„Értelem és érzelem – kézen fogva, egy helyen!” (x)

Agro Napló
Ezzel is jellemezhetjük az Árpád elmúlt 60 évét, hiszen a 150 éves múltra visszatekintő bolgárkertészek által meghonosított kertészeti kultúra, – amit a szentesi és környékbeli kertészek, gazdálkodók átörökítettek a mának, a holnapnak –, mind-mind a szakmai értelmet, a tudást és a kertészet iránt táplált szeretet, érzelmet tükrözik. Az összefogás erejét, az alázatos munkát, és mindazt, amitől eddig eljutott és tovább fejlődik a Zrt.

A 2020 január 31. napján megrendezett 60. jubileumi ünnepség előadói rámutattak az értelemre és az érzelemre, amit a 272 oldalas, „A hagyomány kötelez!” c. könyv is megkoronázott.

Az esemény moderátora, Prof. Dr. Homoki Nagy Mária, beszédében többször rávilágított a térségben élők munkaszeretetére és arra a szentesi közösségre, az Árpád alapítóira, akiknek köszönhető a fennmaradás, az ésszerű gazdálkodás és a generációkról, generációkra átívelő kertészeti tudás. A könyv ismeretében, kiemelve annak címét is, úgy fogalmazott; „kötelező olvasmánnyá kellene tenni.”

A könyv címválasztása nem véletlen. Tömör, ami az olvasót és gondolkodót rávezetni kívánja a történelmi és történeti mondandóra, a felépített rendszerben való együttes ideák megbecsülésére, és azokra a kötelezettségekre, amelyek az értékteremtő munka zászlóvivői. Egy 2016 évi plakát készítése közben hosszasan elgondolkodtam azon, hogy milyen üzenetet hordozhatna az a reklámfelület, amit az utazó az M5 autópályán szemrevételez.

A különböző lehetőségek közül, amit alkottam, végül „A Hagyomány Kötelez!”  hirdetés üzenetét hordozó mottóra esett a választás. Az Árpád-Agrár Zrt. és a DélKerTész közös plakátja 2 éven keresztül volt látható, amit azóta lecseréltünk.

A 60 éves múltat és a következő évtizedeket is meghatározó gondolat azonban maradt, amelyet még inkább megerősít a könyv, annak 4 fejezetével és az Árpád munkatársainak hangjával mintegy 173 oldalon keresztül, melynek címe;

A portréinterjúk készítése, majd a könyv szerkesztése közben mindvégig az járt a fejemben, hogy mi az, ami igazán és hitelesen összefoglalja az emlékeket, az összefogás erejét és azokat a kihívásokat, amelyeket az agrár cégcsoport munkatársai elégedetten és büszkén mesélnek el. Az arcukon mosoly volt, ami mindent elárul, nyitottságukból és tiszta tekintetükből kiderül a cégcsoport fennmaradásának és fenntartásának vágya, amihez csak egy dolgot kívánhatunk; adjon a Teremtő erőt minden elképzelésükhöz, tartsák továbbra is össze azt az eltartó képességgel rendelkező vállalatot, ami a térség sok száz dolgozójának és sok ezer embernek jelenti a biztos megélhetést. De jelent mást is a nemzetnek, az országnak; a termelő képességet, annak támogatását, a helyi értékek megőrzését és azt a minőségi élelmiszert, ami egy társadalom életét meghatározza. Ha a könyv nem is kötelező olvasmány, remélhetően útravaló mindenki számára, aki kézbe veszi és elolvassa, hiszen 60 év egy ember életében is a legmeghatározóbb aktív időszakot jelenti, egy szövetkezés esetén pedig sok-sok emberét, akik napról-napra újabb és újabb láncszemet alkotva, egyet akarnak.

Dr. Csikai Miklós, az Árpád-Agrár Zrt. elnök-vezérigazgatója, szokásához híven bölcs gondolatokkal köszöntötte a január 31.-i esemény résztvevőit. Beszédében kitért a 60-as évek téeszesítésére, a 90-es évek elején bekövetkezett eseményekre, majd az uniós csatlakozás időszakára is. A 30 éves elnöki posztja alatt tapasztaltakból legfőképpen azt hangsúlyozta és emelte ki, hogy a tisztességes és értékteremtő munkának van csak igazán perspektivikus jövője. Előadására vastapssal válaszolt a közönség, akik között számos alapító és azok családtagjai, kertészek és térségi vezető is jelen voltak.

Farkas Sándor agrárminiszter-helyettes, a térség országgyűlési képviselője előadásában az agráriumban dolgozók kiszámítható jövőjéről adott helyzetképet, továbbá a magyar mezőgazdaság stabilitását jelentő forrásokat és támogatásokat ismertette.

Dr. Varga Zsuzsanna agrártörténész, aki „A hagyomány kötelez!” c. könyv 4 fejezetét írta,  - amelyhez Dr. Takács Edit levéltáros kutató munkával, a korábbiakban összegyűjtött levéltári anyagokat és jegyzőkönyveket, forrásanyagokat a rendelkezésére bocsájtotta -,  beszédében rávilágított az alapítók bölcs gondolkodására és arra, ami az Árpád sikertörténetét jelenti.

Kovács György, az Árpád-Agrár Zrt. vezérigazgató-helyettese, előadásában a növénytermesztés változásairól, az integrációs tevékenységről, a szarvasmarha ágazatról, a termelés biztonságáról, a hozamok stabilizálását eredményező fejlesztésekről és az élhető vidék megteremtéséről számolt be. Beszédének záró gondolataként, József Attila alkotásából idézett;

„Mondd, mit érlel annak a sorsa,
akinek öt holdja terem;
lompos tyúkja kárál a torsra
s gondjai fészke a verem;
s igája nem zörög, sem ökre
nem bőg elnyújtva – nincs neki – „

Dr. Nagygál János, az Árpád-Agrár Zrt. műszaki igazgatója, aki csaknem 20 évvel ezelőtt került az Árpádhoz, a termálkincs ésszerű felhasználásáról, továbbá az Árpád területein lévő, éppen befejezés előtt álló 21. termálkút szükségességéről számolt be. A termálenergia, amely meghatározza a kertészet működését és fenntartását egy olyan helyi adottság, amire lehet és szükséges építeni. E nélkül szinte elképzelhetetlen az az eredmény, amely a cégcsoport területein szemmel látható.

Dr. Katona Magdolna, az Árpád-Agrár Zrt. gazdasági igazgatója előadásában az elmúlt évek eredményeire, a fejlesztési stratégiára helyezte a hangsúlyt. Beszédében kitért az erősségekre, amelyek az igényes szakmai felkészültséget, innovatív gondolkodást és az Árpád-Agrár Zrt. iránti elkötelezettséget jelentik.

A cégcsoport kertészeti filmjének (megtekinthető az arpad.hu oldalon) vetítése mellett az eseményt, Nagy János orgonaművész és Andor Csilla énekes kulturális programja is színesítette, és ahogyan az előadókat is, mindezt vastapssal méltatták a résztvevők. Az előadók mellett, hozzászólások is hangot kaptak.

(a képen Dr.Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója látható)

Az előadásokat követően Nyáry Pál szavalata kápráztatta el a jelenlévőket, akik Váci Mihály „Még nem elég!” c. versét hallhatták.

Összefoglaló írásomat Kölcsey Ferenc 1831-ben írt gondolataival zárom, amelyet nem tudunk elégszer hallani, olvasni és gondolkodni rajta, mivel aktualitását soha nem veszíti el. 

„Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derül!”

Szerző: Both Ildikó
Fotó: Mészáros Mariann és Arany Sándor Gábor
Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!