A jövő évben a teljes összeg 29,172 milliárd eurót tesz ki, ez 1,799 milliárddal (+5,3%) több, mint 2009-ben. A növekményből 804 millió euró jut a kutatásnak, 995 millió a fölsőoktatásnak – ez utóbbi elsősorban az egyetemi reform következetes továbbvitelére és a hallgatói teljesítmények fokozására fordítódik majd. (Mint ismeretes, 2007-ben a többlet 1801 milliárd euró volt, tavaly az eredetileg jóváhagyott 2,017 milliárdhoz a válságkezelő csomagból további 731 millió adódott – így az utolsó három évcet tekintve az átlagos éves növekedés 2,1 milliárd euró.)
A jövő évi többletből 263,5 millió eurót fordítanak a kutatók és oktatók karrierlehetőségeinek javítására. Ez a terület egyébként is megkülönböztetett figyelemben részesül, így:
- a fölsőoktatásban nem érvényesítik a „két nyugdíjba vonuló – csak egy új belépő” elvet (ez egyébként az idei sztrájkok egyik eredménye)
- az említett 263,5 milliós forrásból 133,5 milliót fordítanak az oktatók és kutatók anyagi megbecsülésének erősítésére, egészen konkrétan „vásárlóerejük növelésére”,
- a fiatal oktató-kutatók kereseti lehetőségei 12-25%-kal javulnak, hetes szorzóval számítják az oktatási prémiumot,
- a kutatók egyötödét érintő kutatási kiválósági prémiumot vezetnek be.
A kutatóintézeti reform továbbvitelével egy időben 804 millió eurós többletforrás jut a kutatásnak, ebből 206 milliót közvetlenül a költségvetési kutatóintézetek kapnak, ennek segítségével:
- 49 millió euróval több jut a kutatói fizetésekre,
- 23 millió euró szolgálja az intézményhálózatok strukturális reformját, összhangban a nemzeti kutatási és innovációs stratégiával,
- 79,5 millió jut a legkiválóbb laboratóriumok munkájának elismerésére, többek között kutatási szerződéseken keresztül, illetve támogatandó a kutatók egyetemi és kutatóintézeti közös alkalmazását és oktatói terheik csökkentését lehetővé válik 6-15 ezer eurós éves kutatói prémiumok kifizetésére – ezzel is ösztönözve a kutatási tevékenységet,
- 54,4 millió eurónyi többletforrással támogatható a nagy európai kutatási infrastruktúra-építésekben való francia részvétel (pl. ITER, CERN)
A költségvetési kutatóintézetek 2010-ben átlagosan +2,5%-os többletforrásra számíthatnak a költségvetésből, mint egy évvel korábban. A vállalti szférában folyó K+F tevékenységet a kormány elsősorban a kutatási adóhitel (CIR, crédit impôt recherche) intézményén keresztül kívánja támogatni, ami tavaly jelentős változásokon ment keresztül. Ennek is köszönhető, hogy a krízis ellenére sikerült szinten tartani a K+F ráfordításokat, sőt a teljes gazdaságot vizsgálva +2%-os növekedést tapasztalhatunk annak ellenére, hogy a krízis által leginkább érintett két ágazatban – autóipar, repülőgép-gyártás – az ilyen jellegű kiadások –20%-kal estek. A kormány 2010-ben a CIR 530 millió eurós bővülésére számít. További támogatás, hogy az OSÉO-n keresztül 68 millió eurós többletforrás jut többek között a repülőgép-ipari K+F-re, a versenyképességi pólusoknak illetve az OSÉO finanszírozta innovációs támogatásoknak.
A harmadik fő terület az egyetemi reform továbbvitele és a hallgatói eredmények javítása, erre 210,6 millió eurónyi többletforrás jut. A kormány 995 millió euróval többet szán erre a területre mint 2009-ben, ami azt jelenti, hogy az egy hallgatóra jutó költségvetési támogatás a 2007-es 1710 euróról 2010-re 9511 euróra nő. Eltökélt szándék, hogy minél több hallgató sikeresen befejezze a BSC-ciklust (és lehetőleg minél kevesebb többlet-évvel), erre a célra jövőre 66,5 millió euróval több jut, míg a diákok lakáskörülményeinek javítását +33 millió euróval támogatják, valamint növelik a tanulmányi és szociális ösztöndíjak összegét is. Csak a 2009/2010-es egyetemi év során 8412 már létező diákférőhelyet újítanak föl és 3639 újat építenek, ezzel tovább folyik az a program, ami többek között már kiürített vagy kiürítésre kerülő kaszárnyák kollégiumokká alakítását is tartalmazza. Köszönhetően a gazdaságélénkítő programból az egyetemi infrastruktúra-programokra fordított többletforrásoknak is, a 2007-2013-as állam-régiók program alapján ilyen célokra lehívható források 51%-át már fölhasználták, a campus-program pedig 2010-ben 574 millió euró többletforráshoz jut (12 elismert és 9 „ígéretes” campusról van szó).
A tételes számokat és grafikonokat, elemzéseket tartalmazó anyag letölthető a következő helyről:
http://media.enseignementsup-recherche.gouv.fr/file/conf_budget_(2010)/32/0/budget2010_121320.pdf
Somogyi Norbert, TéT attasé
Forrás: www.fvm.hu