Azt nyilván már minden termelő tudja, hogy a földhasználatot igazolni kell a gázolaj jövedéki adó visszaigénylése, a támogatások igénylése, vagy akár egyedi vonatkozások esetén. Az viszont már talán többek számára érdekes lehet, hogy a különböző folyamatokban milyen módon is igazolható a földhasználat. Ezek módja és az ellenőrzésük metodikája ugyanis különbözik egymástól.
A gázolaj jövedéki adó visszaigénylése esetében a földhasználatot a NAV a földhivatali nyilvántartás alapján ellenőrzi. A vonatkozó jogszabály szerint a gazdálkodó igazoltan használatában lévő szántó, kert, gyümölcsös, szőlő és gyep (rét, legelő) művelési ágú földterület után igényelheti vissza a jogszabály szerinti összeget, amelyen mezőgazdasági termelő tevékenységet folytat, vagy az a mezőgazdasági termelési célú földművelési munkákhoz, valamint a betakarításhoz kapcsolódó közvetlen szállításhoz kapcsolódik.
Ezeken túlmenően olyan erdő után, amelyben erdőgazdálkodási tevékenységet folytat, az erdőfelújítási célú munkákhoz, vagy olyan vízjogi üzemeltetési engedély szerinti halastó után, amelyben halgazdálkodási tevékenységet folytat – a tóterület nettó üzemelő vízfelületét figyelembe véve – közvetlenül a halgazdálkodáshoz kapcsolódóan.
Tehát ezekben a fenti esetekben mindenképpen földhivatalban bejegyzett földhasználat szükséges!
Bizonyos támogatások esetén (területalapú támogatás, zöldítés, THÉT, Natura2000, fiatal gazda támogatás, kistermelői támogatás, AKG, ÖKO stb.) jogszerű földhasználattal kell rendelkezni, ami tágabb előírást takar a földhasználat fogalmát illetően.
A 2017. évi XVII. törvény 44. § 7. bekezdés szerint jogszerű földhasználónak minősül a következő sorrend szerint az az ügyfél, aki vagy amely – amennyiben az egyes támogatási jogcímekre vonatkozó jogszabályok másként nem rendelkeznek e dátumról – a kérelem benyújtására nyitva álló határidő utolsó napjára vonatkozóan, az általa igényelt terület vonatkozásában:
Tehát ezen támogatások esetében a fenti felsorolásnak és az abban rögzített sorrendnek megfelelően fogadja el az Államkincstár a földhasználat igazolását.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a fenti felsorolásban még szerepel a feles bérlet és a részesművelés, azonban 2019. január 11-től ezt a két típusú szerződést már nem lehet kötni! Azonban a korábban kötött, ilyen típusú szerződések még 2028. december 31-ig – ha korábban járnak le, akkor csak a lejáratig – hatályosak maradnak!
Végül, de nem utolsósorban igazolni kell a földhasználatot a földhivatal felé is, hiszen az esetleges művelési problémák esetén (parlagfű, gyomosság, nem művelési ágnak megfelelő művelés stb.) a bejelentett földhasználót büntethetik.
A fent leírt szabályozások részleteiben még egyéb feltételeket is tartalmazhatnak, ezért konkrét esetben kérjük egyeztessen szaktanácsadójával!