agrarszektor.hu • 2023. július 12. 17:02
Szűk többséggel, némileg meglepetésre elfogadta az Európai Parlament a természet helyreállításáról szóló jogszabályt szerdán, amelyet a környezetvédelmi szakbizottság korábban elutasításra javasolt. A jogszabály célja, hogy 2030-ig Európa leromlott ökoszisztémáinak legalább 20 százalékát helyreállítsák, ez pedig jelentősen kihat a mezőgazdasági termelésre is.
Az Európai Parlament szerdai ülésén megszavazta a természet helyreállításáról szóló törvényt, amely számos vitát váltott ki a közelmúltban. A törvényt szűk többséggel fogadták el, 336-an szavaztak a módosított törvény mellett és 300-an ellene, 13 tartózkodás mellett. Az eredményt a jogszabályt pártoló képviselők hangos tapssal üdvözölték.
A jogszabály teljes elutasítására irányuló szakbizottsági indítvány, amely jelentős presztízsveszteséget jelentett volna a Green Dealre nézve, korábban nem kapott elegendő támogatást a szavazáshoz.
Nem egyeztek a vélemények
Ez a törvény még azoknak is jó, akik ellene szavaztak
– mondta a szavazást követő sajtótájékoztatón César Luena, szocialista képviselő, aki a téma jelentéstevője volt. Kijelentette: „ez nagy győzelem a tudománynak, a fiataloknak, az embereknek, a mezőgazdaságnak, vagyis mindannyiunknak.”
A jogszabály célja, hogy 2030-ig Európa leromlott ökoszisztémáinak legalább 20 százalékát helyreállítsák. Ennek érdekében hét cselekvési területen - például a mezőgazdasági művelés alatt álló földek, a tőzeglápok, a beporzók és a tengerek - határoz meg kötelező érvényű célokat, azzal a céllal, hogy visszafordítsa az ellenőrizetlen emberi tevékenység és az éghajlatváltozás által okozott környezeti károkat.
A tervezet ugyanakkor az elmúlt hónapokban heves kritikákat váltott ki, különösen az Európai Néppárt részéről. A frakció a vita során többször hangoztatta, hogy a törvény jelenlegi formájában veszélyeztetné az európai gazdák és halászok megélhetését, nehezítené a régóta működő ellátási láncok működését és növelné az élelmiszerárakat.