Az Agrár és Vidékfejlesztési Operatív Programban támogatott projektek kedvezményezettjei a 2004-2005. években megvalósított beszerzések után a támogatási alapot képező kiadások, azaz az elszámolt költségek között, jogszabályi alapon elszámolták a vissza nem igényelhető arányosított általános forgalmi adót.
Ennek következményeként a kedvezményezettek a támogatási alapot képező általános forgalmi adó után is támogatásban részesültek a támogatás-intenzitásnak megfelelő %-ban, a vonatkozó NFH-PM útmutató alapján számított módon. Mivel a kedvezményezettek a támogatás-intenzitásnak megfelelő arányban kaphattak támogatást az általános forgalmi adó után, képződött a kedvezményezettek számára egy meg nem térült ÁFA rész.
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII törvény (Art.) 124. §-ában meghatározottak alapján csak azt az ÁFÁ-t igényelhetik vissza az adózók, amely számukra nem térült meg.
Tehát a jelenleg hatályos adójogszabályok alapján, az AVOP projektek kedvezményezettjei az adóhatóságtól most utólagosan önrevízió keretében visszaigényelhetik a támogatási alapot képező arányosított általános forgalmi adó azon részösszegét, melyre támogatást nem kaptak, illetve melyre nézve az adóhatóságnál ezidáig még nem érvényesítették visszaigénylési jogukat.
Az AVOP IH továbbá felhívja a kedvezményezettek figyelmét arra, hogy az arányos ÁFA támogatásban érintett hatályos szerződések az önrevízió érvényesítése miatt nem kerülnek módosításra, ugyanis nincs szükség a támogatási összeg csökkentésére és ezáltal a kedvezményezettek felé teljesített arányos ÁFA támogatások visszakövetelésére, vagy kedvezményezettek általi visszafizetésre, hiszen a jogszabály jelenleg azt teszi lehetővé, hogy azt az ÁFA részt, amit sem támogatásként nem kapott meg a kedvezményezett, sem az adóhatóságtól nem igényelt vissza, most visszaigényelhesse.
Az Európai Bíróság döntése és az Art. fenti rendelkezése csak arra nyújt lehetőséget, hogy a kedvezményezett a vissza nem igényelhető ÁFA részből azon részre érvényesíthessen levonási jogot, melyre eddig az ÁFA levonási jog korlátozása miatt nem volt lehetősége és melyre eddig más forrásból támogatást nem kapott. (Melléklet: Számítási segédlet)
Ezzel egyidejűleg felhívjuk az AVOP kedvezményezettek figyelmét arra, hogy a kettős finanszírozás elkerülése érdekében az arányos ÁFA támogatásban részesült és önrevíziót benyújtó ügyfeleket ellenőrzése során, mind az adóhatóság, mind pedig az MVH fokozottabb figyelemmel jár el. Amennyiben a hatóságok valamelyike kettős finanszírozás gyanúját észleli, akkor azt az MVH szabálytalanságkezelési eljárás során kivizsgálja, és amennyiben megállapítja a kettős finanszírozást, eláll a Támogatási szerződéstől, és visszaköveteli a támogatás kamatokkal növelt összegét.
--------------------------------------------------------------------------------
Számítási segédlet az önrevízió keretében visszaigényelhető ÁFA rész számításához
Példa
A 2004-ben kiadott NFH-PM Útmutató szerinti képletekből kiindulva egy nettó 7.197.000 Ft, bruttó 8.996.250 Ft értékű projekt 45%-os támogatása esetén:
az elszámolható költség: 8.996.250 / [0,45 + (1,25*0,55)] = 7.908.791 Ft;
ezen támogatási alapból – elszámolható költségből - kiszámított saját erő: 7.908.791 * (1 – 0,45) = 4.349.835 Ft, amelyre eső Áfa összeg volt eddig levonható: 4.349.835 * 0,25 = 1.087.459 Ft
A le nem vonható Áfa tehát 711.791 Ft (1.799.250 - 1.087.459), amelynek 45%-a térült meg AVOP támogatásból, tehát a jelenleg hatályos jogszabályok alapján a meg nem térült 55%-ra azaz példánk esetén 391.485 Ft ÁFA összegre érvényesíthető utólagosan, önrevízió keretében levonási jog
Képlet
Tehát a le nem vonható és nem is támogatott – tehát az utólagosan, önrevízió keretében visszaigényelhető ÁFA összege a legegyszerűbben az alábbiak szerint számolható ki:
Útmutató szerinti módszerrel számított le nem vonható Áfa összege * (1 – támogatás intenzitás).
FVM - Agrár-vidékfejlesztési Főosztály
Forrás: www.fvm.hu