Agro Napló • 2026. június 24. 08:26
Idén jelentősen növeli exportját a világ legnagyobb cseresznyetermelőjének számító Törökország. A kedvező időjárásnak köszönhetően a kivitel értéke a többszörösére ugrott a tavalyi évhez képest, így a bőséges termés Európa és Oroszország mellett egyre több ázsiai és közel-keleti piacra is eljut.
A tavalyi súlyos fagykárok után az idei év lényegesen kedvezőbb feltételeket teremtett a török gyümölcstermesztőknek. Mehmet Ali Can, a Nyugat-mediterrán Exportőrök Szövetségének elnöke elmondta, hogy az időjárás miatt a betakarítás ugyan a szokásosnál később indult el, cserébe a szezon is hosszabb lesz, és a megszokott július végi zárás helyett várhatóan egészen augusztus végéig tart majd a szedés. Törökország évente nagyjából 700 ezer tonna cseresznyét termel, amiből átlagosan 60-70 ezer tonna kerül külföldi piacokra - írja a FruitVeB.
A bőséges termés az exportbevételeken is megmutatkozik. A 2024-es kivitel értéke elérte a 210 millió dollárt, ami jelentős növekedés az egy évvel korábbi 48 millió dollárhoz képest. Az ország első számú termővidékének számító nyugat-mediterrán térség adta a bevétel jelentős részét, összesen 91 millió dollárt.
A török cseresznye legfőbb felvevőpiaca változatlanul Európa és Oroszország, de számottevő mennyiség áramlik Dubajba, Szingapúrba és Malajziába is. Mivel a termelők és a kereskedők hosszú távon is biztosítani szeretnék a növekvő árumennyiség folyamatos értékesítését, az ágazat jelenleg elsősorban a kínai piac megnyitására összpontosít.