2025. április 19. szombat Emma
Olyan döntést hozhat az EU, amivel nagyon sokan nem értenek egyet

Olyan döntést hozhat az EU, amivel nagyon sokan nem értenek egyet

agrarszektor.hu
Harmincnégy európai civil szervezet kérte a lengyel EU-elnökséget, hogy addig ne hozzon döntést a farkasok védelmi státuszának csökkentéséről, amíg a jogi és szakmai kérdéseket nem tisztázzák. A tiltakozók között ott van a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége is, amelynek elnöke az InfoRádióban arról beszélt: sok helyen Európában elfeledték a gazdálkodók, hogyan lehetne együtt élni a farkasokkal, pedig ezek a ragadozók a vadállomány egészségének fenntartásában is fontos szerepet töltenek be.

Egy független vizsgálat szerint tudományosan megalapozatlan és a szakmai érvekkel is szembemegy az Európai Bizottság javaslata, amely a farkasok szigorú védettségének megszüntetését célozza. A civil szervezetek ezért arra kérik a lengyel elnökséget, hogy függessze fel a döntést. Mint közleményükben kiemelték: a 2023-as Blanco és Sundseth-jelentést felülvizsgáló kutatók arra jutottak, hogy az abban szereplő elavult és pontatlan adatok nem alkalmasak a farkasok védettségének csökkentésére, ráadásul a jelentésben sem szerepel erre irányuló konkrét javaslat - írja az Infostart. Kun Zoltán, a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének elnöke szerint a kezdeményezés célja, hogy megakadályozzanak egy olyan jogszabály-módosítást, amely ellentétes az európai uniós alapelvekkel. Úgy véli, a megfelelő hatásvizsgálat és tudományos megalapozottság hiányában nem lenne szabad dönteni ilyen horderejű kérdésben.

EZ IS ÉRDEKELHET

A gazdálkodók részéről a legnagyobb ellenállás Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban és Svédországban tapasztalható - mondta Kun Zoltán. Olaszországban és Spanyolországban például jelentősen megszaporodtak az illegális vadászatok és mérgezések. Sokan félreértelmezik a helyzetet, és úgy gondolják, az EU már engedélyezte a farkasok kilövését, miközben a közúti balesetekben elpusztuló egyedek problémájára sincs megoldás. Az állattartók számára ugyanakkor létezik kompenzáció a háziállatokban okozott károk után, feltéve, ha a gazda megfelelően védekezett. Kun Zoltán hangsúlyozta, valóban léteznek konfliktusok, ám ezek szerinte kezelhetők lennének, ha a gazdálkodók nagyobb együttműködést mutatnának, és hatékonyabb megelőző intézkedéseket alkalmaznának, például kerítéssel vagy terelő kutyákkal.

Sok helyen a gazdálkodók elfelejtették, hogyan kellene együtt élni a farkasokkal

- fogalmazott.

EZ IS ÉRDEKELHET

Hozzátette, a gyarapodó farkaslétszám a vadgazdálkodásnak is hasznára válik, mivel képes kordában tartani a vadállományban terjedő betegségeket, például a sertéspestist vagy a száj- és körömfájást. A természet saját szabályozó rendszere a farkasokon keresztül szelektálja ki a beteg, legyengült állatokat, így csökkentve a betegségek terjedését. Egy másik kutatás pedig arra világított rá, hogy a farkasok jelenléte csökkenti a vadgázolások számát is. A ragadozók hatására nemcsak egészséges szintre csökken a vadállomány létszáma, de a megmaradt állatok óvatosabbá is válnak.

A medvetámadásokkal ellentétben farkastámadás ember ellen évtizedek óta nem történt Európában. Az elnök szerint sokak félelme abból a mesebeli képből ered, amely szerint a farkas veszélyes az emberre, holott ez csupán mítosz. A szakember szerint a farkas azért vált az ember konkurensévé, mert ugyanazokra a haszonállatokra és vadállatokra pályázik. Kun Zoltán kiemelte: bár a hetvenes évek óta nagyjából tízezerről 23-24 ezerre nőtt a farkasállomány Európában, ez a szám még mindig nem éri el az ökoszisztéma számára ideális szintet. Szerinte a kétszer ekkora létszám sem okozna több konfliktust.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Portfolio Agrárium 2025
A tavasz meghatározó agrárgazdasági eseménye
EZT OLVASTAD MÁR?