2024. május 12. vasárnap Pongrác

Lézerfegyverrel is harcolnak a madárinfluenza ellen

agrarszektor.hu
Lézerfénnyel távol lehet tartani a vadon élő madarakat a baromfitelepektől egy holland fejlesztés eredményei szerint. Így nagyobb eséllyel lehet megelőzni, hogy a madárinfluenza vírusa megfertőzze a haszonállatokat is.

A speciális frekvenciájú zöld lézerfény a madarak felé irányítva közeledő fizikai tárgy benyomását kelti, ezért a vadon élő szárnyasok túlélési ösztöneik miatt elrepülnek - áll az Agrosol 2000 Kft. közleményében. Holland fejlesztők szerint e módszerrel a vadmadarakat távol lehet tartani az állattartó telepek közvetlen környezetéből, így nagyobb eséllyel lehet megakadályozni, hogy a madárinfluenza vírusa a baromfitelepekre is bejusson.

A Földművelésügyi Minisztérium adatai szerint a tavalyi madárinfluenza-járvány Magyarországon mintegy 20 milliárd forintos ágazati kárt okozott, amelyből a közvetlen kár - a leölt és megsemmisített állatok, a takarmányok és az alomanyagok - értéke 11-12 milliárdot tett ki. Ezt tovább növelte a nagyjából kilencmilliárdos közvetett - a vágó-, feldolgozóüzemek leállásából, vagy csökkentett vágásszámból adódó - veszteség.

Emberben is megjelent a madárinfluenza
Idén februárban a hongkongi egészségvédelmi központ elsőként azonosította a H7N4 madárinfluenza vírustörzset embernél. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint ez az ágens az egyik legragályosabb, mivel 2013-ben bukkant fel először Kínában és a múlt év októberéig 1564 olyan embert fertőzött meg, akik a szárnyasokkal vagy a fertőzött környezettel érintkezésben álltak.
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?