Az ATK kutatói nemzetközi együttműködésben vizsgálták a lucernapoloska kémiai kommunikációját

Agro Napló2021. december 29. 23:39

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Növényvédelmi Intézetének (NÖVI) Alkalmazott Kémiai Ökológiai Osztálya és a Rothamsted Research Biointeractions and Crop Protection (Harpenden, Egyesült Királyság) kutatói közös vizsgálatokat végeztek a lucernapoloska (Adelphocoris lineolatus) kémiai kommunikációjával kapcsolatban – tette közzé az ELKH honlapja.

A lucernapoloska (Adelphocoris lineolatus) a mezeipoloskák (Miridae) családjába tartozó kártevő faj

A tájékoztatás kiemeli: a kutatók megfigyelték, hogy a Kelet-Ázsiában elterjedt kiemelkedő jelentőségű kártevőnek és a faj magyarországi populációjának szexferomon-összetétele hasonló. Az eredményeket bemutató tanulmány a rangos Journal of Chemical Ecology folyóiratban jelent meg.

A lucernapoloskának számos tápnövénye van, haszonnövényeken is károsít, és a hazai lucernamag-termesztés egyik legfőbb kártevője. A fajjal kapcsolatos kutatások különleges aktualitását adja, hogy a lucernapoloska és a rokon Adelphocoris fajok a megváltozott növényvédelmi gyakorlat következtében kiemelkedő jelentőségű kártevőkké váltak Kelet-Ázsiában.

A bioszenzoros gázkromatográf (GC-EAD) fontos eszköz a rovarok feromonjainak kutatásában

A kutatás során kiderült, hogy a faj magyarországi és kelet-ázsiai populációiban a szexferomon összetétele hasonló. Emellett a kutatóknak sikerült azonosítani az 1-hexanol szexferomon-antagonista hatását, ugyanis az kis mennyiségben is jelentősen csökkentette a szexferomon által odacsalogatott hímek számát. Az eredmények tudományos érdekességük mellett a gyakorlati felhasználás terén is számos perspektívát kínálnak – tartalmazza az összefoglaló.

Címkék:
növénytermesztés, mezőgazdaság, lucerna, szántóföld, kártevő, szántóföldi növénytermesztés, elkh agrártudományi kutatóközpont (atk) növényvédelmi intézet (növi), lucernapoloska,