Jelenleg Magyarországon a mintegy 200 ezer hektár vízjogi engedéllyel rendelkező terület felét, mintegy 100 ezer hektárt öntöznek a gazdálkodók; célkitűzés azonban, hogy az öntözött terület nagysága az országban elérje a reálisan öntözhető terület nagyságát, a 400 ezer hektárt – mondta az agrárminiszter az Agro Naplónak, amikor a lap munkatársa az öntözés témájáról kérdezte Dr. Nagy Istvánt.
Agro Napló (A.N.): Magyarországon 2013 után miért csökkent drasztikus mértékben az öntözött terület nagysága? Jelenleg miért csak mintegy 100 ezer hektárt öntöznek a gazdálkodók, amikor vízjogi engedélyük mintegy 200 ezer hektárra van?
Dr. Nagy István (N.I.): Magyarország öntözésre berendezett területe az 1970-es években 350 ezer hektár körül mozgott, ami a rendszerváltozást követően a korábbi termelő szövetkezetek megszűnése és a birtokszerkezet változása miatt nagymértékben lecsökkent. Az EU-csatlakozás óta pedig ez a területnagyság jelentősen nem változott. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján a vízjogilag engedélyezett terület az utóbbi években 200 ezer hektár körül ingadozik, amelynek mintegy a felét öntözik ténylegesen a termelők. Azonban nem történt drasztikus változás ezen a téren 2013 után sem. A kiadott vízjogi engedélyek egy adott évi felhasználása nagyban függ a konkrét év időjárási viszonyaitól és a termesztett növénykultúrától.
A.N.: Emellett egy, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által készített felmérés nemrégiben azt az eredményt hozta, hogy a gazdálkodók mintegy 400 ezer hektárt szeretnének öntözni. Egy-egy hektár öntözött területen mennyivel több a hozam az átlagosnál, és ez a többletérték fedezi-e az öntözés költségeit, illetve mekkora profitnövekedést eredményez, megéri-e a gazdálkodóknak befektetni?
N.I.: A NAK szakemberei már elvégezték a felmérést, így a gazdálkodók öntözési igényeiről pontos adatok állnak rendelkezésünkre az állami öntözésfejlesztési irányok meghatározásához. A felmérés a jelenleg működő és szabad vízkapacitással rendelkező öntözőrendszerek területén valósult meg, amely közel 1,2 millió hektár területet fed le. Ezen belül a már most is öntözésre berendezett terület nagyjából 140 ezer hektárt tesz ki; és további 270 ezer hektárt szeretnének öntözni a gazdák a jövőben.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) kiemelten foglalkozott az öntözés gazdaságossági vizsgálatával, melynek eredményeiről tavaly tanulmány is megjelent. Az elemzések szerint az öntözés jelentős – növénykultúrától és az adott év időjárásától függően –, akár 30 százalékos hozamtöbbletet is eredményezhet. Az öntözés költségeit és a profitnövekedést vizsgálva megállapítható, hogy a zöldség-gyümölcstermesztés és a vetőmagtermelés esetén megtérül az öntözési beruházás. Különösen az ilyen aszályos években, mint az idei. Persze az öntözés csak az agrotechnika egyik eleme, ami akkor lesz hatékony, ha talajműveléssel, tápanyag-kijuttatással, és növényvédelemmel együtt megfelelően alkalmazzák.
A.N.: Az öntözéssel kapcsolatban milyen tervei, elképzelései vannak a tárcának?
N.I.: A vízgazdálkodásra vonatkozóan a Nemzeti Vízstratégia határozza meg 2030-ig a teendőket. Erre épülve 2018-ban több koncepcionális öntözésfejlesztési háttéranyag is készült a kormány részére, amelyek alapján döntések születtek. Meg is kezdődött az intézkedések végrehajtása, mint például az állami öntözőművek fejlesztésének előkészítése, az öntözési központ létrehozása, a termelőket érintő adminisztratív terhek csökkentése, beleértve a vízjogi engedélyezési eljárásra vonatkozó könnyítéseket, és még lehetne sorolni.
A kormány az öntözés ügyét kiemelten kezeli. A múlt évben döntött arról, hogy 2020–2030 között évi 17 milliárd forintot, vagyis összesen 170 milliárd forintot fordít erre a célra. „De már rövid távon is szeretnénk a termelők számára érzékelhető eredményeket elérni, adminisztratív egyszerűsítéseket bevezetni és az öntözött területeket jelentősen – 2024-ig mintegy 100 ezer hektárral – növelni.”
Fontos célkitűzés a vízjogi engedélyek beszerzésének egyszerűbbé tétele – emelte ki Nagy István. – Már eddig is született néhány módosítás ezen a területen, hiszen 5 évről 20 évre meghosszabbítottuk a vízjogi engedélyek hatályosságát. Folyamatban van az engedélyezéshez kapcsolódó szakhatósági eljárások egyszerűsítési lehetőségeinek vizsgálata is. Továbbá az idei aszályos helyzetre tekintettel rendkívüli öntözési vízhasználatot is bevezették a hatóságok. Ez lehetőséget biztosít a termelőknek arra, hogy tartósan vízhiányos időszakban bejelentés alapján, vízjogi engedély nélkül, közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással – legfeljebb 120 mm/hektár, ami 1200 m³/hektár vízmennyiséget jelent – 100 hektár nagyságot meg nem haladó területen, legfeljebb egy hónap időtartamig öntözhessenek. Ezekben a témákban az Agrárminisztérium folyamatos szakmai egyeztetést folytat a vízjogi engedélyezésért felelős Belügyminisztériummal.
A.N.: Az öntözési szezon meghosszabbításától milyen eredmények várhatók?
N.I.: Az idei évtől kezdve az agrártárca meghosszabbította a mezőgazdasági vízhasznosítási idényt öntözés esetén. Ez azt jelenti, hogy az eddigi április 15-től szeptember 30-ig terjedő időszak helyett ez évtől március elsejétől október 31-ig tart az öntözési idény. Így a gazdálkodókra kisebb mértékű díjfizetés hárul a mezőgazdasági vízszolgáltatásra vonatkozóan. Az idényen kívüli vízhasználatért az alap- és változó díj 100 százalékát meg kell fizetni, a jelenlegi módosításnak köszönhetően azonban két és fél hónappal hosszabb az az időszak, amelyben a gazdák kedvezményesen juthatnak öntözővízhez.
Öntözési idényben ugyanis a kiöntözött víz mennyiségétől függő változó díjat, valamint a vízszolgáltatás alapdíjának 30 százalékát kell megtéríteni, és az alapdíj fennmaradó 70 százalékát átvállalja az állam 2019-ben. A szakminisztériumban bíznak abban, hogy ennek köszönhetően a gazdák élnek az öntözés adta lehetőséggel, és az idei aszályos év ellenére is sikerül jó terméseredményeket elérniük.
A.N.: A komplex vízgazdálkodás elveinek érvényesítése előmozdítja-e Magyarországon a fenntartható mezőgazdasági termelést? Milyen kutatások folynak ez irányban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) szarvasi Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóintézetében?
N.I.: Az Agrárminisztérium háttér-intézményeként a NAIK Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóintézet kutatásainak célja a környezettudatos és víztakarékos termeléstechnológiák alkalmazásának elősegítése, melyek közvetlenül hasznosulhatnak a termelési gyakorlatban.
Az intézetben folyó liziméteres (a liziméter talajfelszíni párolgást mérő műszer) kutatások során a talaj-növény-víz rendszer anyagforgalmát vizsgálják a növénykultúrákban. Az intézet Liziméter Kísérleti Telepe kiemelkedő kutatási lehetőséget biztosít a növények öntözésével, a tápanyagok és a különböző toxikus anyagok forgalmával kapcsolatosan.
Az intézeti kutatások során arra törekednek, hogy korszerű víz- és energiatakarékos öntözési módszereket, alternatív vízforrásokat, a szélsőséges vízháztartási helyzetek kezelése érdekében a legújabb térinformatikai és távérzékelési eljárásokat alkalmazzák. A legfontosabb területeik a mezőgazdasági vízgazdálkodás fejlesztését célzó kutatások, az öntözéses gazdálkodás és rizskutatás, valamint a mezőgazdasági eredetű szennyvizek öntözéses hasznosítása.
A.N.: A takarékos vízutánpótlás biztosításával segíthető-e a mezőgazdasági termelés? Így például a legkorszerűbb talajművelési eszközök alkalmazásával, amelyek a talaj vízmegtartó képességét növelik vagy a klímaváltozáshoz jobban alkalmazkodó szárazságtűrő fajták bevezetését, használatát ösztönzik, növelhető-e a hatékonyság?
N.I.: Az egyre erősödő szárazság és vízhiány megkívánja, hogy változtassunk a megszokott termelési technológiákon és a termesztett növénykultúrákon – hívta fel a figyelmet az agrártárca vezetője. Hozzátette: az öntözés szempontjából előtérbe kerülnek a víztakarékos megoldások, úgy mint a csepegtető öntözés, mikro-szórófejek alkalmazása vagy a precíziós öntözés. Az aszályérzékenység csökkentése szempontjából fontos eszköz a talajainkban tárolható nedvesség megőrzése, a talajok nedvességtartó képességének növelése. Itt az elsődleges eszköz a talajművelés.
Fontos, hogy bármilyen talajművelési technológiát is választanak a gazdálkodók, azt úgy kell elvégezni, hogy a talaj nedvességállapota az optimálishoz minél közelebb essen. Kulcsszerepe van a talajok nedvességgazdálkodásában a szervesanyag-tartalomnak is, ezért a talajok szervesanyag-tartalmának megőrzéséről és pótlásáról gon-
doskodni kell. Hosszabb távon pedig olyan növényfajok termesztését kell előtérbe helyezni, amelyek szárazságtűrők vagy a szárazságra kevésbé érzékenyek.
A növénykultúra kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy az adott növény hogyan illeszkedik a gazdaság által alkalmazott vetésforgóba, a termesztésének a technológiai feltételei adottak-e. A fajtanemesítés egyik kiemelt területe a szárazságtűrés, az, hogy a fajta a rövidebb vagy hosszabb vízhiányos periódusokat hogyan tolerálja.
A.N.: Reális-e az a prognózis, hogy 2030-ra Magyarországon az öntözött terület nagysága elérheti akár az 1 millió hektárt is?
N.I.: „Határozott célunk az öntözött területek megnövelése. Az öntözésfejlesztés megvalósításának feltétele, hogy a szükséges vízmennyiség rendelkezésre álljon. Habár a mezőgazdaságban gazdasági szempontok alapján összesen közel 1 millió hektárt lehetne öntözésbe vonni, a meglévő magyarországi felszíni és felszín alatti vízkészletek a mezőgazdasági vízigényt csak részben képesek fedezni. A felszíni, valamint felszín alatti becsült vízkészletek mintegy 400 ezer hektár területen biztosítanak reális öntözési lehetőséget (a 70-es évek végén is ekkora területet öntöztek hazánkban). Ez azt jelenti, hogy a jelenleg öntözött területeken túl további mintegy 300 ezer hektár vonható öntözésbe. Hosszabb távon ennek elérése a célunk.”
A Gamaqua kínálatában eléhető Otech öntözőberendezések katalógusát letöltheti ide kattintva!
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet kiadványa letölthető ide kattintva!
A kiadványról:
A hazai szabadföldi öntözésbe vont területek nagysága messze elmarad a természeti adottságok és gazdasági lehetőségek által elérhető potenciáltól. A klímaváltozás várhatóan jelentős hatást gyakorol a vegetáció alatti időjárási feltételek alakulására. Ezen felül térségünkben valószínűleg növekszik majd a szélsőséges időjárási jelenségek gyakorisága és hatása, melyek közül az egyik leghangsúlyosabb az aszályos időszakok gyakoribbá válása, valamint a csapadék intenzitásának és időbeli eloszlásának a legtöbb termesztett növény számára kedvezőtlen módosulása. Ennek kompenzálására már nem lesz elegendő a megfelelő talajművelés, ezért elsősorban az öntözéses gazdálkodás kiterjesztésével mérsékelhetők a vízhiányos időszakok negatív hatásai, amelynek előfeltétele, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű víz a gazdálkodók rendelkezésére álljon. Tanulmányunk arra keresi a választ, hogy a jelenlegi területhasználat mellett hol találhatók azok a területek, amelyek esetében a természetföldrajzi adottságok figyelembevételével megtérülő beruházást jelentene az öntözéses gazdálkodásra történő áttérés. Ezen öntözésgazdaságossági alapú, döntően vízkeresleti szempontú lehatároláson túl annak becslésére is vállalkoztunk, hogy milyen nagyságrendű kibocsátás- és termelésiérték-növekedést eredményezne az ezen területeken megvalósuló öntözésfejlesztés. Elsőként áttekintjük a hazai és nemzetközi öntözés szakirodalmi előzményeit, tapasztalatait, ami megfelelően megalapozza a szükséges vizsgálatok körét. Külön fejezetben foglalkozunk az öntözésfejlesztés technológiai kérdéseivel, amelynek jelentős hatása van a fenntarthatóságra. Ezt követően bemutatjuk a tanulmány során használt adatokat, valamint a számítások részletes módszertanát. Ezt követően ismertetjük a gazdaságos öntözésberuházás által érintett szabadföldi mezőgazdasági területek lehatárolásának eredményét. Tekintettel arra, hogy az eredményeket számos tényező befolyásolja, tényezőnkénti és legjobb-legrosszabb szcenáriókat figyelembe vevő érzékenységvizsgálatokat végeztünk. A tanulmány megállapításai és következtetései alapján javaslatokat fogalmaztunk meg az öntözésfejlesztés elősegítése érdekében.
Még 2017. végén jelent meg az öntözésfejlesztési stratégia megalkotásáról szóló kormányhatározat, amelyhez kapcsolódóan Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) feladata volt felmérni a vízigényeket a felszíni vízzel kielégíthető hatásterületen. A NAK által 2017. december 1. és 2018. január 31. közötti megtartott vízigény-felmérés keretében a falugazdászok összesen több mint 39.200 termelő adatait rögzítették, illetve közel 1.150.000 hektár terület mértek fel. A felmérés eredményei alapján a jelenleg öntözött területek 87 százaléka 4 megye területére esik, legnagyobb területaránnyal Jász-Nagykun-Szolnok megye rendelkezik (30,1 %), ezt követi Békés megye (23,3 %), majd Hajdú-Bihar (18,6 %) végül Csongrád megye (15,2 %). A jövőben öntözni kívánt területek – a már most is öntözésre berendezett 140 ezer hektárral együtt – mindösszesen közel 400 ezer hektár tettek ki. A jelenleg öntözött területekhez képest a jövőbeni öntözési igények is főként ugyanabban a 4 megyében jelentkeztek, ahol jelenleg is számottevő az öntözött területek aránya, de a területarányok elérnek. Az öntözni kívánt területeket tekintve a legnagyobb területaránnyal Hajdú-Bihar megye (38,6 %) rendelkezik, ezt követi Békés megye (18,2 %) majd Jász-Nagykun-Szolnok (16,9 %) végül Csongrád megye (10,1 %).