Mi folyik odabent? (x)

Agro Napló
Ez nem egy találós kérdés, hanem a tejtermelő szakma által folyamatosan magának feltett kérdés a szarvasmarhák bendőjével kapcsolatosan. A bendő a tejelő tehenek egyik központi „alkatrésze”, melynek meghibásodása megakasztja az egész tejtermelési folyamatot. Magyarországon a tejelő tehenek 15-40%-a szenved szubakut bendő acidózisban (Brydl és mtsai.,2015), az intenzív tartású tehenek „népbetegségében”. A bendő acidózis olyan emésztési zavar, ami nem megfelelő takarmányozás esetén jelentkezik.

A Moonsyst Zrt. szervezésében 2017 január 17-én került megrendezésre az első Moonsyst szarvasmarha bendő pH monitoring workshop, ahol a neves Dr. Joachim L. Kleen előadása volt a fő attrakció és az acidózis témáját járták körül a résztvevők. A délután folyamán terítékre került még a VetAsyst bendő monitor validációs eredményeink előzetes bemutatása és az első referencia munkák eredményei is.

A Moonsyst Zrt. VetAsyst szarvasmarha bendő pH monitor rendszere segítségével a szarvasmarha tenyésztők folyamatosan és állatbarát módon tudják nyomon követni állataik bendőjének állapotát és ezen keresztül optimalizálni a takarmányozást. A Moonsyst az Állatorvostudományi Egyetem Állathigiéniai, Állomány-egészségtani és Állatorvosi Etológiai Tanszék segítségével készítette el termékének validációját. A validációs protokoll előírásai szerint a Moonsyst Csipőteleken a Bóly Zrt. farmján két fisztulált állatban két-két VetAsyst bolus-t helyezett el és hetente vettek mintákat közvetlenül a bendőből, hogy ezeknek az értékeit összevessék a bolusok által mért adatokkal. Gesler Péter, a Moonsyst Zrt. vezetője szerint ez nagyon nagy kihívás volt, hiszen a bendő maga sem homogén közeg, és mint kiderült a hetente újrakalibrált külső pH mérőknek maguknak is van egy kis +- 0,05 pH értéknyi pontatlansága. Összességében azonban a VetAsyst megbízhatónak bizonyult és +-0,2 pH pontossággal vizsgázott 85 napnyi felhasználás után, ami megfelel az ipari vagy kutatási célú felhasználáshoz.

A VetAsyst szarvasmarha bendő pH monitor rendszer előzetes validációs eredménye

A Moonsyst a bolusokban használt szenzorokat folyamatosan fejleszti a pH elektróda gyártójával együttműködve és a második körös validációt már egy tovább megerősített rendszerrel indította el immár 3-3 bolussal. Ennek az eredményeit is figyelembe véve fogja az ATE kiadni majd a hivatalos jelentését az elkövetkezendőkben.

Az egyik fisztulált állat, amely közreműködött a VetAsyst validációs tesztjeiben

A VetAsyst első ipari felhasználói a Komáromi Mezőgazdasági Zrt. és a jászkiséri Laktored Kft. Mindkét tehenészet pozitívan nyilatkozott a VetAsyst felhasználásáról. Venczák Balázs, a Komáromi Mg. Zrt. csémi telepének vezetője elmondta, hogy a bendőmonitor segítségével meg tudtak győződni arról, hogy hasznos élesztővel kiegészíteni a tehenek étrendjét az ellés körüli időszakban, illetve hogy a VetAsyst pontosan megmutatja a takarmányváltás minőségét. A Komáromi Mg. Zrt. az egyik vezető tejtermelő Magyarországon, 2016-ban az Á.T. Kft. 1000 ellenőrzött tehénnél többet tartó tenyészetek istállóátlag szerinti rangsorát egész évben vezette és fontolgatja, hogy 2017-ben egész évben nyomonköveti állatainak bendő pH-ját, hogy az adatokat felhasználva még tovább tudják optimalizálni a takarmányozást és a tartási körülményeket a legmagasabb minőség és tejtermelés érdekében.

A Laktored Kft. képviseletében ellátogatott a workshopra Zilahiné Varga Piroska ügyvezető és Dr. Sályi Gábor, a cég Felügyelő Bizottságának elnöke, aki előadásában kiemelte az állományi szintű megfigyelések szükségességét és ennek lehetőségét a VetAsyst segítségével már akár kis számú mintavétellel is. Sályi doktor kiemelte továbbá a rendszer egyszerűségét és hasznosságát, mivel az folyamatosan valós időben juttatja el az adatokat a felhasználókhoz, akár mobiltelefonjukra is. A rendszer azonban önmagában nem elég, említette meg, hiszen szakértői szemek tudják csak értelmesen felhasználni az adatokat, amiket a VetAsyst rendelkezésünkre bocsát.

A workshopot Dr. Joachim Kleen előadása zárta, amiből kiderült, hogy a legutolsó kutatási eredmények szerint a szarvasmarhák bendőjének pH értékénél már nem a túl alacsony vagy túl magas értékek elkerülése a cél, hanem azoknak a stabilitása. Mint elmondta, egy németországi kísérleti gazdaságban végzett kutatás eredményei alapján azt vették észre, hogy a kutatásba bevont 24 állat bendője mind-mind különböző átlagos pH értékeket produkált, azonban azoknál az állatoknál, ahol az értékek nem voltak stabilak minden esetben alacsonyabb tejhozamot rögzítettek. Ezt a megállapítást támasztja alá továbbá egy másik kutatás, ahol 26 különböző farm állatainak pH értékeit vetették össze és kiderült az instabil pH inkább a tartási körülmények, mint a külső időjárás vagy a takarmány minőségének a függvénye.

A Moonsyst Zrt. tanácsadójaként Dr. Kleen kiemelte, hogy az acidózis mint probléma, inkább a tartási körülmények eredménye, és a stabilitás elérése a cél, az extrém pH értékek minden esetben rontani fogják az állat teljesítményét. A folyamatos pH monitorozás ki tudja mutatni a gazdáknak a bendő instabilitását és megteremti a lehetőséget a takarmányozás és a tartás további hatékonyságának növeléséhez.

Dr. Szenci Ottó és Dr. Joachim Kleen az első Moonsyst szarvasmarha bendő pH monitoring workshopon
Venczák Balázs mutatja be a Komáromi Mg. Zrt. eredményeit a VetAsyst szarvasmarha bendő pH monitoring rendszerrel
Dr. Sályi Gábor mutatja be a Laktored Kft. eredményeit a VetAsyst szarvasmarha bendő pH monitoring rendszerrel

Az első Moonsyst szarvasmarha bendő pH monitoring workshop közönsége

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!