Ezzel a gyümölccsel van tele nagyon sok piac: óriási roham indult érte

agrarszektor.hu2026. április 29. 08:16

Új lendületet kapott a szamócaágazat Hollandiában. A fiatal fogyasztók körében gyorsan növekvő kereslet és az üvegházi technológiák térnyerése új beruházási hullámot indított el az ágazatban - írta meg a FruitVeB.

A GroentenFruit Huis friss jelentése szerint a 40 év alatti vásárlók körében 2025-ben 6%-kal bővült a szamóca iránti igény, miközben a holland termés elérte a 91 ezer tonnát. A szervezet rámutatott, hogy a fiatalabb korosztály egyre tudatosabban fedezi fel a bogyós gyümölcsök előnyeit, ami érezhetően ösztönzi a termelési kapacitások bővítését. Hollandiában a szamóca termőterülete 2025-ben 1337 hektárra nőtt, ebből 732 hektár szabadföldi, a fennmaradó rész pedig fóliás vagy üvegházi termesztés volt.

A holland szamócatermesztés évek óta folyamatos növekedést mutat, különösen az üvegházi technológia fejlődése miatt. Ez a termesztési mód jóval kevésbé kiszolgáltatott az időjárási szélsőségeknek, és megbízhatóbban képes kielégíteni a növekvő piaci igényt. A kutatás szerint május és június a fogyasztás csúcsidőszaka: ebben a két hónapban a holland lakosság az éves mennyiség közel 40%-át vásárolja meg. A 2025-ös évben egy átlagos holland 2,8 kg szamócát fogyasztott, ami közel hat darab 500 grammos tálcának felel meg, szemben az öt évvel korábbi 2,5 kg-os átlaggal. A forgalom döntő része, 83%-a továbbra is a szupermarketekben realizálódott.

A GroentenFruit Huis 2025-ben indította el hároméves, „Een Handje Zomer” (Egy maréknyi nyár) elnevezésű kampányát, amely a szamóca, az áfonya, a málna és a szeder fogyasztását népszerűsíti Európa-szerte. A 18–35 éves korosztályt célzó program már az első évben elérte a célcsoport 32%-át Hollandiában, valamint 50%-át Belgiumban és Németországban. A hatásvizsgálat szerint a fogyasztók többsége pozitív érzelmekkel társítja a bogyós gyümölcsöket, és elsősorban a nyárhoz köti őket. Az új szezon kezdetével a kampány második éve is elrajtolt, amelyben a hangsúly a hatás további erősítésén, a célzottabb kommunikáción, az eddigiektől eltérő fogyasztási alkalmakon és a gyakoribb vásárlásösztönzésen lesz. A program egész évben folyik, és fokozatosan építi tovább a bogyós gyümölcsök iránti keresletet.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
beruházás, gyümölcs, export, fruitveb, kampány, szamóca, zöldség-gyümölcs, üvegház, hollandia, élelmiszerfogyasztás, szamócatermelés,