2024. november 6. szerda Lénárd
Megvan, mekkora lehűlésre készülhetünk hamarosan: itt a friss előrejelzés

Megvan, mekkora lehűlésre készülhetünk hamarosan: itt a friss előrejelzés

agrarszektor.hu
Az elmúlt egy hétben is folytatódott a csendes, őszi idő, ami kedvez az őszi talajmunkák végzésének. Az őszi kalászosok fejlődéséhez még elegendő nedvesség áll rendelkezésre a talajban, és az évszakhoz képest magas hőmérsékletek is az állományok erősödését segítik, azonban az optimális fejlődéshez egyre inkább szükség lenne csapadékra. A következő 8-10 napban azonban erre nincs számottevő esély, egyelőre marad a száraz idő a jövő hét elejétől már többfelé éjszakai fagyokkal.

Csaknem három hete többnyire száraz, csendes időjárás jellemző hazánkban, eső csak a hónap közepén északkeleten, illetve a múlt pénteken a Dunántúlon hullott, de ez utóbbi is jellemzően 3 mm alatt alakult - derült ki a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai előrejelzéséből. Így az októberben lehullott csapadék nagyrészt a hónap első felében esett, az ország nagy részén 40-80 mm, délkeleten 20-30 mm. Ez a mennyiség hazánk nyugat-északkeleti széles sávjában 10-30 mm-el több, mint a sokéves átlag, északon és délen, délkeleten azonban 5-30 mm-el kevesebb annál.

10 napos csapadékösszeg 2024. október 30-ig (mm)10 napos csapadékösszeg 2024. október 30-ig (mm)
30 napos csapadékösszeg 2024. október 30-ig (mm)30 napos csapadékösszeg 2024. október 30-ig (mm)
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. október 30-ig (mm)Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. október 30-ig (mm)

Az október közepére alaposan átnedvesedett talaj az utóbbi három hétben sokat veszített nedvességtartalmából, különösen a felső 20 cm-es réteg, ami az északkeleti és délnyugati tájak kivételével az ország nagy részén meglehetősen szárazzá vált. A középső talajréteg és a Dunántúl nyugati felén a fél méternél mélyebb réteg is még bőven tartalmaz nedvességet.

Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. október 30-án (%)Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. október 30-án (%)
Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. október 30-án (%)Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. október 30-án (%)

A hőmérséklet az elmúlt hétben az ilyenkor szokásosnál 2-5 Celsius-fokkal magasabban alakult. A megelőző héten még jellemző éjszakai fagyok megszűntek, többnyire 5 és 10 Celsius-fok közé hűlt éjszakánként a levegő, csak a derült, szélcsendes tájakon és éjszakákon volt ennél kissé hidegebb. Napközben többször, többfelé emelkedett 20 Celsius-fok közelébe vagy akár a fölé a hőmérséklet. A legmelegebb vasárnap volt, amikor a középső országrészben 23-26 Celsius-fokot lehetett mérni.

Maximum hőmérsékletek 2024. október 27-én (Celsius-fok)Maximum hőmérsékletek 2024. október 27-én (Celsius-fok)

Október második felében a nagyrészt száraz, napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce igen fejlett, jó állapotban van, és a szokásosnál magasabb hőmérséklet és a még megfelelő talajnedvesség mellett szépen fejlődnek a gabona állományok is. Az árpára már egyre többfelé jellemzőek a bokros állományok, a búza pedig 1-3 leveles, néhol 3-5 leveles állapotban van a vetés időpontjától függően.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképek az október közepére vonatkozó állapotot mutatják. Az évszakhoz képest meglepően magas az index értéke, és az ilyenkor szokásos intenzív csökkenés is leginkább az Északi középhegység erdeiben jellemző. Az ősz közepén is jelentős mennyiségű zöld tömeg a megelőző egy hónap csapadékos időjárásával magyarázható, ami a természetes vegetáció zöldülését eredményezte, főként a rétek, legelők sarjadtak újra. Az anomália térképen is látszik a csapadék hatása, október közepén hazánk nagy részén pozitív volt az index sokéves átlagtól vett eltérése.

A folytatásban egy hidegfront érkezik, amely mögött a jövő hét elején a jelenlegihez hasonló, de hidegebb időre lehet készülni. Pénteken még marad a fátyolfelhős, sokáig párás, néhol ködös idő 15-20 Celsius-fok közötti maximum hőmérsékletekkel, majd szombaton egy feloszlóban lévő hidegfront szakadozott felhőzete vonul át fölöttünk. Számottevő csapadék ekkor sem várható, de néhol gyenge eső előfordulhat. A szél azonban sokfelé megerősödik. Szombaton még csak pár fokkal esik vissza a hőmérséklet, majd vasárnaptól napközben is csak 8-13 Celsius-fok közötti értékek várhatóak, hétfőtől pedig éjszakánként is -4 és +3 Celsius-fok közé hűl le a levegő. Az erősebb fagyok a hidegre hajlamos helyeken várhatók. Az időjárás jellege azonban nem változik számottevően, a jövő hét közepéig marad a fátyolfelhős, de alapvetően napos, csendes, őszi idő, éjszakánként képződő pára- és ködfoltokkal.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?