2026. március 7. szombat Tamás

Első a hazai piac, ez nemzetbiztonsági kérdés!

Agro Napló
A XXI. században a nemzetek biztonságát az adja, hogy az alapvető természeti erőforrásokat és ellátó rendszereket ki tartja a kezében- jelentette ki Ángyán József a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a Keszthelyi Növényvédelmi Fórum rendezvényén.

 

Az államtitkár a Pannon Egyetemen tartott előadásában elmondta, hogy ebben a félévben elkezdődik a tízéves agrár-, vidék- és környezetstratégia társadalmi vitája, majd a nyári szünet előtt elkészülhet az a kerettörvény, ami egyfajta „agráralkotmány” lenne.



Ángyán József beszédében hangsúlyozta, hogy a mezőgazdaság nemzetbiztonsági ágazat és a belső piacok megvédése stratégiai fontosságú.”Első a hazai piac, ez nemzetbiztonsági kérdés”- mondta. Meg kell fordítani a folyamatokat, nem kívülről befelé, hanem belülről kifelé kell megszervezni az élelmiszerellátást. Fontos az export, de az alapvető cél az, hogy először magunknak termeljünk, majd a településünknek, aztán a térségnek, az országnak és csak eztán külföldre.



Ángyán József a káros folyamatokat példával is megvilágította. Lehetetlen állapot, hogy a ki tudja miből készült külföldi tejport több ezer kilométerről idehozzák, majd szintén több száz kilométerre elszállítják egy tejüzembe, az elkészült „tejet” zacskózzák, majd eladják. Közben a gazdák, akik helyi tehénből biztonságos tejet adhatnának, tönkremennek, a tejüzemek pedig emelhetik az áraikat.



A város és vidék kapcsolatot is újra kell építeni. Régen ez a két terület szorosan összekapcsolódott, a vidék adta a városnak a hátországot, az élelmiszert, ma gyakorlatilag semmi kapcsolat nincs köztük.



Az államtitkár szólt arról is, hogy nem iparszerű, monokultúrális termelésre, hanem minőségi mezőgazdaságra van szükség. A Kárpát-medence a termőhelyek csodálatos sokaságát hordozza. Kár tönkretenni és nem kihasználni a sokszínűségét. Véleménye szerint „nem illúzió a kert-Magyarország elképzelés.” A hazai agráriumnak a kis- és közepes gazdaságokra, a családi gazdálkodásra kell épülnie-fűzte hozzá.



Ángyán József beszélt arról is, hogy az uniós elnökség fél éve alatt Magyarország szeretné erősíteni a közös agrárpolitikának /KAP/ az agrárium és a vidék fejlesztését célzó irányát. Az Európai Bizottság novemberben megjelent közleménye jó vitaanyag a Magyarország számára is fontos területek megtárgyalásához.



Az államtitkár a rendezvényen Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter nevében kitüntetéseket adott át idős professzoroknak életútjuk, tudományos teljesítményük elismeréseként.



Forrás: kormany.hu

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Portfolio Agrárium 2025
A tavasz meghatározó agrárgazdasági eseménye
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2026. március 6. 14:32