Gépi vagy kézi metszés? Melyik a hatékonyabb? (x)

Agro Napló
Metszeni kell de hogyan?

A gépimetszés megjelenése óta sokakban felmerül az a tévhit miszerint gépimetszéssel kiváltható a költséges kézi metszés a gyümölcsösökben de ez nem helytálló.

Vitán felül áll, hogy időt és pénzt spórólnak a gazdák a gépi metszéssel de ezt a műveletet inkább előmetszésnek kell tekinteni és mindig ki kell egészíteni kézi metszéssel is.

Ha csak gépi metszést alkalmazunk a gyümölcsösökben, azzal csupán a korona elsűrösödését gyorsítjuk fel. Ez pont ellentétes a szándékunkkal, hiszen a cél egy laza korona szerkezet kialakítása, amit átjárhat a napfény és megfelelő közeget biztosít a kiváló minőségű gyümölcs fejlődéséhez.

A gépi metszést szüret előtt két héttel, valamint szüret után is el kell végezni. A szüret előtti metszés biztosítja, hogy több fény jusson a gyömülcsökhöz, a szüret utáni pedig a fák téli nyugalmi állapotát segíti elő ezt minden esetben kézi metszéssel kell korrigálni viszont ez már fele annyi munka órát jelent mintha gépi metszés nélkül alkalmaznánk. A téli nyugalmi állapotra is nagy figyelmet kell szentelnünk ha a következő évben bőséges jó minőségű termést szeretnénk.

A metszőgép két oldalt és fölül metsz, amellyel megakadályozható a fák koronáinak egymásba növése, azonban a lombritkítást kézi metszéssel kell elvégezni. A két módszer ötvözésével biztosítható az egységes színezettséget és termés minőséget. Ezt esetenként még vegyszeres ritkítással is ki lehet egészíteni.

Irány a webshop!

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!