A Safari engedélyeztetése óta a cukorrépa gyomirtásában csak a termékek nevei, az előállító cégek nevei, és a hatóanyagok gyári kombinációi változtak, de mindig ugyanazokról a molekulákról beszéltünk, újabbakat hazánkban nem engedélyeztek.
A speciális egyszikűirtók mellett cukorrépában a következő hatóanyagoknak van valamilyen formában most is engedélyük: kloridazon, metamitron, fenmedifám, dezmedifám, etofumezát, lenacil, quinmerak, klopiralid, s-metolaklór, dimetenamid-p, és trifluszulfuron-metil. Ezek nagy részét 40–50 éve használjuk, de még az utoljára engedélyezett trifluszulfuron-metil-t is 15 éve. Azóta csak a generikák száma nőtt, és jobb esetben egy-egy régebben kifejlesztett és engedélyezett hatóanyagot, hatásnövelés céljából hozzáadtak egy-egy kombinációhoz (pl. Betanal MaxxPro esetében a lenacilt).
Ezekkel a herbicidekkel a magyar gyomflóra ismeretében általában 2–5 kezelés szükséges a cukorrépa gyommentesen tartásához, hacsak nem tervezünk többszöri sorközművelést, és kapálást, amit kihagyni sok esetben ezek mellett a kezelések mellett se lehet. A cukorrépa-termelők elenyészően kis része hagyja csak el a vegyszeres gyomirtást, de láttunk már olyan profit, akinek enélkül is sikerült csaknem gyommentesen tartania a répáját.
A gyomirtás sikeressége persze függvénye a terület gyomflórájának. A nehezen irtható gyomok jelenléte sokkal drágábbá és munkaigényesebbé teszi a termelést. Az évelő gyomok egy részének jelenléte a területen (pl. Vidra keserűfű) a répatermesztés gazdaságosságát alapjaiban határozza meg, ilyen táblákon vagy az előveteményben védekezhetünk ellene, vagy nem termesztünk répát.
Ezeket a problémákat a totális gyomirtó szerekkel szemben rezisztens, génmódosított cukorrépa fajták megjelenése (szintén KWS innováció is) és elterjedése a világ számos országában csökkentette, sok szempontból meg is szüntette. Ahol ezeket engedélyezték (USA), a termelők nagyon rövid időn belül csak ezek használatára tértek át, mivel csak így maradhattak versenyképesek. Ezeknek a technológiáknak a használatakor, főként akkor, ha ugyanazt a gyomirtó szer hatóanyagot (pl. glifozát), többször, akár több kultúrában is fölhasználjuk, nagymértékben megnő az esélye a rezisztens gyomnövények kiszelektálódásának. Ezek felszaporodása után újból elő kell venni a régebbi hatóanyagokat, és ki kell egészíteni velük a hatásspektrum hiányosságait. Nálunk ezeket a fajtákat nem engedélyezték, és pillanatnyilag úgy tűnik, hogy a jövőben sem fogják.
Ellenben engedélyezhetik és engedélyezik is, a nem GMO módszerekkel előállított hasonló működési elvű rendszereket.
Egy ilyen a CONVISO SMART, melynél a hibridekben klasszikus nemesítési eljárással a herbicid toleranciát nem létrehozták, hanem megtalálták. A módszer az egyedszelekció volt (nem GMO!).
Ez a technológia egy ALS-gátló herbicidből és egy cukorrépa fajtából áll, amely toleráns a herbiciddel szemben. A KWS-nél több mint 1,5 milliárd db répát átvizsgálva, közülük 1 répa génállományában találták meg az ALS-toleráns gént, amely az új rendszer kifejlesztésének alapját képezte. (Ez elég soknak tűnik. 100000 répa/ha tőszám mellett, kb. a teljes vetésterületünkön, termelhetünk ennyi db répát.)
Az új SMART KWS fajták toleranciája az esszenciális aminosavak bioszintézisében részt vevő enzim – acetolaktát szintáz (ALS) – egy a természetben előforduló változatán alapul. Ez a változat tolerál bizonyos ALS-gátló herbicideket, és így az ezekkel kezelt répák nem pusztulnak el. Ahhoz, hogy a megtalált toleranciát a mai modern fajtákba átvigyék molekuláris marker szelekcióval összekapcsolt keresztezéseket folytattak mindaddig, amíg az utódok a mai elismert fajtákkal egyenértékű, de ALS-toleráns fajtákká váltak.
Eddig egy ilyen fajta, az általunk is tesztelt SMART BELAMIA KWS kapott Magyarországon állami elismerést.
Az ALS-inhibitorok, a herbicidek ismert csoportja (például szulfonil-karbamidok, imidazolinonok). Maga a herbicid a CONVISO ONE (ami 2018. november 19-én engedélyezésre került Magyarországon is), két ALS-inhibitor (50 g/l foramszulfuron és 30 g/l tienkarbazon-metil) kombinációja. Ezeknek a hatóanyagoknak a hatását a Monsoon Active herbicidből már ismerhetjük.
A CONVISO ONE széfener nélkül, és a Monsoon Active-nál jóval nagyobb dózisban tartalmazza ezeket, petróleum vivőanyagban. A terméket olajos diszperzió formájában (OD) állítják elő.
Míg a foramszulfuron a levélzeten, addig a tienkarbazon-metil mind a levélzeten, mind a talajon keresztül fejti ki hatását. A talajaktivitás kb. 15 nap, de az időjárás függvényében ennél hosszabb is lehet, ami lehetővé teszi az alkalmazások közötti hosszú időtartamot.
A CONVISO ONE jól írtja a cukorrépa legfontosabb gyomnövényeit, köztük a Polygonum és a Chenopodium fajokat. Magas hatékonyságot mutat néhány nehezen irtható gyomnövény, például az Aethusa cynapium, a Mercurialis annua, Abutilon theophrasti vagy a gyomburgonya (Solanum tuberosum), sőt a gyomrépa ellen is (ha ez nem ALS-toleráns), továbbá képes az egyszikű gyomnövényeket is elpusztítani. Speciális gyomirtó szerek hozzáadása az egyszikűek és a nehezen irtható gyomnövények kezelésére ebben az esetben már nem szükséges.
A korlátozó tényező a Chenopodium album fejlődési fázisa, amely hatékonyan irtható 2–4 leveles korig.
A technológia használatával a gyomirtás rugalmasabb, egyszerűbb, a kezelésszám kisebb, sokkal kevesebb hatóanyag kerül kijuttatásra.
A javasolt dózis évi 1 liter/ha. A kijuttatás 1-szer 1 l/ha vagy osztott kezeléssel, 2 alkalommal, 0,5 l/ha dózissal, 10–14 nap permetezési fordulóval ajánlott.
A kijuttatás optimális időpontja a gyomok 1–3 leveles fejlettségi állapota, legkésőbb 6 leveles korig (a gyomviszonyok függvényében).
Az új herbicid kijuttatása a cukorrépa bármely fejlettségi állapotában lehetséges, a kezelést megelőző, illetve a kezelés utáni időjárási körülményektől függetlenül. A toleráns cukorrépahibridek bármely fejlettségi állapotukban, teljes mértékben ellenállók az új herbiciddel szemben.
A KWS Magyarország Kft. megbízásából 3 éven keresztül volt módunk vizsgálni a CONVISO SMART rendszert. Kapott eredményeinket összesítve, a lényeget kiemelve szeretnénk itt közkincsé tenni.
Két éven át azonos kezeléssorral dolgoztunk, majd a kezelések közül a legfontosabbakat kiválasztva, és kiegészítve folytattuk 2018-ban a munkát.
Az első két évben még két rezisztens és egy standard fajta szerepelt a kezeléseink között, 2018-ban már csak az engedélyezésre került SMART BELAMIA KWS-t teszteltük a CONVISO ONE-on kívül számos kiegészítő hatóanyag kijuttatása mellett, melyek olaj, műtrágya, rovarölő szer, és a hatást kiegészítő herbicidek voltak.
A kísérleteket Sopronhorpácson és környékén, barna erdőtalajon állítottuk be.
A vizsgálatokat egyre szárazabb időjárású években végeztük, a 2018-as év már keményen aszályosnak volt mondható.
A standard fajta LEGENDA KWS (2016, 2017) és GRANDIOSA (2018) volt.
A kezelésszám 2016-ban és 17-ben 14, 2018-ban 13 volt. Ezek közlése itt túl hosszadalmas lenne, ezért csak a mindhárom évben előforduló kezeléseket, illetve amennyiben ezek több fajtán, vagy bizonyos kiegészítésekkel kerültek kijuttatásra ezeket összesítve mutatjuk be. A lényeg a kijuttatás rendszere volt.
Összesített kezelések
Bonitálási eredményeinket az 1. táblázatban mutatjuk be.
A táblázatból láthatjuk, hogy az első két évben a standard kezelések átlaga még jobb volt, mint a CONVISO ONE kezeléseké, de 2018-ban, amikor az időjárás tényleg megnehezítette a védekezést, már ezek szerepeltek jobban. Ehhez társult persze az is, hogy mi is tanultunk a megelőző két év hibáiból.
2017-ben a CONVISO ONE kései kijuttatása valóban későire sikeredett, így a Chenopódiumot, ami a gyomok jó 90%-át adta, nem tudtuk kellő hatékonysággal írtani. Ez rontja le a késői kezelések 3 éves átlageredményeit is (táblázat, piros számok).
Összességében elmondhatjuk, hogy a Fehér libatopra alapozott időzítés nem rossz, de a biztos hatás érdekében maximum 4 leveles korig végezzük el a kezelést.
A többi gyomnövényt megkésetten is jól kontrollálta a CONVISO ONE, de a mi tábláinkon éppen a Fehér libatop az uralkodó gyomfaj, így, ha az időzítést, mely ehhez a gyomfajhoz kötött, elhibázzuk, az összes gyomborítás is hasonlóan alakul. Ez történt 2017-ben is.
A standard LEGENDA KWS (2016, 2017) és GRANDIOSA KWS (2018) és az ALS-toleráns fajta SMART BELAMIA KWS terméseredményeit Hagyományos kezelés mellett a 2. táblázatban szemléltetjük.
A táblázatból látható, hogy azonos gyomirtó szeres kezelés mellett, az ALS-toleráns fajta három évből kétszer nagyobb répatermést adott, mint a standard, valamivel alacsonyabb digestio mellett, nagyobb kinyerhető cukortermést produkálva. Az ALS-toleráns fajta tehát a termés szempontjából legalább olyan jó, mint a standard.
Nincs fitotoxicitás, nincs negatív hatás a növény fejlődésére. Nincs gyomirtásból fakadó stressz, a hibrid teljes terméspotenciálja kiaknázható.
Az ALS-toleráns hibridek nagyon jól tolerálják a herbicidet, az engedélyezett dózis kettő (mi ebben a dózisban teszteltük) vagy akár négyszeresét (német eredmények) is terméscsökkenés nélkül elviselik, szelektivitásuk tehát sokkal jobb a manapság használt szereknél.
Lehetővé teszi a cukorrépa gyomirtását alacsonyabb herbicid mennyiségekkel és csökkentett alkalmazási gyakorisággal egyszeri kezelés az eddigi 2–5-szörivel szemben.
A rendszer egyszerűbben kivitelezhető, rugalmasabb, mint az eddig használt.
Ha nem is az első évben, de a répa gyomirtása szempontjából „nyugodtabban alhatunk”.
A répában nehezen irtható gyomnövényeket ezzel a módszerrel viszonylag jól szabályozhatjuk.
A csökkentett kezelésszámnak, az új herbicidnek és a kevesebb hatóanyagnak köszönhetően kevésbé terheljük a környezetünket, időt, gázolajat, ezzel pénzt takarítunk meg.
Pillanatnyilag kevesebb fajtából választhatunk.
Előbb vagy utóbb ALS-rezisztens gyomnövények fognak megjelenni a répatábláinkon.
Ha az időzítést elhibázzuk, kivárva a hatás (mely ugye nem elégséges) kialakulásának várható időpontját, már nagyon nehéz kémiai módszerekkel hatékonyan védekezni. Egy metamitronos, fenmedifámos kombináció esetleg (fejlettségtől függően) még segíthet.
Főleg először, ha kipróbáljuk a módszert, vigyázzunk nagyon arra, hogy nehogy nem toleráns fajtára kerüljön a vegyszer, mert kipusztítja. Ez különösen az első években lesz fontos, amikor mind ALS-toleráns, mind standard fajtát termesztünk.
Mossuk ki többször a permetezőgépet, ha ezzel a szerrel védekeztünk, és utána nem toleráns répát gyomirtunk, vagy kezelünk.
A toleráns és az érzékeny fajtát ne vessük közvetlenül egymás mellé, ha már megtettük, ne kezeljük CONVISO ONE-nal az érintkezési területet, csak hagyományos szerekkel.
Ne alkalmazzunk nagyobb dózist az előírtnál, ha a gyom (pl. CHEAL) már fejlettebb az sem pusztítja ki, csak visszaveti.
Figyeljünk nagyon a permetezés időzítésére, állítsuk be a CHEAL fejlődési fázisához, legyen a libatop 2–4 leveles. Ha elhúzódó a kelése, akkor se várjuk meg a 6 leveles kort, inkább osztottan védekezzünk, 2 és 4, 6 leveles korban.
Lehetőség szerint felmagzó répát ne hagyjunk beérni az ezzel a fajtával elvetett területen, mert ezeknek a hibrideknek az utódai a következő kultúrnövényben ALS-gátlókra különböző mértékben rezisztens kultúrgyomként fognak viselkedni.
A cukorrépa gyomirtásában áttörést jelenthet a CONVISO SMART technológia, mely egy ALS-toleráns fajtából (SMART BELAMIA KWS), és két ALS-gátló molekulát tartalmazó herbicidből (CONVISO ONE) áll.
Ennek a rendszernek a cukorrépa jelenlegi gyomirtási gyakorlatához képest számos előnye van (nincs fitotoxicitás, a kezelések száma csökken, a nehezen irtható gyomok irthatókká válnak, kisebb a hatóanyag-felhasználás, a gázolajfogyás, így a termesztés gazdaságosabbá válhat).
A rendszernek, főleg a bevezetés időszakában, nehézségei is adódhatnak, 3 éves tapasztalatunk alapján ezekre is próbáljuk felhívni a figyelmet.