Kétmillió faj van a kihalás szélén

Agro Napló2023. november 22. 10:05

Olyan mértékben tűnik el a Földről a biológiai sokszínűség, amire a történelemben még nem volt példa. Ennek okozója egyértelműen az ember.

Kétmillió fajt fenyeget a kihalás veszélye, ami kétszer több az ENSZ korábbi becslésénél. A Plos One-ban megjelent tanulmány szerint 2019 óta nagyon sok adatot sikerült összegyűjteni a rovarokról, és mivel nagyon sok rovarfaj él a Földön, ez megduplázza a korábbi becsléseket.

A tudósokra hivatkozva The Guardian brit napilap azt írja, adatok hiánya miatt korábban nehéz volt megérteni, hogy mi történik a globális rovarpopulációval. Pedig ez rendkívül fontos, ugyanis az állatok 97 százaléka gerinctelen, ennek a csoportnak körülbelül 90 százaléka pedig a rovarok közé tartozik. Ezek az állatok létfontosságúak az ökoszisztéma számára: nemcsak a növények beporzását végzik el, de segítenek újrahasznosítani a talajban lévő tápanyagokat, valamint lebontják a szerves hulladékot is.

„Rovarok nélkül a bolygónk nem lesz képes életben maradni.”

Ezt Axel Hochkirch, a luxemburgi természettörténeti múzeum tudósa hangsúlyozta az eredmények kapcsán.

A kutatók megvizsgálták a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján szereplő összes európai fajt. Ez a lista tekinthető a legátfogóbbnak, ami megmutatja a kihalás szélére sodródott fajokat. Azt találták, hogy az európai fajok egyötödét veszélyezteti a kihalás: a gerinctelenek 24 százaléka, valamint az összes növény 27 százaléka és a gerincesek 18 százaléka van veszélyben.

Ezt az adatot globális szintre vetítve jutottak a tudósok arra a következtetésre, hogy a Földön mintegy 2 millió faj van a kihalás szélén.

Az ENSZ képviselői nem kommentálták a tanulmányt. A szervezet által kiadott korábbi jelentés frissítése 2028-ra várható.

(Forrás: HVG)

Címkék:
állattenyésztés, agrárgazdaság, gazdaság, mezőgazdasági piac, haszonállat, rovar, biológiai sokféleség, kihalás, axel hochkirch, gerinces, gerinctelen,