Vis maior helyzetet hirdetett ki Bóna Szabolcs a tavaszi fagyok miatt itthon

Agro Napló2026. május 18. 11:01

Szinte az ország teljes területére kiterjedő vis maior helyzetet hirdetett az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter a 2026. március 1. és május 3. közötti tavaszi fagykárok miatt. A döntés jelentősen megkönnyíti a gazdák adminisztrációját. Ezentúl ugyanis kiváltja a bejelentésekhez eddig szükséges külön hatósági igazolást - írta meg az Agrárszektor. Bóna Szabolcs emellett a 2026. április 1. és május 12. között észlelt aszályra tekintettel csaknem az ország egész területére vonatkozóan kihirdette kialakult vis maior helyzetet.

Bóna Szabolcs miniszter tájékoztatása szerint a rendkívüli időjárási helyzet hivatalos elismerése a legtöbb hazai termelőt érinti. A tavaszi fagy miatti vis maior minősítés alól kizárólag a következő térségek jelentenek kivételt: 

  • Baranya vármegyében: a Bólyi, a Sellyei, a Szentlőrinci és a Szigetvári járás;
  • Fejér vármegyében: az Enyingi és a Polgárdi járás;
  • Győr-Moson-Sopron vármegyében: a Mosonmagyaróvári és a Soproni járás;
  • Nógrád vármegyében: a Bátonyterenyei járás;
  • Somogy vármegyében: a Kaposvári járás;
  • Tolna vármegyében: a Dombóvári járás;
  • Vas vármegyében: a Körmendi, a Kőszegi, a Szentgotthárdi, a Szombathelyi és a Vasvári járás;
  • Veszprém vármegyében: a Balatonalmádi és a Balatonfüredi járás;
  • Zala vármegyében: a Keszthelyi, a Zalaegerszegi és a Zalaszentgróti járás.

FRISSÍTÉS: Bóna Szabolcs agrárminiszter a 2026. május 15-én a Földművelésügyi Értesítő LXXVI. ÉVFOLYAM 3. számában a 2026. április 1. és május 12. között észlelt aszályra tekintettel csaknem az ország egész területére vonatkozóan kihirdette kialakult vis maior helyzetet. A közlemény által a vis maior rendelet szerint - 23/2024. (IV. 9.) AM rendelet - az érintett területek vonatkozásában a kedvezményezettnek külön igazolást az érintett vis maiorról nem kell becsatolnia, azaz a közlemény kizárólag a vis maior bejelentéshez csatolandó, a vis maior bekövetkeztét hitelt érdemlő módon tanúsító igazolás kiváltását szolgálja. Az aszályra tekintettel bekövetkezett vis maior helyzet csaknem az ország teljes területére vonatkozik, az alábbi járások kivételével:

  • Vas vármegyében a Kőszegi járás és a Vasvári járás,
  • illetve Zala vármegyében a Lenti járás és a Letenyei járás.

 

Címkék:
fagykár, aszály, vis maior, kárenyhítés, tavaszi fagy, fagy, bejelentés, igazolás, agrárminiszter, kárbejelentés, miniszter, káresemény, aszályhelyzet,