2024. április 19. péntek Emma

Új irányvonal a Madártetű atka elleni védekezésben (x)

Agro Napló
A baromfitenyésztéssel, tojástermeléssel foglalkozók és galambászok körében ismeretes, hogy mintegy 12-15 évvel ez előtt nemzetközi méretűvé vált Európa szerte így hazánkban is, a madártetű atka (Dermanyssus gallinae) fertőzés, mely továbbra is egyre terjed.

 Ismeretes, hogy nem csak a madártetű atka vér szívása okoz a baromfitartásban problémát, hanem az atka által terjesztett fertőzések, mint például a szalmonellafertőzés is. Mindazonáltal ismeretes hogy súlyos madártetű atka fertőzés esetén oly mértékben legyengítik a baromfiállományt, hogy az nem csak a tojáshozam visszaeséséhez, hanem a baromfi elhullásához is vezethet, ami jelentős bevétel kiesést eredményez a termelőknek. A madártetű atka ellen számos cég kínál hatóanyagokat, azonban a madártetű atkák evolúciós túlélési stratégiájuk, azaz a rezisztencia készségük miatt eddig nem volt ismeretes olyan eljárás mely hosszantartóan és közvetlenül az állatok istállóbeli jelenlétében is alkalmazható lenne.

 

A védekezést megnehezíti, az EU közösségi élelmiszerhatósági szabályozás és az un. Biocid lista bevezetése mely még jobban leszűkíti a felhasználható szerek körét. Hatékony, az Eu-s irányelveknek megfelelő védekezési megoldást keresve németországi orvos biológus csoport más megközelítésből kezdte el vizsgálni a madártetű atka elleni védekezést. A legújabb állatorvosi megfigyelések és orvos biológiai kutatások is rámutattak, hogy a „tyúkatkák nagymértékű fertőzésének elterjedéséhez, hozzájárul a baromfiállomány immun gyenge állapota. Ugyanis az atka olyan vérszívó parazita, mely szinte kizárólag csak a haszonállatokban fordul elő, a természetben csak elenyésző mértékben. Az orvos biológusok rájöttek, hogy a vadon élő baromfifélék hozzájutnak természetes eledeleikben megtalálható, az immunrendszerük megfelelő működéséhez szükséges tápanyagokhoz, még a haszonállat tartásban ezek a természetes anyagok hiányoznak a takarmányból.

 

A vadon élő madarakból a tenyésztési kiválasztások után csak annyi tulajdonság maradt, hogy működtetni tudja a belső védekező mechanizmusait mellyel az atkák elleni hormonális védőreakciót vált ki. A védekezés abban nyilvánul, meg hogy napközben a baromfi kortikoszteron és adrenalin szintje változik, illetve csökken a vércukorszintje, mely változás együttesen az atka számára taszító hatást eredményez. Ha ez a védekezési mechanizmus nemcsak nappal  hanem éjjel is megfelelő, akkor az atka nem támadja meg a baromfit így nem tud súlyos fertőzéseket okozni az állományba.  Ezeket a megfigyeléseket használták fel az orvos biológusok, hogy olyan specifikus természetes hatóanyagokat találjanak, melyek a haszonállattartásban a itatóvízhez adagolva megerősítik a baromfik védekezési mechanizmusait. Sokéves megfigyelés illetve célirányos takarmányozás eredményeként megfigyelték, hogy a baromfik esetében bizonyos növényi aromákkal történő itatás után kevésbé mutatható ki az immun gyenge állapot. Ezen ismereteket összegyűjtve megalkottak egy LentipurPlus fantázianevű itatóvíz adalékot mely használatával pótolhatóak a baromfi szervezetéből hiányzó anyagok, ezáltal fenntartható éjjel-nappal az immunvédett állapot. 

 

A LentipurPlus termék használata folytán a következő tapasztalható: a baromfi vérképe beáll egy állandó szintre mely elriassza, a madártetű atkát ez által csökkenti a vérszívást. Az atkák amelyek mégis szívják a baromfi vérét azok nem tudják megemészteni a szívott vért, ugyanis a vér alkotóelemei olyan arányban vannak jelen ami nem kedvez az atka emésztésének. Ennek következtében a baromfiállományban egy tömeges kirajzás lesz megfigyelhető nappal is, ugyanis az atkák keresik azon baromfi egyedeket, amelyek még nem élvezik a LentipurPlus itatóvíz adalék okozta immunvédett állapotot. Ez az alkalom a legoptimálisabb a LentyOil nevű kizárólag növényi kivonatokból készülő madártetű atka irtó szer használatára mely hatását 3 napon keresztül fejti ki. Ennek a kétkomponensű technológiának periodikus alkalmazásával várhatóan egy, másfél termelési periódus alatt visszaszorítható a madártetű atka állomány oly mértékben hogy csak néhány egyed fedezhető fel. E növényi kivonatokat tartalmazó technológia hossztávú alkalmazásával nem csak jelentős pénzt spórolhat meg, hanem a baromfiállomány jobb egészségének köszönhetően jobb termelési eredményeket is elérhet.

 

További információt az alábbi

elérhetőségeken kaphatnak:

„SUNI” Service Universal Kft.

1103 Budapest, Noszlopy u. 2.

Tel: +36.1.261.41.20

Fax.: +36.1.262.64.46

info@suni-kft.hu

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!