A koktélparadicsom kultusza... (x)

Agro Napló
A napfény ízével érlelt koktélparadicsom igazi fénykorát éli, az áruházakban a vásárlók keresik, veszik/viszik, mint a cukrot a mézédes bogyókat. Talán ez lehet a jövő, kevesebbet, kisebbet, de a legjobbat?

Elképzelhető, hogy már-már olyannyira ínyencek vagyunk, hogy inkább kevesebbet, de mindenből a legjobbat, minőséget fogyasszuk. A kevesebb, jobb, mint a sok és kevésbé minőségi élelmiszer, ami nem növeli az élvezeteket úgy, mint az a koktélparadicsom, amit az Árpád-Agrár Zrt. területein hétről, hétre szüretelnek.

Magyar Ákos (kertészmérnök), az egyik szegvári üvegház területi vezetője számolt be azokról a szempontokról, amelyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy a legjobb minőségű koktélparadicsom teremjen.

Szegváron vagyunk, ahol már nem mondható újnak az az üvegház, amelyben koktélparadicsom terem. Milyen fajtákról van szó, mekkora területen és mi mondható el erről az évről?

Két fő fajtánk van, az Ardiles és a Tomaggino, természetesen egy kisebb területen kísérleti jelleggel vannak más fajtáink is. A Tomaggino 7200 m2-en, az Ardiles pedig 8280 m2-en terem. 

Négyzetméterenként egyik, másik fajtából mennyi terem és milyen minőségi és mennyiségi változásról van szó?

Szerencsés helyzetben vagyunk mivel az idei év és a 2 évvel ezelőtti kultúra, egészen jól összehasonlítható, mivel hasonló volt az ültetés ideje, körülbelül ½ kg-al, egy kilóval több terem négyzetméterenként, mint a korábbi kultúra esetén. Koktél és cherry fajtákról beszélünk, ez alatt azt értjük, hogy annak 24 gramm/bogyó a tömege, ezzel reményeink szerint, négyzetméterenként olyan 29 kg átlagot szeretnénk elérni, jelen esetben ez heti 1,3-1,4 kg/m2 mennyiséget jelent.

Mi minden határozza meg a mennyiség növekedését és minőséget is egyaránt?

A mennyiséget maga a beültetett tőszám határozza meg, azaz a négyzetméterenkénti tőszám, a fajta terméspotenciálja, hogy mire képes az adott fajta, továbbá az is, hogy milyen hőmérsékletet tartunk. Ha egy picit vontatottabb az érés, akkor nagyobb bogyójú fürtöket kapunk, ha viszont egy direktebb, gyorsabb érés van, akkor kisebbek lesznek a bogyók a fürtön. Az ízét az befolyásolja, hogy mit kap a növény, tehát magasabb EC tartalom mellett, kellemesebb, finomabb paradicsomot kapunk.

Az egészséges élelmiszerről sokszor szó esik. Beszéljünk egy picit a biológiai növényvédelemről is, fontos és lényeges szempont a minőségi kérdésben?

Igen! A cégcsoporton belül kiemelt szerepet kap a biológiai növényvédelem, és amit csak lehet biológiával, vagy biológiai értékű szerrel próbálunk kezelni. Ennek javarészét a rovari kártevők elleni védekezés teszi ki, az üvegházi molytetű ellen egy mediterrán poloskát használunk, levéltetvek ellen fürkészdarazsakat, valamint biológiai input anyagokat is használunk, például ezek a sárga ragacsos szalagok. Ezek mind vegyszermentes termékek, és ami még nagyon fontos és lényeges is, hogy a beporzáshoz poszméheket használunk.

Fontos még a higiénia is, ebben a pillanatban sem tudunk bemenni az üvegházba, kivéve azokat, akik bent dolgoznak, de ők is csak és kizárólag a megfelelő védőruhában. Miért lényeges az, hogy ilyen szigorúan legyen betartva?

Nagyon időszerű ez a kérdés, mert az elmúlt időszakban látott napvilágot egy igen sok nehézséget okozó fertőzés és ennek kapcsán hoztunk egy olyan döntést, hogy megszigorítjuk az üvegházba való bejutásokat. Erre a vírusra a NÉBIH (ToBRFV vírus) is felhívta a figyelmet. Németországban, Hollandiában már problémákat okozott, de Romániában is megtalálták. Erre való tekintettel van az egyik korlátozásunk, a másik egy alaphigiéniai, ami baktérium és bármilyen bevihető kártevő, kórokozó ellen irányul. Nagyon jó helyen vagyunk ebben a termesztési kultúrában, mindenféle probléma nélkül és ezt szeretnénk is megtartani, tovább vinni novemberig és akkor nagyon szép eredményeket tudunk elérni.

A higiéniát, a terméshozamot és egyáltalán a szakmádat, azaz mindent a lelkeden viselsz, sőt folyamatosan képzed is magad. Miért tartod ezt annyira fontosnak, hogy ebben a szektorban, ezzel a lelkesedéssel és hivatástudattal éljél, dolgozzál és másokat is erre ösztönözz?

Ennek valószínűleg nagyon önző oka van; ha jól dolgozunk, és problémamentesek tudunk lenni, akkor kevesebb terhet cipelünk és kevesebb idegeskedni valóm is van, és persze kevesebb dolgom a kultúrával. Ha az alap dolgokat be tudjuk tartani, úgy a higiéniát, mint a munka megszervezését, akkor nekem könnyebb dolgom van és lendületesebben, hatékonyabban dolgozhatunk. A tanulásról pedig csak annyit, hogy mindig kell, de az üzemi gyakorlat az, ami igazán fejleszti az embert.

Mit tesz az igazi kertész ahhoz, hogy annak is érezze magát…?

Nagyon korán kel és későn fekszik, de így van ez jól és érdemes, mert minden nap egy új kihívás, új feladatokkal és elég, ha csak arra gondolunk, hogy a legfinomabb koktélparadicsom kerüljön az asztalunkra és ezt csak szívvel és lélekkel lehet csinálni, másképpen nem.

 

Szerző: Both Ildikó
Fotó: Magyar Ákos és Arany Sándor Gábor
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!