2024. szeptember 9. hétfő Ádám

Figyeljünk oda mindkét serpenyőre az ár és érték mérlegén (x)

Agro Napló
Őszi káposztarepce…a 2019/2020-as évjárat eredményei, tapasztalatai után sokan és (talán) joggal fordultak el ettől a növénytől. Van, ahol csak gazdaságon belüli területcsökkenés a válasz, de van, ahol teljes mértékben száműzték őt a jelenlegi vetésszerkezetből. A gazdálkodói eszmecserék nyomán (legalább) két dologra mindenképpen rávilágított a mögöttünk hagyott esztendő.

Elsőként: az alábecsült talajigény. A folyamatosan növekvő országos termőterülettel vélhetően olyan táblákba is kerülhetett repce, amelybe nem igazán való. A 2015-ös mintegy 225.000 ha magyarországi vetésterület 2018-ra már 342.000 ha fölé került. A 2020-as betakarításkor tapasztalt példátlan minőség- és mennyiségbeli heterogenitás egyfajta szembesítés volt felénk: milyen eltérő potenciállal is rendelkeznek talajaink a gazdaságunkban, akár egy táblán belül is.

Másodszor: a víz megőrzése, a megbízható és könnyen mobilizálódó tápanyagtőke, és az erre alapuló kiváló növénykondíció valamennyiünk számára elengedhetetlen volt és lesz. Ehhez olyan műtrágya szükséges, amely kiváló szóráskép mellett, könnyen oldódó és felvehető tápanyagot biztosít a növényeink számára. Csak a jól etetett (és jól időzítve etetett) állomány képes ellenállni a stressznek.

Ahogyan tavaly, úgy ebben az évben is bebizonyosodni látszik, hogy a tápanyag-utánpótlási formák közül az őszi alaptrágyázás, s annak minősége, nevéhez méltóan alapvető fontossággal bír.

Köztudott, hogy kén jelenlétében a kijuttatott N-műtrágyánk hatékonyabban dolgozik, ezért célszerű ezt a két tápelemet egy termékben alkalmaznunk. Kénhiány esetén a nitrát feldúsul a növényben és ezáltal gátolt lesz a nitrogén-metabolizmus. Hiánytünete, a nitrogénnel ellentétben - kisebb mobilitása lévén - nem az idősebb, hanem a fiatal leveleken mutatkozik meg először.

Mindezek tudatában, s annak ismeretében, hogy a repce minden 4 egység nitrogén mellé 1 egység ként igényel a fejlődése során, nagyon fontos a két elem együttes jelenléte mellett, azok egymáshoz viszonyított aránya is. Hisz egyoldalú nitrogén műtrágyázással tovább nyitjuk ezt a „nitrogén-kén ollót”, s ezzel a fennálló kénhiányt még tovább súlyosbítjuk. Minőségre gyakorolt hatást vizsgálva, repcében az olajképződésben nélkülözhetetlen a kén szerepe. A repce fajlagos tápanyaigénye kén esetében 12-16 kg/t közt van tonnánként. 3-4 tonnás hektáronkénti termést megcélozva ez azt jelenti, hogy az elemi kén-igény 45-60 kg hektáronként.

Éhes repcéink számára nitrogén és kénigény együttes kielégítéséhez a YaraBela Sulfan (N:24%, SO3:15%) termékünket javasoljuk. Elemi kénben ez 6%-ot jelent, amely tökéletesen lefedi a fenn említett 4:1-es N:S arányt. Mondhatni, nem véletlenül annyi: az összetétel a növényi igényt követi. A kiváló fizikai tulajdonságokkal támogatott tápelemarány mellett még egy komoly érv a Sulfan mellett: a ként nem a leginkább savanyító hatású ammónium-szulfát N-formában (100 kg N hatóanyag pH puffereléséhez 540 kg CaCO3-ra lenne szükség), hanem gipsz, CaSO4 formájában tartalmazza, ammónium-nitrát alapon.

A fenológiához, tápanyagfelvételi dinamikához, a nitrát- és szulfát-ion természetéhez igazodva mindenképpen a megosztott fejtrágyázást javasoljuk. Csapadékviszonyoktól, talajtípustól, intenzifikációtól és célzott termésátlagtól függően, repcében, tél végén a lehető legkorábban 250-400 kg/ha, majd rejtett zöldbimbós állapotban 200-300 kg/ha adagban.

A YaraVita Brassitrel Pro, amely az őszi káposztarepce (s mellette a napraforgó, borsó, bab, cukorrépa, mák és szója) igényeire kifejlesztett növényspecifikus lombtrágya, portfóliónk egyik meghatározó terméke. Sárga színű, szuszpenziós, magas fajsúlyú koncentrátum, 10 literes kiszerelésének tömege 15 kg feletti. 443 g/l összhatóanyag-tartalmával kiváló ár-érték arányú készítmény. Kijuttatása a tél után megfáradt állomány mezo- és mikroelem feltöltéseként, az intenzív növekedés háttér-kiszolgálásaként, az első tavaszi növényvédelmi munkával kapcsoltan, 3 l/ha dózisban történik a bevált gyakorlat szerint. A vegetáció beindulásakor magnézium, mangán, bór, molibdén és kalcium egy termékben - s a Sulfan-hoz hasonlóan - a növény igényeire adaptált mennyiségben és arányban.

Az „alap” Brassitrel kezelés után a YaraVita Bortrac (150 g/l B) és a YaraVita Thiotrac (200 g/liter N és 750 g/liter SO3) is a repce lombtrágyázási technológiájának építőköve. A tavalyi aszályos tavaszon, virágzás előtt, akár önállóan, akár egymással kombináltan (Bortrac 1-2 l/ha és Thiotrac 4-5 liter/ha dózissal) komoly áthidaló segítséget nyújtottak a repcék stresszkezelésében, a megtermékenyülés elősegítésében.

A Yara csapata nevében szeretnék az előttünk álló szezonra is jó egészséget és sikeres gazdálkodást kívánni mindenkinek. Ehhez a sikerhez tápanyaggazdálkodási oldalról minden segítséget megadunk Önöknek. Keressük egymást 2021-ben is, változatlan bizalommal!

Szabari Szabolcs
+36 30 964 9513

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. szeptember 8. 14:01