hogy a válság hatására egy nehéz időszakon megyünk keresztül Magyarországon és még sok más Közép-Európai országban egyaránt, de globálisan erős a piaci részesedésünk, Magyarországon különösen a mezőgazdasági teleszkópos rakódók területén. Köszönhetően az AXIÁL jó munkájának be tudtuk vezetni az új LSU technológiát és az új generációs motort. Úgy gondolom Magyarország elérte a legmagasabb technológiai szintet, ami a kínálatunkban megtalálható.
A.N.: Általában a nemzetközi SIMA agrárkiállításon mutatják be legújabb termékeiket.
J.R.: Igaz, de nem egy SIMA vagy Agritechnica a fő indok. Ha az újdonság bemutatásának ideje egybe esik egy kiállítással, az jó, de nem korlátozódik mindenképpen rá.
A.N.: Várhatunk új fejlesztéseket a közeljövőben?
J.R.: Lesznek új termékeink, de erről még korai beszélni. Ezek majd megtekinthetők lesznek a következő SIMA-n.
A.N.: Milyen terveik vannak az agrárágazat tekintetében a megvásárolt Gehl vállalattal?
J.R.: A MANITOU 2008 októberében vásárolta meg a GEHL vállalatot. A GEHL termékei mindig is egy erős képviselői voltak a mezőgazdasági szektornak. A tervünk, hogy az általunk forgalmazott három márka – GEHL, MUSTANG és MANITOU – tekintetében tiszteletben tartsuk a meglévő terjesztői hálózatot, ugyanakkor szélesítsük azt.
A.N.: Mi a véleménye, hogyan alakul az idei évük?
J.R.: Globálisan úgy gondoljuk, hogy 5-10%-os növekedést tudunk elérni, igaz a tavalyi évben volt egy erős visszaesés a forgalomban. Ennek ellenére érzünk némi javulást. Nem akarok túlságosan optimistának tűnni, de a javulás mértéke arra utal, hogy 2010 kielégíti az elvárásokat.
JEAN ROUAULT, MANITOU BF
A.N.: At Agritechnica Manitou has shown new developments. How is the Hungarian market about these new products?
J.R.: The Hungarian market is a marvelous market and strongly expanding. We have to admit, that we are going through a difficult period of time in Hungary and several other countries in central Europe, due to the crisis and due to the financial difficulties. But globally we enjoy strong market share, in Hungary for telescopic handler, especially in the agricultural sector. Thanks for the good work of AXIÁL we have been able to introduce this new technology of LSU, the new generation engine. I think Hungary is reaching the highest technology on our range. That’s an important market.
A.N.: You usually drop out new products for SIMA.
J.R.: Yes, but not SIMA and Agritechnica are the reasons. If it meets a fair, it’s fine, but not restricted to a fair.
A.N.: Will be new products?
J.R.: There will be new products, but it is too early. You will see at SIMA.
A.N.: What are the plans with Gehl in the agriculture sector?
J.R.: Manitou has bought Company GEHL in October 2008. The product GEHL used to be a strong player in the agriculture sector before, historically. It started in 150 years ago. Today they only manufacture skid-loaders, articulated loaders etc. For North-America and skids, steer and articulated loaders for all over the word.
Our plan is to respect the three brands – because we have Gehl, Mustang and Manitou - , respect the existing network and extend the working area that we undercover completely.
A.N.: What do you think about this year?
J.R.: Globally we think that we will grow 5-10% but we had a strong drop in the turnover last year. We feel some improvements. It’s very early to say, I don’t want to be optimistic but also size of improvement would lead us to think, that 2010 will be slake, if better than 2009.
Konrad Iosif, értékesítési vezető, S.C. OEHLER MECANICA S.R.L.
A.N.:. Mit kell tudnunk az OEHLER német pótkocsi gyártóról?
K.I.: Az OEHLER egy erős cégnek számít Nyugat-Európában. Megpróbáljuk ezeket a gépeket bemutatni a magyar piacon és az északi országokban egyaránt. Az AXIÁL Kft-vel nagyon jó az együttműködés. Nagyon fontosnak tartom mind az Axiál, mind pedig a mi részünkről azt, hogy az emberek lássák, megismerjék mit jelent egy minőségi Oehler pótkocsi.
A.N.: Széles a kínálat a pótkocsik terén, mekkora szeletet sikerült kiragadni a „tortából” a tavalyi évben?
K.I.: A tavalyi évben az AXIÁL Kft. hozzávetőlegesen 90-95 darabot értékesített, és ezzel együtt azt is mondhatom, hogy 2009 volt a legjobb év az OEHLER pótkocsik eladása tekintetében. A márka egyre népszerűbb Magyarországon, a kiállításra is több olyan vendég érkezett, akinek több ilyen pótkocsija van.
A.N.: Mire számítanak a jövő évben a gyártó és az AXIÁL Kft. részéről?
K.I.: Reméljük, hogy az értékesített darabszám az idei évben még több lesz. Az Axiál Szakmai Napok nagyon fontos mind a két cég számára. A tegnapi, illetve a mai napon is magas volt a látogatók száma az OEHLER standon. Reméljük, hogy a kiállításnak köszönhetően az eladások száma tovább fog növekedni.
Az elmúlt két nap alatt több konkrét érdeklődő volt, akik biztosan vásárolni fognak. Hogy mi lesz ebben az évben? Ugyanúgy látom, mint az előző év ezen időszakában. Nem kiemelkedő évre számítok, ennek ellenére az elmúlt év volt pályafutásunk legjobb időszaka.
SIMON REVELL, exportigazgató, SIMBA INTERNATIONAL
A.N.: Egy új tüskés henger is elérhető a SIMBA kínálatában. Mit kell tudni erről kiegészítőről?
S.R.: Ez a tüskés lezáró henger nem egy új fejlesztés, nagyjából az 1970-es évek óta van forgalomban. Mi csak újra bevezettük a magyar piacra,a kereslet hatására. Ez költségtakarékosabb megoldás, ugyan mint a SIMBA DD hengere - mellyel alapkivitelben szereljük ezeket a gépeket –, viszont a DD henger egy jobb talajvisszatömörítést biztosít.
A.N.: Egy új termékkel is megjelent a gyártó.
S.R.: Az új DTX-nek ez az első bemutatkozása Magyarországon. A munkagép a brit piacra lett tervezve, hozzáteszem, nagy sikerrel, hiszen a tavalyi évben több mint 90 darabot értékesítettünk. A kultivátoron a jól bevált ProLift lazító kések dolgoznak akár 40 cm mélyen is, melyeket két sorban elhelyezett állítható tárcsaszögű tárcsák követnek. Végül egy 600 mm átmérőjű DD henger biztosítja az optimális talajvisszatömörítést. A DTX megalkotásakor az volt az alapötlet, hogy ha már úgy is talajkondícionálást végzünk, akkor miért ne lehetne egyben magágyat is készíteni?
A.N.: Hogyan értékelné a SIMBA tavalyi évét?
S.R: A teljes forgalom 2009-ben nyilvánvalóan csökkent, ennek ellenére a brit gazdaság jól tartotta magát. Az export piacra azonban hatással volt a pénzügyi válság, ami 28%-os csökkenést mutatott. Ennek ellenére úgy döntöttünk, hogy továbbra is mintegy 300.000 fontot invesztálunk kutatás-fejlesztésre, az vállalati infrastruktúra bővítésére és új CAD rendszerek beszerzésére. A nyereség figyelemre méltó volt, de sajnálatosan 2009 év elején meg kellett tennünk bizonyos megszorító intézkedéseket.
Úgy gondolom az idei év a konszolidáció éve lesz. Biztosítjuk meglévő üzleteinket, további befektetéseket hajtunk végre. A ’90-es évek óta elért eredményekre alapozunk, amelyek eddig is segítették az angol farmereket, hogy csökkentsék a költségeiket és javítsák a gazdálkodásuk hatékonyságát.
A.N.: A magyar gazdák kedvelik a minimum tillage technológiát?
S.R.: Igen. De nagyon fontos, hogy a rendszer egészének működésével tisztában legyenek, hiszen a talajművelés csak egy része ennek az egész technológiának, mely az alábbi fő előnyöket kínálja a gazdálkodó partnereink számára: a növekvő termelékenység, valamint a költségek csökkentése által a hatékonyság növelése. Sok gép - közel 500 - működik Magyarországon, és azt hiszem a fogyasztók általában nagyon elégedettek Simba gépekkel.
Simon Revell, Export Sales Director, SIMBA INERNATIONAL
A.N.: I’d A new toothed packer available in the supply of SIMBA. What should we know about this add-on?
S.R.: The TOOTHED PACKER is not a new development having been around since the late 1970’s we have reintroduced it back into the Hungarian market because of customer demand. It does offer a cost effective solution compared to the DD RING PACKER. It offers a slightly different mode of action providing more surface consolidation than through consolidation which the DD ROLLER provides.
A.N.: You have a new product also…
S.R.: The new DTX has its first showing here in Hungary the machine was launched into the UK market last year very successfully with over 90 units sold. The machine combines the well proven PROLIFT legs working to a depth 40cm followed by 2 rows of the pro-active disc units, with adjustable disc angle, then followed by the 600mm DD packer ensuring the soil is reconsolidated and the seedbed is formed. The thinking behind the DTX if you are going to recondition the soil why not prepares the seedbed in one pass?
A.N.: What is your opinion about you last year?
S.R: The total Turnover in 2009 was obviously down the UK held up very well but the export market was effected by the credit crisis showing reduction of 28%.
However we decided to keep investing into the business with over £300K spent on infrastructure and new CAD systems for the Research and design team. Profits held up remarkably well due to the action the board took implementing certain austerity measures throughout the company at the beginning of 2009.
A.N.: What do You think about this year?
S.R: I think this year will be a consolidation year ensuring the business continues to invest providing efficiencies and ensuring we are ready when the upturn starts to filter through. We are focusing our efforts on our farming customers with the experienced gained in the nineties in the UK to help them reduce costs and improve productivity.
A.N.: Do Hungarian farmers like this minimum tillage system?
S.R.: Yes they do, understanding of the whole system is important and cultivation is only one part of it. The benefits are many fold the main points are output improvement productivity increase and reduced costs. We have many machines operating in