Az alapanyagárak emelkedésével kapcsolatban már több cikkünk is megjelent a Takarék Agrár 24 Blogon, szóbahozva az USDA jelentések megbízhatóságát, a terméskilátásokat, vagy az alapanyagárak változását, ugyanakkor az árak emelkedéséhez más tényezők is hozzájárulnak, mint a monetáris lazítás, vagy az újraéledő világgazdaság növekvő nyersanyagigénye. Az mindazonáltal tény, hogy a termény, növényiolaj és cukor árak a közelmúltig meredeken emelkedtek, ráadásul az amerikai kontinensen jelenleg is komoly aggodalmat okoz a különösen száraz időjárás.
Idén év végén decemberben is kiosztja a Portfolio Csoport a Portfolio Agrárdíjakat az Agrárszektor 2021 Konferencián. Ebben az évben nyolc kategóriában díjazzuk a hazai agrárgazdaság legjobbjait és a legkiemelkedőbb agrárgazdasági teljesítményeket.
Miután a világjárvány idején 12 egymást követő hónapon át emelkedtek, a nemzetközi élelmiszerárak 2011 szeptembere óta jelenleg is a legmagasabb szinten állnak és a trend egy - két héttel ezelőttiig "megállíthatatlannak" látszott. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete által fenntartott index csak májusban majd 5 százalékkal emelkedett, ami közel 11 éve a legnagyobb havi növekedés.
A növényi olajok, a gabona, a cukor és más alapanyagok árának meredek emelkedése, néhány strukturális tényezőnek, mint az amerikai üzemanyag bekeverési kvóták feloldásának (etanol és biodízel) és nagy valószínűséggel az esetleges kínai "túlvásárlásoknak" (véleményünk szerint), valamint az aratások közeledtének köszönhetően az utóbbi hetekben megtorpant és csökkenésnek indult, mindazonáltal az újraéledő világgazdaság felszívó ereje és az amerikai terméskilátásokkal kapcsolatos aggodalmak némi friss csapadék ellenére sem múltak el.
Úgy tűnik, hogy a jelenlegi élelmiszerárakat a strukturális tényezők és fundamentumok együttesen mozgatják, ugyanakkor a strukturális beavatkozások, mint a bekeverési kvóta feloldása komoly mennyiségeket szabadított fel az Egyesült államokban. Ez azonban nem sokat változtat azon a tényen, hogy az amerikai időjárási viszonyok akár komoly termésveszteséggel is járhatnak és a kínai vásárlások fellendülése ismét egy szűkös ellátási helyzetet teremthet. Az elkövetkező hónapok kritikusak lesznek az élelmiszerpiacok alakulása szempontjából. A globális gabona- és szójakészletek alig bizonyulhatnak elegendőnek egy nagyobb termelési hiány esetén, míg a világgazdaság fellendülése a jelenleg vártnál sokkal gyorsabb ütemben ösztönözheti a termények iránti keresletet.
Írta: Dózsa Gergely, Takarékbank Agrárcentrum