Agro Napló • 2026. július 9. 13:21
Miközben Európa több országában, például Törökországban és Szerbiában jelentősen nőtt a cseresznye- és meggytermés, a legnagyobb európai termelőnek számító Lengyelországban, valamint a friss meggy világelső exportőrének számító Magyarországon komoly visszaesés várható. A hazai termésmennyiség a kedvezőtlen időjárás miatt akár 20-30 százalékkal is elmaradhat a tavalyitól, miközben az export drasztikusan visszaesett, a termelői árak pedig mintegy harmadával csökkentek - olvasható az Agrárszektor oldalán.
Törökországban a tavalyi, rendkívül alacsony bázishoz képest több mint kétszeresére nőtt a cseresznye és a meggy termésmennyisége. A szerb statisztikai hivatal szintén jelentős, 96 százalékos növekedést regisztrált, így a gyenge 2025-ös év után a termés eléri a 79 ezer tonnát. Németországban az előzetes becslések szerint mintegy 10,8 ezer tonna meggy várható. Bár ez közel 10 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest, a tízéves átlagtól így is elmarad, ami elsősorban a termőterületek évek óta tartó, folyamatos zsugorodásának következménye. Ezzel szemben az Európai Unió legnagyobb meggytermelő országában, Lengyelországban a tavaszi fagyok, az aszály, a heves esőzések és a jégverések miatt a szakértők a termésmennyiség drasztikus visszaesésére számítanak.
A hazai várakozások is meglehetősen borúlátóak. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyar meggytermés 2015 és 2025 között 51 ezer és 83,5 ezer tonna között alakult, ám 2025-ben egy 18 százalékos csökkenés után a sáv alsó határára, mindössze 51 ezer tonnára esett vissza. A kedvezőtlen időjárás miatt ráadásul a 2026-os szezonban további 20-30 százalékos visszaesés valószínűsíthető.
A gyenge termés a külkereskedelmi mutatókon is érezteti a hatását, pedig Magyarország a friss meggy globálisan legnagyobb exportőre, emellett a fagyasztott és a konzerv meggy esetében is nettó exportőrnek számít. Bár tavaly az ország még minden termékkategóriában jelentős külkereskedelmi többletet ért el, az idei év első öt hónapjában komoly visszaesés történt. A fagyasztott meggy kivitele 37 százalékkal zuhant, miután jelentősen kevesebb áru jutott el például Belgiumba és Ausztriába, a meggykonzerv exportja pedig 57 százalékkal esett vissza. Utóbbinál a legfontosabb célpiacnak számító Németországba irányuló kiszállítások több mint 60 százalékkal maradtak el a korábbiaktól.
Az agrárpiaci adatok szerint a szűkülő kínálat és a visszaeső export ellenére a belföldi termelői árak sem alakultak kedvezően a gazdák számára. A Budapesti Nagybani Piacon a hazai meggy kilónkénti termelői átlagára a kora nyári hetekben 1244 forint volt, ami 30 százalékos csökkenést jelent a megelőző év azonos időszakához képest.