FAO gabonaszárítók: csúcstechnológia, takarékosság (x)

Agro Napló
A mórahalmi központi telephellyel rendelkező Agroázis 2014-ben kezdte meg a francia FAO gabonaszárítók importját, telepítését és szervizelését. Maga a márka hat esztendővel korábban jelent meg Magyarországon és hogy mennyire bevált, azt a Trimag Kft. példája is bizonyítja: a hajdúnánási cég nemrég már a második ilyen berendezést helyezte üzembe.

A FAO (Fonderie et Ateliers de l'Ouest, magyarul nyugati öntöde és műhely) nem sokkal az első világháborút követően jött létre és 1958 óta foglalkozik terményszárító és tisztító berendezések gyártásával. Franciaország azon részén (az északnyugati Bretagne régió Vitré nevű településén) található a székhelye, ahol hagyományosan nagy területeken termelnek kukoricát, így a szárítók fejlesztése valóban gyakorlatias szempontokat követve történhet – tudtuk meg Nyitrai Istvántól, az Agroázis értékesítőjéről.

A hajdúnánási Trimag Kft. 2008-ban vásárolta meg az első FAO GD SCE H 1130 4x2 típusú, 23 tonna/óra kapacitású szárítóját, amely egyben a francia márka magyarországi bemutatkozását is jelentette. „Maga a technológia nem volt ismeretlen számunkra, a típus viszont igen, ezért elutaztunk Szerbiába, ahol működés közben is megtekinthettük. Mivel jó tapasztalatokat szereztünk róla, és ár-érték arányban is megfelelőnek tűnt, végül belevágtunk az építkezésbe, vállaltuk, hogy mi leszünk a referenciaüzem” – ismertette az előzményeket Szilágyi Sándor ügyvezető.

A folyamatosan növekvő partneri kör néhány esztendővel később aztán arra sarkallta az integrátorként működő céget, hogy egy újabb – az elsővel megegyező típusú és kapacitású – gabonaszárítót is üzembe helyezzen. 2014-ben nemcsak azért döntöttek ismét a FAO mellett, mert így nem kellett egy új berendezés működését elsajátítani, hanem az előzővel szerzett kedvező tapasztalatok miatt is. Az ügyvezető elmondása szerint már a gyári, névleges adatok is vonzónak tűntek számukra, de a gyakorlat során kiderült, hogy a szárító még a megadottnál is nagyobb teljesítményre képes, miközben az energiafelhasználása az előzetesen kalkuláltnál is kedvezőbb.

Az építmény a teljes felületén hőszigetelt, s a meleg levegő egy része visszaforgatásra kerül. Minimális a környezetterhelése (a por- és zajkibocsátás), valamint rendkívül pontos processzoros vezérléssel rendelkezik. A különféle terményekre előre beprogramozott folyamatot a fajta, a nedvesség és a környezeti viszonyok figyelembevételével optimalizálni lehet, ráadásul hibás állítást nem enged a berendezés. Fejlett hővédelmi rendszerének köszönhetően az üzemeltetése is biztonságos. A Hajdúnánáson tartályos PB-gázzal üzemeltetett szárítót pedig alaposan próbára tették a tavalyi szezonban is, amikor kalászosokból (őszi árpa, búza, tritikálé) nyolcezer tonna, napraforgóból hétezer tonna, kukoricából pedig huszonötezer tonna haladt rajta keresztül, napi 24 órás üzemeltetés mellett.

A berendezéssel gyakorlatilag a százszázalékos tisztaság is elérhető: a FAO saját hengerrostája (egyfajta előrostaként) az idegen anyagot választja le, míg utórostaként a világszínvonalú dán Cimbria tisztítók szolgálnak.

Az Agroázis várja kedves leendő Partnerei érdeklődését, jelentkezését.

Nyitrai István
06309830315
istvan.nyitrai@agroazis.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!