Széleskörű hazai és külföldi felmérések bizonyítják azt a közismert tényt, hogy a növényvédelem a termesztéstechnológia egyik alapeleme, amelynek a sikere alapvetően meghatározza úgy a termés mennyiségét, mint a minőségét és ezáltal a gazdálkodás eredményességét.
Azon „apróságot” sem szabad elhanyagolni, hogy a permetezőszer környezetünkre gyakorolt hatását is nagymértékben befolyásolja.
Napjainkban kiváló növényvédő szerek vannak forgalomban, melyekkel még a legszélsőségesebb és legnehezebb védelmi helyzetekben is biztosan meglehet védeni a kultúrnövényt, ha jó kijuttatás technikával végezzük el azt a tevékenységet.
Sajnos ennél a pontnál meg kell jegyezni azt a negatívumot is, hogy sem a felhasználók, sem a gép gyártók, sem a szakmai irányítók nem ismerték fel kellőképpen azt a tényt, hogy a permetezésnél a tényleges munkát az általában „elhanyagolható” tényezőként kezelt permetező fúvóka végzi.
Kopott, sérült, nem megfelelő minőségű, az adott kezeléshez nem megfelelően kiválasztott fúvókával a védekezés sikertelen lesz. Ilyen eseteknél nem várható el, hogy a növényvédő szer kifejti a potenciális hatékonyságát, a permetlében lévő hatóanyag nem megfelelő módon (cseppméret, eloszlás) jut el a védendő növényfelületre vagy a talajra. Sok esetben az ilyen permetezés környezetszennyező hatása nagymérvű lehet.
Nagyon fontos lenne, hogy a kicsit „szakálas” szlogen, amely a kijuttatott lé mennyisége alapján történő fizetés idejében kelt szárnyra, miszerint ”Nem a permetezés a fontos, hanem a kijutatás” a feledés homályába merülne.
Az előzőekben ismertetett negatívumok, sajnos jelen vannak a hazai növényvédelemnél, de az elkövetkezendőkben néhány gondolatot és fogódzkodót ajánlok, amelyekkel már a káros hatások kiküszöbölhetővé tehetők és a védekezésünk hatékonysága, a szerhasznosítás javulni fog.
A sikeres permetezéshez legalább három dolog szükséges:
1. Megfelelő permetszer, amely képes kifejteni az elvárt biológiai hatást.
2. Megfelelő permetező berendezés, amely képes eljuttatni a permetlevet a célfelületre (szín-fonák, talaj, stb.).
3. Olyan szakemberre, aki képes egyrészt a megfelelő permetszer és az optimális kijuttatási időpont megválasztására. Másrészt képes a permetezés optimális körülményeinek (fajlagos szórásmennyiség, nyomás, cseppméret, haladási sebesség, stb.) és a permetező eszköz minden elemének, megfelelő állapotának és működésének a biztosítására.
Ezen feltételek teljesítéséhez, mi most csak egy nagyon kis szegmenssel foglalkozunk. A megfelelő fúvókák kiválasztásához adunk iránymutatást néhány pontban ebben az írásban. A jól megválasztott típusú, méretű, megfelelő cseppmérettel rendelkező fúvóka a permetező hatékonyságát, minőségét alapvetően befolyásolja.
A végzendő permetezési munkához szükséges fúvóka, kiválasztási menetéhez ajánlás:
- Először is egy alapképlet segítségével meghatározzuk 1 db fúvóka szórásteljesítményét az üzemi paraméterek alapján:
1 db fúvóka szórásteljesítménye (l/min)= (szórásmennyiség(l/ha)x sebesség(km/h)x fúvókák osztástávolsága(cm) ) / 60.000
- A kezelendő kultúra és a kijuttatandó vegyszer ismeretében meg kell határozni az alkalmazandó fúvóka csepptartományát a „permetezési minőséget” (1-es ábra)
- Miután az előző két paramétert ismerjük, akkor a gyártók által ajánlott fúvókák közül ki kell választani a céljainknak legjobban megfelelő típust (2-es ábra)
Nagyításhoz katt a képre
Természetesen fontos figyelembe venni, hogy milyen időjárási viszonyok között végezzük munkánkat, így nagyon ügyeljünk arra, hogy a lehetséges elsodródást minimalizáljuk.
- Ha már megvan a céljainknak megfelelő típusú fúvóka, meg kell határozni a felhasználási paraméterek alapján (haladási sebesség, üzemi nyomás) a fúvóka méretét is, melyhez a gyártók könnyen kezelhető táblázatokat biztosítanak a felhasználók számára.
- A fúvókák megrendelésénél, vásárlásánál figyeljünk arra, hogy az adott fúvókán a feliratok megfelelőek legyenek (3-as ábra)
- Régi fúvókáink ellenőrzéséhez szükséges eszközök:fúvóka átfolyás mérő, fúvóka szóráskép vizsgáló, kalibrált mérőpohár, szélsebesség mérő, fúvókatisztító kefe, víz érzékeny papír (fedettség, cseppméret).
- Kopott fúvókáknál (10%-kal nagyobb a szállítási teljesítmény a gyári újhoz képest) minden esetben szükséges a csere teljes keretszélességben, mert néhány darab cseréje esetén súlyos szállítási, permetezési, környezetszennyezési, munkaminőségi problémák léphetnek fel (4-es ábra)
Az előzőekben, a teljesség igénye nélkül foglalkoztunk, a permetezőgépek munkájának minőségét alapvetően meghatározó, fúvóka kiválasztással és annak ismérveivel.
Ha ezeket az alapszabályokat betartjuk, akkor már nagy lépést tettünk a permetezési technológiák hatékonyságának növelése irányában.
Huszár Jenő
FARMCENTER Kft.
2100 Gödöllő, Tessedik Sámuel u. 4.
Telefon: +36 28 513 445 Fax: +36 28 513 446
Mobil:+36 30 9589 329
e-mail: farmcenter@invitel.hu
www.farmcenter.hu