Az elmúlt héten sokfelé alakult ki több-kevesebb csapadék: hétfőn elsősorban a Dunántúlon és délen, kedden és szerdán inkább csak kisebb eső fordult elő, majd csütörtökön a déli határ mentén, vasárnap pedig északkeleten hullott kisebb mennyiség. Az elmúlt 10 nap során nagy területen esett 10-30 mm csapadék, de a keleti országrészben sokfelé jóval kevesebb, az Alföld egyes részein például még 2 mm sem. A Dunántúlon az elmúlt 30 nap csapadékösszege nagyjából megfelel az átlagosnak, míg keleten rosszabb a helyzet: a Viharsarokban például március vége óta alig hullott csapadék, csak az elmúlt 30 nap alatt 30-40 mm az elmaradás a sokéves átlagtól. Az egyenlőtlen csapadékeloszlást a talajok nedvességtartalma is tükrözi, a Dunántúlon többnyire kedvező a talajnedvesség. Ezzel szemben az Alföldön nagy területen a felszín közeli réteg teljesen kiszáradt, így ott közepes vagy nagyfokú mezőgazdasági aszály alakult ki a nyári növényekre vonatkozóan - írja a HungaroMet friss agrometeorológiai előrejelzésében.





A hőmérséklet egy hete 4-5 Celsius fokkal az átlagos alatt alakul, a csúcsértékek országszerte 15 és 20 fok között maradtak. Szombat reggelre pedig a fagyosszentek a saját napjuk előtt pár nappal korábban fagyokat is hoztak, megdöntve az országos minimumhőmérsékleti rekordot. Északkeleten Nyírtasson -4,4 Celsius fokig csökkent a hőmérséklet, de északkeleten sokfelé volt -1, -2 fok 2 m-es magasságban.


Az őszi vetések a csapadékosabb térségekben kedvező állapotban vannak, a repce még virágzik. Ezzel szemben az Alföld csapadékszegény részein gyenge a fejlődésük. Bár a mélyebb gyökérzet révén még elérnek némi talajnedvességet, sürgős esőre lenne szükség. A már közel két hete tartó hűvös időszak sem segíti a növényeket, enyhébb hőmérséklet lenne kívánatos. A kukorica és napraforgó korai fejlődése során jelentős területi különbségek alakultak ki a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában. Míg a csapadékosabb területeken elfogadható a helyzet, az Alföldön az elmúlt másfél hónapban alig esett, a felső talajréteg kiszáradt, és a helyzet súlyos. A növények ugyan kikeltek - mélyebb vetésnek köszönhetően -, de az aszály és a hideg erősen megviseli őket.

A méhészetben is jelentős gondok mutatkoznak. A tél utáni méhállománycsökkenést tovább súlyosbítja, hogy az akác sok helyen elfagyott. Ahol a rügyek megmaradtak, ott zajlik a virágzás, de a másodlagos virágok még nem nyíltak. Miskolc környékén találni virágzó fákat, de sok helyen teljesen elmarad a virágzás. A hűvös idő következtében a virágzás elhúzódik, kevés nektár termelődik, és a méhek repülési aktivitása is gyenge.
Az előttünk álló héten folytatódik a hűvös idő kevés esővel. Tartósnak bizonyul, és a hét végéig kitart ugyanis térségünkben az északias áramlás, mellyel hideg levegő és kevés nedvesség érkezik fölénk. Csütörtökön és a hét végén többfelé, a többi napon elvétve alakulhat ki záporos csapadék. Területi átlagban összességében 10 mm alatti csapadék várható a hét végéig, nagy területen nem várható számottevő mennyiség. Így a talajok száradása lesz a jellemző, az Alföldön nem valószínű az aszály enyhülése. A növények levélzete nem lesz tartósan vizes. A változó felhőzet mellett részben napos idő várható. A hőmérséklet az átlag alatt alakul majd, a fagyosszentek tartósan hűvös időt hoznak: napközben is csak 15-20 fokra lehet számítani, csak csütörtökön lesz pár fokkal melegebb. Az éjszakák pedig kifejezetten hidegek lesznek a májushoz képest: jellemzően 10 fok alá hűl a levegő, a hidegre hajlamos helyeken kedden, szerdán, pénteken és szombaton is akár gyenge fagyok is előfordulhatnak
- írta a HungaroMet.