- Tavaly és tavalyelőtt a szeszélyes időjárási viszonyok miatt aránylag kevés méz került ki a székelyföldi méhészetekből – kezdi a tájékoztatást Ádám József, az udvarhelyszéki Örösi Méhészegyesület elnöke. - S bár az idei hideg március igencsak megviselte a méhcsaládokat, az áprilisi időjárás azonban kedvezett. Márciusig szinte leállt fiasítás. Szerencsénkre a repce virágázása egy kicsit késett, és ez megerősítette a méhcsaládokat, tehát az akácra már érett családokkal mehettünk.
- Hargita megyében idén 18 mézmintát vizsgáltak az Állategészségügyi Igazgatóság szakembere – mondja dr. Püsök László, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság igazgatóhelyettes. - Ezek mind jó minőségűnek bizonyultak, és a minták egyikében sem találtak cukrot. Jelenleg 123 méhész van bejegyezve az igazgatóságunknál. Nekik gyakorlatilag be kellene vizsgáltatniuk a mézüket ahhoz, hogy a piacon eladhassák. Legtöbben a családon belül értékesítik, ők általában nem adnak el mézet a piacon, s ezért nem vizsgáltatják be. Persze egyesek a piacokon is árusítanak. Őket és a megye egyetlen mézfeldolgozóját rendszeresen ellenőrizzük.
S bár idén mintegy 30 százalékkal több mézet termeltek a székelyföldi méhészek, mint tavaly, a havasi, az akác, a repce, vagy a különlegességnek számító fenyőméz nincs jelen a székelyföldi boltok polcain. Helyi mézet csak piacon, illetve útszéli árusoknál találhat a vásárló. Mint hallottuk, évek óta próbálnak teret adni a helyi boltok a környékbeli méztermelőknek, ám a minőségi mézet jelen pillanatban is kénytelenek Magyarországról beszerezni. A székelyföldi méz nagy része ugyanis Németországba kerül.
- Eléggé szorítottak a felvásárlói árak – mondja Gönczi Dezső, az egyik székelyudvarhelyi élelmiszer-üzletlánc marketing menedzsere. - A környéken mind az akácméznek, mind a vegyesméznek szabott ára van. Erre az állam ad egy bizonyos összegű támogatást a termelőnek, de csak akkor, ha egy engedéllyel rendelkező cég hivatalos jelentést tesz arról, hogy ő felvásárolta a mézet. A környéken idén 80 tonna mézet termeltek a méhészek. Ebből azonban nem jut a helyi boltokba, mert azt a felvásárlók külföldi kereskedőknek értékesítik. Bár Románia az Unió egyik legjelentősebb méztermelőjének számít, mindmáig szerény a mézfogyasztás az országban, s egyelőre az óvodások és iskolások számára tervezett „Méz-kifli” program sem indult el.
Forrás: http://www.gazdakor.szie.hu/hirek/nemetorszagba_kerul_a_szekelyfoldi_mez