Az öntözéses mezőgazdaság a követendő irány

agrarszektor.hu
Az elmúlt évek időjárása egyértelműen rámutatott arra, mekkora terhet jelent a magyar mezőgazdaság számára a szélsőséges eloszlású csapadék. Az agrárium fő kérdéseinek és lehetőségeinek megvitatására indított Agrár Klub legutóbbi eseményén ezért az öntözés és vízgazdálkodás kérdései kerültek megvitatásra.

A K&H és az Agrár Európa Kft. által újraindított Agrár Klub a hazai agrár- és élelmiszeripar legfontosabb szereplői számára biztosít lehetőséget az ágazat fő kérdéseinek, problémáinak megvitatására. A szakmai fórum keretében legutóbb az öntözés és vízgazdálkodás elméleti és gyakorlati kérdéseit vitatták meg a szakemberek, emellett a kormányzati megoldások bemutatására is sor került. "Az elmúlt évek jól mutatják, mekkora gondot okoz az egyenlőtlen eloszlású csapadék a mezőgazdasági termelés számára. Jelenleg leginkább az árvíz jelent gondot az agráriumban, míg tavaly a rendkívül csapadékszegény időjárás okozott jelentős károkat. Különösen időszerűnek látjuk tehát az öntözés és vízgazdálkodás jelenlegi helyzetének és jövőbeni irányvonalainak megvitatását" - hangsúlyozta Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.

Magyarországon a mezőgazdasági területek nagysága jelenleg meghaladja az 5 millió hektárt, amelyből az öntözött területek nagysága csupán 70-80 ezer hektár közé esik, holott Magyarország kifejezetten gazdag az országba érkező vízkészleteket illetően. Az Agrár Klub keretében prof. dr. Nagy János Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centrumának elnöke előadásában rámutatott a száraz illetve az öntözéses gazdálkodás közötti jelentős különbségekre. Habár a növénytermesztés hozama és minősége számos tényező függvénye, amelyből csupán az egyik összetevő az öntözés, a szakszerű öntözés mellett elért hozamnövekedés még a nagyobb költségráfordítás mellett is hatékonyabbá teszi a növénytermesztést. Az öntözéses gazdálkodás mellett szól az is, hogy a globális felmelegedés hatásaként az elmúlt 50 évben a hőmérséklet növekedése átlagosan csupán 1 Celsius volt Magyarországon, a hőmérsékletingadozás mértéke azonban jelentősen megnőtt, ami megnöveli a csapadékszegény időszakok számát és hosszát.

Subicz Ferenc, a Cibakert TÉSZ Szövetkezet igazgatósági elnöke az öntözés gyakorlati eredményeinek és hasznának bemutatása során kiemelte, hogy a minőségi és biztonságos szántóföldi zöldségtermesztéshez és vetőmag előállításhoz elengedhetetlen az öntözés, e két mezőgazdasági ágazat ugyanakkor éves szinten mintegy 1 milliárd euro exportbevételt termel. Jelenleg a mezőgazdaságilag hasznosított területek csupán 1,25%-a öntözött terület, így az öntözéses mezőgazdaságban egyértelműen kihasználatlan lehetőség rejlik Magyarország számára. Ennek kiaknázásához azonban az ágazat jogi és szabályozási feltételeinek újragondolása, a rendkívül magas beruházási és üzemeltetési költségeket mérséklő támogatási politika szükséges, véleménye szerint.

Az Agrár Klub keretében Kovács Péter, a Vidékfejlesztési Minisztérium vízügyért felelős helyettes államtitkára ismertette a kormányzat frissen elkészült vízgazdálkodási, ezen belül öntözési stratégiáját. Egyúttal felhívta a figyelmet, hogy várják a szakma képviselőinek észrevételeit, javaslatait a vitaanyaghoz.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. május 15. 12:02