Jobban pörög az invázió, mint bármikor: a legtöbben nem is sejtik, mi történik

agrarszektor.hu2026. április 25. 14:02

Az elmúlt időszakban egyre több idegenhonos fajról derült ki, hogy jelentős környezeti és gazdasági károkat okozhatnak Magyarországon, elég csak az ázsiai lódarázsra, a kőrisbontó karcsúdíszbogárra, a mosómedvére vagy épp a japán cserebogárra gondolni. Amint azt Weiperth András hidrobiológus az Alapvetés podcast eheti epizódjában kiemelte, az inváziós nyomás földön, vízen és levegőben is erőteljes, határainknál pedig jelenleg is sorban állnak a potenciálisan veszélyes fajok.

Egzotikus halak a hévízi tóban, tengeri tarisznyarákok a Dunában, aranyszínű sárgaságot terjesztő amerikai lepkekabóca a magyar borvidékeken. Csupa olyan hírek, amelyek az elmúlt években sokkolták a szakmát. De vajon miért érezzük azt, hogy egyre több inváziós faj jelenik meg hazánkban és mi áll ennek a hátterében? És tehetünk-e valamit azért, hogy az általuk okozott károkat mérsékeljük?

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
duna, természetvédelem, magyarország, invázió, terjedés, invazív-faj, élővilág, ázsiai, szőlő-aranyszínű-sárgasága, rák, ökológia, podcast, idegenhonos,