Agro Napló • 2026. június 22. 16:20
A legújabb texasi megbetegedésekkel tizenötre emelkedett a csavarféreggel fertőzött állatok száma az Egyesült Államokban. A hatvan év után idén májusban újra felbukkant, élő szövetekkel táplálkozó parazita terjedése súlyos gazdasági és ökológiai károkkal fenyeget, a hatóságok pedig sterilizált rovarok tömeges bevetésével próbálják megfékezni a kártevőt.
Az amerikai agrárminisztérium tájékoztatása szerint a legújabb eseteket az elmúlt huszonnégy órában regisztrálták. Crockett megyében egy báránynál, Edwards megyében pedig két borjúnál mutatták ki a fertőzést. A texasi állattenyésztők már egy éve tartottak a probléma megjelenésétől, mivel Mexikó felől a rovarok folyamatos északi irányú terjedését figyelték meg, május óta pedig egyre gyorsuló ütemben nő a megbetegedések száma - írja a Reuters.
A csavarféreg-légy olyan élősködő faj, amelynek lárvái a melegvérű élőlények élő szöveteivel táplálkoznak. A gazdatesten ejtett nyílt sebek kezeletlen esetben az érintett egyed pusztulását okozzák. A kártevő a haszonállatok mellett a házi kedvenceket és a vadállományt is veszélyezteti, sőt elvétve akár az embert is megfertőzheti. Szakértők szerint egy kiterjedt járvány nemcsak a helyi vadvilágot tizedelné meg, hanem akár 1,8 milliárd dolláros gazdasági veszteséget is okozhatna a tagállamnak.
Az érintett térségekben már zajlanak az intenzív gyérítési munkálatok. A védekezéshez a jelenleg leghatékonyabbnak tartott sterilrovar-technikát alkalmazzák, amelynek során több tízmillió sterilizált legyet engednek szabadon a populáció szaporodásának visszaszorítására. Bár a minisztérium már áprilisban megkezdte saját sterillégy-tenyésztő üzemének építését, a létesítmény várhatóan csak 2027 végén kezdi meg a működését.