agrarszektor.hu • 2025. december 18. 09:02
Ukrajnaában jelentősen, ötszörösére bővült a burgonya importja. A legfőbb partnerek közé Lengyelország, Egyiptom és Hollandia tartozott az év első tíz hónapjában.
Vámhatósági adatok szerint a 2025-ös év első tíz hónapjában Ukrajna 123 ezer tonna burgonyát vásárolt külföldről, ami 5,1-szerese az előző év azonos időszakának. A behozatal értéke 4,8-szorosára emelkedett, elérve a 66 millió USD-t (24,6 milliárd Ft), szemben a tavalyi 13,69 millió USD-vel (5,1 milliárd Ft). A legnagyobb partnerek közé tartozott Lengyelország, amely a teljes importérték 36,9%-át adta, ezt követte Egyiptom 13,7%-kal, valamint Hollandia 11,6%-kal - írja a FruitVeb.
Ezzel párhuzamosan az ukrán burgonyaexport visszaesett: a vizsgált időszakban 13,4%-kal kisebb mennyiség, mindössze 2140 tonna került külföldre. Értékben ugyanakkor a kivitel kedvezőbben alakult, 2,4%-kal magasabb bevételt eredményezett, összesen 521 ezer USD-t (194 millió Ft). A fő felvevőpiacok között Moldova szerepelt az export 58,5%-ával, Azerbajdzsán pedig 38,6%-kal. Érdekesség, hogy októberben az import látványosan visszaesett: mindössze 359 tonna burgonya érkezett az országba, ami 11,4-szer kevesebb a tavalyi 4090 tonnánál.