Agro Napló • 2026. június 28. 15:26
Az Európát sújtó hőhullám következtében drasztikusan visszaesett az olaszországi Pó folyó vízhozama, aminek hatására az Adriai-tenger sós vize már tizennyolc kilométer mélyen benyomult a folyó torkolatvidékébe. Ez a jelenség közvetlenül veszélyezteti Észak-Olaszország mezőgazdaságát, a sós víz beáramlásának megfékezése érdekében ugyanis több öntözőcsatornát is le kellett zárni, így a termőföldek öntözővíz nélkül maradtak.
Kevesebb mint két hét alatt másodpercenként ezer köbméterről háromszáz köbméter alá süllyedt a folyó vízhozama. A gyengülő édesvízi áramlás miatt a tengervíz egyre feljebb nyomul a mederben, az 1980-as években épült műszaki műtárgyak pedig már nem képesek feltartóztatni az úgynevezett sóék előretörését - írja a Reuters.
A sós víz kiszárítja a talajt, és éppen a fejlődésük legérzékenyebb szakaszában károsítja a növényeket. A helyzet a kifejezetten vízigényes kultúrákat – a szóját, a lucernát, a napraforgót, a kukoricát és a rizst – érinti a legsúlyosabban. Annak érdekében, hogy a tengervíz ne juthasson be a mezőgazdasági területekre, a helyi vízügyi társulatok több öntözőcsatornát is elzártak. Ezzel a lépéssel ugyan megelőzik a földek közvetlen sókárosodását, ám egyúttal meg is fosztják a gazdákat a még rendelkezésre álló édesvízkészlettől.
Bár a térségben a 2022-es súlyos aszály idején is tapasztaltak hasonló problémákat, a helyiek szerint a mostani helyzet jóval aggasztóbb, mivel a tengervíz betörése a megszokottnál sokkal korábban kezdődött. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az egyre gyakoribbá és intenzívebbé váló szélsőséges időjárási jelenségek hosszú távon komoly alkalmazkodási kényszer elé állítják Olaszország legfontosabb agrárrégióját.